Připojení přes ADSL patří dnes mezi nejrozšířenější formy vysokorychlostního připojení k celosvětové sítí internet. Oproti minulým letům jsou dnešní nabídky podstatně rychlejší a zákazník má už na výběr, zda chce tzv. nahé ADSL bez pevné linky, nebo balíček sestávající z volání a internetu.
Zapojení ADSL/VDSL v praxi: 1 - telefonní zásuvka, 2 - rozbočovač, 3 - ADSL/VDSL modem kombinovaný s WiFi routerem, 4 - telefon, 5 - klientské počítače
Připojení přes ADSL/VDSL patří dnes mezi nejrozšířenější formy vysokorychlostního připojení k celosvětové sítí internet. Oproti minulým létům jsou dnešní nabídky podstatně rychlejší a vesměs všechny jsou typu "nahé ADSL/VDSL", tj. bez pevné linky (uživatel nemusí platit paušál za pevnou).
Vybrat si můžete z různých nabídek v závislosti na rychlosti nebo ceně. Přehled ADSL/VDSL připojení najdete zde: https://www.dsl.cz/adsl-internet
Abychom se připojili přes ADSL/VDSL, potřebujeme příslušná zařízení. Samozřejmě doma musí být zavedena telefonní zásuvka zakončená konektorem RJ11 (většina zásuvek).
Váš poskytovatel služeb vám dále dodá ADSL/VDSL modem, což je nejdůležitější zařízení, které se postará o připojení k internetu a se kterým propojíte i počítač. Dnes se klientům standardně dodávají modemy, kterou jsou zkombinované s routery -- směrovači --, což vám umožní připojit k internetu několik počítačů naráz nebo další síťová zařízení v domácnosti.
ADSL/VDSL modem
Součástí balíčků dodávaných poskytovatelem by měl telefonní kabel, ethernetový kabel (koncovka RJ45, pro spojení modemu a počítače) a také splitter (rozbočovač), jímž telefonní linku rozdělíte pro telefon (jedním telefonním kabelem) a modem (druhým kabelem).
Máte-li doma pevnou linku, kterou stále používáte, bude muset nejdříve použít rozbočovač. Ten slouží k tomu, jak jsme před chvíli řekli, abyste na jedné telefonní lince mohli zároveň používat telefon i internetové připojení.
Rozbočovač
Rozbočovat se zapojí do telefonní zásuvky pomocí jednoho telefonního kabelu (2) a do jedné ze zdířek rozbočovače se zapojí telefon (1), do druhé ADSL/VDSL modem (3).
Zapojení ADSL/VDSL (ze stránek T/O2)
V dalším kroku propojte ADSL/VDSL modem s počítačem pomocí ethernetového kabelu (5) nebo popřípadě USB kabelu (4). Zapojte jej do síťové karty v počítači a zdířky na zadní straně modemu.
Ethernetový kabel
Pak už stačí ADSL/VDSL modem zapojit do elektřiny (6) a zapnout. Zaslal-li vám váš poskytovatel připojení modem, bude již přednastaven na použití, takže nebudete muset v jeho administrátorském rozhraní nic nastavovat. Jestliže jste si koupili vlastní modem, budete muset poskytovatele kontaktovat nebo navštívit jeho web a do modemu zadat potřebné údaje.
Když nebude internetové spojení fungovat, podívejte se do nastavení síťové karty v počítači. Klikněte na tlačítko Start → Ovládací panely → Síťová připojení, poklepejte pravým tlačítkem na síťovou kartu → Vlastnosti a na první kartě uvidíte v seznamu položku "Protokol sítě Internet (TCP/IP)", dvakrát na ni klikněte a ujistěte se, že je zatržena možnost "Získat adresu IP ze serveru DHCP automaticky" a "Získat adresu serveru DNS automaticky".
Nastavení síťové karty
Jestliže připojení stále nefunguje, zkontrolujte, zda je váš modem nastaven na tzv. protokol PPPoE. Například u modemů ZyXEL to provedete následovně: otevřete webový prohlížeč, do adresního řádku zadejte IP adresu modemu (10.0.0138, IP adresa se ale může měnit v závislosti na značce modemu, viz jeho manuál), přihlaste se (heslo admin) a klikněte na průvodce nastavením (Wizard Setup). Poté zvolte pokročilé volby (Advanced Setup) a u položky Encapsulation zvolte PPPoE.
Narazíte-li na nějaký problém nebo budete chtít poradit s dalšími nastaveními modemu, navštivte naše diskusní fórum.