Na mobilní připojení, hlasové a video služby jsou kladeny stále větší nároky a účastníci mobilních sítí žádají rychlejší přenosy a větší objemy dat. V mnoha státech světa jsou již poměrně dlouho komerčně nabízeny služby na bázi tzv. LTE, moderní a velmi rychlé datové sítě, v níž není problém dosahovat rychlostí stejných jako v mnoha běžných pevných sítích, ba rychlostí i mnohonásobně vyšších. LTE je budoucnost mobilního připojení a pomalu se dostává i do našich končin.
Na mobilní připojení, hlasové a video služby jsou kladeny stále větší nároky a účastníci mobilních sítí žádají rychlejší přenosy a větší objemy dat. V mnoha státech světa jsou již poměrně dlouho komerčně nabízeny služby na bázi tzv. LTE, moderní a velmi rychlé datové sítě, v níž není problém dosahovat rychlostí stejných jako v mnoha běžných pevných sítích, ba rychlostí i mnohonásobně vyšších. LTE je budoucnost mobilního připojení a pomalu se dostává i do našich končin.
LTE je zkratkou anglického sousloví Long-Term Evolution, česky bychom řekli Dlouhodobý vývoj. Jde o mezičlánek mezi mobilními sítěmi třetí a čtvrté generace. Byť se o LTE často hovoří jako o mobilní technologii 4. generace (4G), skutečnou 4G sítí bude až LTE Advanced, avšak tato jemná nuance není zas tak podstatná. Hlavní je skutečnost, že LTE umožňuje daleko vyšší rychlosti v mobilní síti než současné rozšířené 3G sítě a zároveň podporuje hlasové služby. Ve srovnání s dnešními 3G sítěmi umožní LTE také spolehlivější přenos dat s menšími latencemi (zpožděními).
Teoretické možnosti LTE sítě jsou skutečně slibné: maximální rychlost směrem k uživateli (downlink) ve špičce dosahuje až 300 Mbit/s, od něj (uplink) až 75 Mbit/s při latenci nižší než 5 ms.
Pro operátory je výhodou také to, že na LTE lze poměrně snadno a za rozumných investičních nákladů upgradovat stávající 3G sítě (UMTS) a pomalu je tak přetvářet na skutečně moderní 4G prostředí. Samozřejmě že koncoví uživatelé nemohou čekat spojení s reálnou rychlostí v řádů stovky megabitů; větší datová kapacita LTE jim však v dané oblasti reálně zprostředkuje internetové spojení s rychlostí v řádku 10 Mbit/s (například někdo dosáhne i 50 Mbit/s, bude-li mít podporovaný přístroj pro takováto spojení).
Z posledních analýz vyplývá (březen 2013), že LTE je komerčně nabízeno zhruba 160 operátory v sedmdesáti státech světa. Více než 400 operátorů ve 125 státech už do výstavby LTE sítí investuje. Jen za poslední rok bylo zaznamenáno 98 spuštění nových komerčních síti postavených na LTE.
Další analýzy ukazují, že jedničkou v oblasti LTE sítí jsou severské země, zejména Švédsko a Dánsko společné s Hongkongem a Kanadou (hustě obydlené lokality). Průměrné naměřené rychlosti tamními účastníky činí něco kolem 20 Mbit/s (Švédsko 22 Mbit/s, Hongkong 20 Mbit/s).
Jako vždy: Je potřeba mít přístroj s podporou dané sítě -- obyčejně je to USB modem (nebo i speciální stolní modem), popř. moderní chytrý telefon.
Situace v České republice ohledně LTE není ještě vůbec růžová. Není se moc co divit, jelikož ve srovnání s ostatními státy se u nás opozdilo nasazování ledajakých technologií: ať šlo o pevné připojení přes ADSL, nebo třeba i výstavbu mobilních 3G sítí.
3G sítě se u nás začaly stavět, až to trh nutně žádal (docházelo k vtipných situacím, kdy třeba operátoři měli ve své nabídce smartphony pro 3G sítě, aniž by měli funkční a použitelnou 3G síť). Sítě nakonec jakžtakž vyrostly -- operátoři však s jejich výstavbou přestali už někdy v polovině roku 2012, třebaže porytí z geografického hlediska bylo stále slabé. Operátorům se však další investice do výstavby 3G v méně zalidněných oblastech nevyplatí -- navíc když bylo jasné, že zanedlouho budou muset nutně investovat do LTE, jež má nesporné výhody včetně hustšího geografického pokrytí na vysílač.
První LTE vlaštovka byla u nás vypuštěna v létě 2012 a postarala se o to společnost Telefónica Czech Republic. Pilotní a poté první komerční provoz byl zahájen v obci Jesenice v okrese Praha-Západ a demonstraci sítě si mohli užít i návštěvníci obchodního centra Chodov v Praze.
O rok později, v květnu 2013, spustila (tehdy ještě) Telefónica další vysílače na území Prahy (části Prahy 1, Prahy 2, Prahy 4 a Prahy 10). Operátor uváděl maximální rychlost stahování 75 Mbit/s a odesílání 38 Mbits. V roce 2014 O2 sítě zrychlilo v některých lokalitách až na 112,5 Mbit/s (LTE-A). Jako i u dalších technologií však musí účastník počítat s tím, že reálná rychlost je nižší a odvíjí se od řady faktorů (vytížení sítě, síle signálu apod.). Dobrou zprávou je, že LTE se stalo součástí běžné nabídky mobilního připojení (klienti v dosahu LTE sítí nemusejí platit vyšší/dražší tarif).
Pilotní provoz zanedlouho po O2 zahájil také konkurenční operátor T-Mobile (červenec-listopad 2012) v Mladé Boleslavi. K 1. červenci 2013 pak pilotní provoz zrušil a odstartoval tam a na některých místech Prahy zkušební provoz sítí s rychlostmi "až 100 Mbit/s" ve směru k účastníkovi (downlink) a "až 37,5 Mbit/s" směrem od něj (uplink).
Síť je nyní (2014) dostupná v největších českých městech a dalších jiných, byť georgraficky velmi omezených lokalitách.
Testovací provoz byl zahájen počátkem června 2013 v Karlových Varech (dvacítka vysílačů). Operátor lokalitu vybral kvůli Mezinárodnímu filmovému festivalu. Komerční provoz této sítě odstartoval 1. července téhož roku. V roce 2014 Vodafone začal nasazovat také LTE-A, které v jeho podání umožňuje přenosové rychlosti až k 225 Mbit/s. Vyšší propustnosti je možné dosáhnout díky vhodnému spojení frekvenčních pásem 1800 MHz (s šířkou 20 MHz) a 800 MHz (o šířce 10 MHz). Stejně jako u konkurenčních dvou operátorů platí, že pokrytí LTE sítěmi je i u VF geograficky nízké. Nicméně LTE na frekvenci 800 MHz umožňuje signálem pokrýt větší plochy, než je tomu na frekvencích vyšších (byť za cenu nižší přenosové rychlosti).