Soudní dvůr Evropské unie v Lucembursku rozhodl, že provozovatelé Wi-Fi připojení nejsou zodpovědni za to, jak uživatelé využívají jeho síť, když si například někdo nelegálně stáhne hudbu nebo film.
Evropský soudní dvůr řešil případ německého podnikatele Tobiase McFaddena, kterého společnost Sony zažalovala a požadovala po něm 800 eur za porušení autorského zákona. Někdo totiž využil Wi-Fi síť a přes McFaddena hotspot nabízel nelegálně ke stažení hudbu, na kterou měla autorská práva právě společnost Sony.
Na tento popud vydal Evropský soudní dvůr rozhodnutí, které ovlivní poskytování bezplatného internetu v EU. Soudci rozhodli, že podnikatel nemůže být potrestán za to, když někdo jiný poruší zákon přes jeho Wi-Fi připojení. "Nositel autorských práv se nemůže vůči tomuto poskytovateli domáhat náhrady škody na základě toho, že tato síť byla použita třetími osobami k porušení jeho práv," vysvětlují evropští soudci.
Podle Soudního dvoru Evropské unie je přijatelným opatřením, jak může provozovatel chránit Wi-Fi před zneužitím, zabezpečit přístup heslem. Dle soudu příkaz zabezpečit síť heslem příliš neomezuje svobodu podnikání provozovatele, ani svobodu uživatelů se k síti připojit.
21. 9. 2016
Autor: Redakce DSL.cz
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Rychlosti internetu v říjnu po delší době převážně rostly. Podívejte se, u kterého providera jsme tentokrát...
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...