Úvod > Návody > Jak na VoIP na mobilu

Jak na VoIP na mobilu

Volání přes internetový protokol (VoIP) je moderní způsob telefonie pomocí internetového připojení. Díky rozšíření mobilních datových sítí lze levné volání pohodlně používat i na mobilních telefonech. A když chybí rychlá mobilní síť, můžeme použít WiFi i službu zvanou callback (zpětné volání). Ceny za minutu hovoru do mobilních sítí přes VoIP se přitom dnes pohybují kolem 0,60 Kč za minutu.

Volání přes internetový protokol (VoIP) je moderní způsob telefonie pomocí internetového připojení. Díky rozšíření mobilních datových sítí lze levné volání pohodlně používat i na mobilních telefonech. A když chybí rychlá mobilní síť, můžeme použít WiFi i službu zvanou callback (zpětné volání). Ceny za minutu hovoru do mobilních sítí přes VoIP se přitom dnes pohybují kolem 0,60 Kč za minutu.

Obsah

O mobilním VoIP obecně

Na mobilních telefonech můžeme používat kromě známých VoIP aplikací, jako jsou Skype, Google Voice apod., také klienty na bázi protokolu SIP (což je pro nás v tuto chvíli nejdůležitější). Podpora SIP nechybí ani na některých "nechytrých" mobilních telefonech. Tím je známa zejména společnost Nokia, která do svých telefonů integruje kvalitní SIP aplikace již řadu let.

Z posledních modelů jmenujme třeba povedené telefony řady Asha, jako je Asha 303 -- jež spojuje dotykový displej s kvalitní QWERTY klávesnicí -- a také Asha 311 s čistě dotykovým ovládáním a výbornou výdrži baterie se zapnutým SIP klientem. Při cenách mezi 2-3 tisíci korunami jsou poslední telefony Nokia Asha skvělou volbou pro všechny, kteří nepotřebují (nebo jim dokonce vadí) smartphony, zato však chtějí mít v telefonu podporu VoIP/SIP, WiFi, 3G, chatovacích klientů a některých sociálních sítí.

Tip: Pokud nevíte, co je VoIP a SIP, a tudíž nemáte aktivní telefonní číslo u VoIP operátora, seznamte se s touto technologií levného volání v článku: Jak na VoIP.

Mobilní VoIP a datové sítě

WiFi

Volat přes SIP klienta v mobilu můžeme několika způsoby. Nejjednodušší je lokální WiFi síť: ať už doma, v práci, nebo v kavárnách a na dalších místech s dostupným bezdrátovým připojením.

WiFi síť zaručuje vysokou kvalitu spojení (vyšší rychlosti a menší hodnoty latence/zpoždění.) Navíc jde o nejlevnější způsob používání VoIP na mobilním zařízení, jelikož účastník neplatí nic navíc.

Mobilní VoIP je také vhodnou alternativou pevných VoIP telefonů -- tedy hodí se těm uživatelům, kteří tráví většinu dne doma a v práci; nejsou-li "v poli". Odpadá tím totiž nutnost vlastnit pevný VoIP telefon (investice kolem 2-5 tisíc korun).

Mobilní sítě: 2G a 3G

Pro největší mobilitu je nejvhodnější použit mobilní datové sítě postavené na moderních 3G technologiích. Za jistých okolností lze využít i starší 2G sítě (alespoň EDGE), ale doporučuje se 3G síť (UMTS s některou z nadstaveb HSPA).

Tip: O mobilních datových sítích více v textu: Jak na mobilní internet.

S tím souvisí otázka: Jak moc dat mi VoIP/SIP uzme z FUPu? Přesná odpověď závisí na použitém kodeku, jejichž bitrate se pohybuje kolem 15-90 kbit/s. Existují tudíž kodeky úspornější, i datově náročnější, konkrétní hodnota záleží jak na vašem VoIP operátorovi, tak i na použitém mobilním klientu.

Pokud vezmeme v úvahu ty nejčastější a méně úspornější kodeky pro přenos hlasu, spojení by mělo podporovat kodek s datovým tokem 90 kbit/s. Budeme-li pracovat s takovouto rychlostí, pak běžný měsíční datový limit 200 MB vystačí na zhruba pět hodin hovoru (minuta hovoru zkonzumuje kolem 680 kB).

Tip: Datové nabídky v sítích mobilních operátorů najdete v článku Jak na mobilní připojení k internetu (2): Mobil a tablet a také Virtuální operátoři: Přehled nabídek.

CallBack -- levné volání přes mobil i bez SIP klienta

Nevlastníte-li chytrý mobilní telefon nebo telefon s přímou podporou SIP, na libovolném zařízení můžete použít tzv. zpětné volání.

Služba zpětného volání (anglicky callback) je stále velmi výhodná i ve srovnání s cenami za volání u virtuálních mobilních operátorů. I když u laických uživatelů není ještě moc známá, funguje velmi jednoduše: Účastník pošle VoIP poskytovateli žádost o spojení hovoru mezi dvěma čísly (například přes SMS nebo mobilní aplikaci), načež automat mu promptně zavolá zpět a spojí hovor s volaným.

Vzhledem k tomu, že automat volá na dvě telefonní čísla (vaše a volaného), je cena za callback dvojnásobná oproti přímému volání. Kupříkladu při ceně 0,90 Kč za 60 sekund hovoru do mobilní sítě přes VoIP operátora tak účastník zaplatí celkem 1,80 Kč/60 sekund. K 1. červenci klesla výše propojovacího poplatku v mobilních sítích na 0,27 Kč (cca 0,33 Kč s DPH) a někteří VoIP operátoři to okamžitě promítli do svých cen: VooCall, který se v červenci stal i virtuálním mobilním operátorem, snížil volání do mobilních sítí na 0,55 Kč za minutu (lépe řečeno za 60 sekund). Minuta volání přes callback tak účastníka přijde na 2*0,55 Kč, tj. 1,10 Kč (s daní).

Chcete-li používat mobilní callback, podívejte se na web svého VoIP operátora, zda zpětné volání podporuje, a pokud ano, zda nabízí ke stažení i mobilní aplikaci. Jak jsme si řekli, callback lze použít buď přes mobilní aplikaci (pro leckoho je to pohodlnější), nebo posláním SMS na automat operátora (SMS standardně obsahuje číslo volajícího a volaného). Na některých telefonech je možno použít i prozvonění a DTMF (informujte se u poskytovatele VoIP služeb).

Ke stažení: VooCall Callback (Android, iPhone), Mikrotech Callback (Android), Coolback (Android, iOS) -- funguje v sítích Odoriku, VooCallu a KlikniAVolej.

Poznamenejme, že callback uskutečněný přes mobilní aplikaci neprobíhá přes datovou síť, takže neodčerpává FUP. Datová síť je použita pouze k odeslání žádosti na automat operátora -- datový požadavek je skutečně malý (pár kB) a funguje i v případě, že uživatel má vyčerpaný FUP. Tento postup je výhodnější proto, že neplatíte nic navíc (SMS).

SIP klienti pro chytré telefony

Máte-li aktivní účet u některého z VoIP poskytovatelů, stejné údaje, jaké jste zadali do pevného telefonu nebo softwarového telefonu, vložíte i do SIP klienta v mobilu.

Na trhu je spousta SIP klientů, některé jsou placené, mnohé jsou zdarma (volba závisí na vašich preferencích), pro všechny moderní mobilní platformy (Android, iOS, Symbian, Windows Phone). Některé telefony mají již od výroby zabudovaný SIP klient -- jako zmíněné telefony Nokia Asha, které nepatří ještě mezi "chytré" telefony a například i mnohé smartphony s OS Android --, často však uživatelé musejí instalovat aplikaci třetích stran.

Populární mobilní SIP klienti

V internetových obchodech určených pro váš mobilní telefon si můžete vyzkoušet libovolnou aplikaci s podporou protokolu SIP, ale pokud sáhnete po některém z níže uvedených, měli byste být spokojeni. V závislosti na typu telefonu (tedy operačním systému) si můžete vybrat jednu z velmi populárních aplikací pro mobilní VoIP telefonii: