Dnešní viry, ale i škodlivý software obecně (označovaný jako malware) jsou většinou autory vytvářeny k výdělečným účelům: malware vám může odcizit čísla bankovních karet, různé PINy, hesla k rozličným účtům.
Počítačové viry jsou s námi už dlouhou řádku let. Dnes už sice není jejich síla tak destruktivní jako kdysi, kdy byly schopny "položit" celý systém -- i když se můžeme setkat s řadou těch, jejichž chování je nepřehlédnutelné, dnešní viry se naopak snaží co nejvíce schovat. Důvodem je, že nejen ony, ale škodlivý software obecně (označovaný jako malware) jsou většinou autory vytvářeny k výdělečným účelům: malware vám může odcizit čísla bankovních karet, různé PINy, hesla k rozličným účtům nebo z vašeho počítače udělat součást obrovské internetové sítě pro rozesílání spamu (nevyžádané reklamní pošty) či dalšího škodlivého softwaru.
Tomu všemu můžete předejít tehdy, budete-li při brouzdání internetem dodržovat několik pravidel bezpečného chování a ochráníte-li svůj operační systém za pomoci různých anti- programů.
Anglické slůvko firewall [fajrvol] sice může znít poněkud odborně, avšak nejde o nic víc než o specifický počítačový program, který je naprosto nezbytnou ochranou před útoky z internetu. Velmi jednoduše řečeno, firewall hlídá různé vchody do vašeho počítače a také rozhoduje, "koho" nebo "co" do vašeho systému pustí, a též jaké informace z určitých programů mohou ze systému odcházet.
Firewall ve Windows XP. Skype potřebuje připojení k internetu. To musíte ale povolit
Základní firewall je v systému Windows přítomný od druhého servisního balíku pro Windows XP (SP2, rok 2003) a je součástí i novějších Windows 7 a Windows 8. Jeho používání není nikterak složité a většinou jej ani nebudete muset zdlouhavě nastavovat -- patrně si vystačíte pouze s tím, že tu a tam povolíte nebo zakážete některému dalšímu programu přístup na internet. Pořádně zvažte, zda používanému programu důvěřujete natolik (zda jde o známou aplikaci), že ji umožníte komunikovat s dalšími servery.
Firewallů třetích stran je na trhu celá řada, lze použít tedy i je (někdy jsou složitější na obsluhu). Pamatujte však, že dokud nebudete používat žádný jiný firewall, ten současný ve Windows nevypínejte. Naopak při instalaci nového firewallu vypněte integrovaný firewall Windows.
Antivirus je dalším z programů, které by na počítači neměly chybět: slouží k ochraně počítače před různými virovými a obecně malwarovými nákazami. Jednoduchý integrovaný antivirus se dostal až do Windows 8, jinak na výběr uživatelé mají spoustu komerčních antivirů včetně těch zdarma.
Antivirové programy chrání systém zejména na základě virové databáze, která je u mnohých typů antivirů automaticky aktualizována i několikrát denně. Je proto nezbytné, aby uživatel nezapomínal nové definice instalovat, tj. aby co možná nejčastěji připojoval počítač k internetu a nechal antivir zaktualizovat.
Ochrana probíhá v reálném čase, společně se systémem Windows se spouští tzv. rezidentní štít, který kontroluje otevírané dokumenty, různé další soubory, spouštěné programy a také připojená média jako USB klíčenky nebo CD a DVD. Proto by antivir měl běžet neustále, nejen když jste na internetu a prohlížíte stránky.
Kvalitních antivirů dostupných zdarma je velice málo, ty navíc často neumějí česky. Poradíme vám proto rovnou jeden český produkt, který navíc patří mezi velice kvalitní antiviry: program Avast! Antivirus Home Edition, jenž je zdarma pro domácí použití. Obsahuje i ochranu před rootkity a spywarem.
Tím se tedy dostáváme k antispyware, třídě programů, jež chrání zejména před záškodnickým softwarem, který sleduje to, co na počítači děláte, jak se chováte na webu, zkrátka který monitoruje vaší aktivitu a sbírá citlivá data. Kromě Windows Defender, integrovaného ve Windows 8 a dostupného i pro Windows 7, patří mezi nejpoužívanější bezplatné programy typu antispyware Spybot Search&Destroy (umí i česky) a Spyware Terminator (rovněž česky).
Pro bezpečnější práci na internetu se snažte dodržovat několik hlavních bodů.
Aktualizujte Windows a další programy. Nevypínejte automatické aktualizace Windows a dbejte na to, aby váš prohlížeč (Firefox, Opera, Internet Explorer, Chrome...) byl co nejaktuálnější, tj. používejte jeho poslední verzi. Neotevírejte neznámé e-mailové přílohy z neznámých adres. Velká část útoků dnes probíhá přes elektronickou poštu, takže dávejte pozor, na co ve zprávě klikáte. Obdržíte-li e-mail psaný cizím jazykem, neotevírejte odkazy v něm uvedené za každou cenu. Často vedou na infikované webové stránky.
Nestahujte z internetu neznámé programy. Jestliže vám webový prohlížeč nabídne (obvykle v cizím jazyce) ke stažení "nezbytný program" pro spouštění a prohlížení toho či onoho (zvláště na lechtivě laděných stránkách), instalaci bezmyšlenkovitě nepovolujte. Nutné nástroje pro prohlížení součástí webu (Flash Player nebo zásuvný modul pro Windows Media Video) jsou již v systému obsažené, popř. k jejich instalaci budete vyzváni v češtině. Musíte mít jistý přehled o tom, jaká stránka je důvěryhodná (jako Windows Update, online vysílání ČT, ...) a jaká není.
Vyhýbejte se cracknutým programům, warezu. Uživatele sice často láká možnost si zdarma stáhnout a používat komerční software, na který by jinak neměl peníze, ale cracknuté verze dostupné ke stažení nejsou vždy čisté. Ať jde o kancelářský software, nástroje pro vypalování nebo úpravu obrázků, skoro vždy můžete najít i bezplatnou alternativu, která je oficiálně zdarma a u které je i záruka, že neobsahuje viry, trojské koně a další malware. Řada cracků (nástrojů pro odemčení/prolomení ochrany komerčních programů) obsahuje skryté přídavky, které vám v systému mohou způsobit velké problémy. Poraďte se při výběru programů se zkušenějšími uživateli.
Kontrolujte šifrování přenosu. Při platbách bankovními kartami při online nákupech si dávejte pozor na to, aby komunikace s webovou stránkou obsahovala šifrování. To poznáte tak, že v adresním řádku v prohlížeči je namísto "http://" uvedeno "https://". V horním nebo spodním rohu prohlížeče (záleží jakém) navíc bývá obrázek zámku, který je znamením šifrování.
Používejte silná hesla a nikomu je nesdělujte. V případě přístupu k různým webovým službám (a nejen k nim) je potřeba volit co možná nejlepší heslo. Nikdy nevytvářejte hesla jako 1234 a jiné primitivní číselné posloupnost, protože pro útočníka není problém během okamžiku takové heslo zjistit. Stejně tak nepoužívejte hesla stejná nebo velice podobná uživatelskému jménu (např. jméno Jan.Novak a heslo jannovak). Mějte na paměti, že dobré heslo by se mělo skládat