Úvod > Návody > Jak připojit PC k internetu

Jak připojit PC k internetu

Ať už se doma připojíte přes kabelovou televizi, ADSL, WiFi nebo optiku, vždy budete potřebovat několik základních a společných věcí: síťovou kartu v počítači a také příslušnou kabeláž.

Dříve, než si v dalších částech povíme o specifických požadavcích na vybavení u jednotlivých typů připojení k internetu, podíváme se na to vůbec nejzákladnější.

Ať už se doma připojíte přes kabelovou televizi, ADSL, WiFi nebo optiku, vždy budete potřebovat několik základních a společných věcí: síťovou kartu v počítači a také příslušnou kabeláž.

Síťová karta

Síťová karta (ethernetová karta, označovaná také jako NIC z anglického Network Interface Controller) je dnes již standardní výbavou všech osobních počítačů, jak desktopů, tak i notebooků. Do ní se zapojuje odpovídající síťový kabel (viz níže). V naprosté většině případů byste proto otázku, jestli ji máte, neměli řešit.

Síťová karta pro
PC
Síťová karta pro stolní počítače

Port, do kterého se kabel zapojuje, najdete v případě stolního počítače na jeho zadní straně (jak zdířka vypadá, vidíte na obrázku), u notebooku může být na boční.

Vlastníte-li však starší model notebooku, může se stát, že v něm síťovou kartu ani bezdrátovou síťovou kartu (pro připojení k WiFi) nebudete mít. V takovém případě si ji musíte koupit a do notebooku připojit přes PCMCIA slot (CardBus), popř. i USB. Takové karty se dají pořídit v ceně kolika set korun.

WiFi karty
Síťová karta pro připojení k WiFi (zasune se do USB portu). Druhá karta pro notebooky, které nemají integrovanou ethernetovou kartu.

Budete-li v domácnosti chtít využít předností bezdrátového připojení ― když si doma zřídíte vlastní WiFi síť pro více počítačů ―, můžete připojit i stolní počítače (desktopy), nejen přenosná zařízení. Využít lze jednak zmíněné WiFi karty, která se zapojuje do USB portu (viz výše), ale i té připojitelné do PCI slotu přímo v desktopu. Ceny se opět pohybují v hladinách stovek korun.

Síťová
karta pro stolní počítače
WiFi síťová karta pro stolní počítače

Kabely

Bez ohledu na to, zda máte modem pro ADSL, modem pro připojení přes kabelovou televizi, nebo vlastníte-li AP (Access Point) pro příjem WiFi signálu, každý takový síťový prvek se svým počítačem vždy propojíte pomocí stejného ethernetového kabelu.

Ve většině případů jej dodá sám poskytovatel, popřípadě vám jej do zařízení a počítače zapojí přímo technici. Pokud si ale připojení zařizujete sami, nemějte z ničeho strach. V obchodě stačí říct, že chcete ethernetový kabel a nic dalšího upřesňovat nemusíte. Při nákupu na internetu se orientujte pomocí koncovky (která se zapojuje do počítače a síťového prvku. Používá se koncovka typu RJ45, jíž vidíte na obrázku.

Síťový kabel s koncovkou RJ45
Síťový kabel s koncovkou RJ45

Může se stát, že narazíte na tzv. křížený kabel. Ten se hodí zejména pro propojení dvou počítačů, čehož se využívá například při sdílení k připojení k internetu, sdílení dokumentů nebo hraní her. (Situace: Počítač A je připojen k internetu, chybí síťový prvek typu switch nebo router, tak se počítač B připojí k A kříženým kabelem. Počítač B pak disponovat funkčním internetovým připojením. Podmínkou je, aby první počítač měl dvě síťové karty. O sdílení internetu a stavbě domácí sítě najdete více informací v textu Jak si vytvořit domácí síť.)