Existuje řada mýtů, které jsou spojené s nabíjením akumulátorů mobilních telefonů. Co platilo pro starší typy baterií pro nové už platit nemusí. Podívejte, jak mobilní telefony efektivně dobíjet.
První mobilní telefony využívaly nikl-kadmiové (Ni-Cd) akumulátory, které dosahovaly velkého počtu nabíjecích cyklů, ale byly náchylné na výkyvy teplot a postupně se vybíjely. Potom přišel nikl.metal hybridový akumulátor (Ni-MH) s vyšší kapacitou.
Postupem času začaly baterie s obsahem niklu nahrazovat baterie s lithiem. Ty máme dva druhy – lithium-iontové (Li-Ion) a modernější lithium-polymerové (Li-Pol). Akumulátory se samonevybíjejí a také mají větší životnost. U Li-Ion baterií je to přibližně o 40 % a u Li-Pol ještě víc. Baterie mají zabudované senzory hlídající proces nabíjení a tak se nazývají chytré baterie.
U akumulátorů s obsahem niklu platilo, že novou baterii bylo zapotřebí několikrát zcela vybít a pak do plna zase nabít, protože akumulátory se dostaly na maximální kapacitu zhruba po třech až pěti takových cyklech.
“Li-Ion a Li-Pol akumulátory už takový iniciační proces nevyžadují. Při prvním použití je ale vhodné baterii zcela nabít, následně odpojit od nabíječky, nechat asi hodinu odpočinout a pak znovu na chvíli připojit k nabíječce. Tím se dosáhne maximálního nabití baterie,“ radí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.
Dalším, co starší baterie vyžadovaly je, že akumulátory se nechávaly úplně vybít a pak se nabíjely na 100 %. Pokud se nenabíjely do plna, hrozilo snížení kapacity.
Novým bateriím naopak nabíjení do maxima neprospívá. Čím více celých cyklů totiž lithiová baterie absolvuje, tím je blíže k okamžiku, kdy už nepůjde zprovoznit. Ideální je proto telefon v průběhu dne několikrát dobíjet a držet kapacitu baterie kolem 20 až 90 procent. Každým plným nabitím se totiž zkracuje životnost akumulátoru o jeden cyklus. Dobrou kondici má baterie do 500 nabíjecích cyklů, poté se začnou její vlastnosti výrazně zhoršovat.
Chytré baterie se na maximální kapacitu nabijí za dvě až tři hodiny, připojení k síti po celou noc jim příliš nevadí – samy se přestanou nabíjet, jakmile dosáhnou sta procent. I tak je ale mýtus částečně pravdivý. Jak již totiž bylo řečeno, novým druhům baterií nabití do plna příliš nesvědčí, a proto, pokud chcete jejich životnost co nejvíce prodloužit, nabíjejte je raději přes den a častěji.
Co mýtus ovšem není je fakt, že s čím si nové akumulátory příliš nerozumí jsou vysoké teploty. "Mírné zahřátí článku při nabíjení je běžný jev. Měli bychom se ale vyvarovat činností, které mohou teplotu ještě zvýšit. Není proto například vhodné dávat telefon na noc pod polštář nebo během parného léta za okno auta. Při nabíjení je též dobré vyndavat telefon z obalu, který sám o sobě teplo příliš dobře neodvádí,“ vysvětluje Radim Tlapák z BatteryShop.cz. Bateriím mobilních telefonů nesvědčí ani opačný extrém - mráz.
2. 9. 2016
Autor: Redakce DSL.cz
42 % Čechů na koncertě nebo jiné hudební akci půjčilo svůj telefon do rukou cizímu člověku. Avast varuje před...
Světová zdravotnická organizace zveřejnila výsledky výzkumu, ze kterého vyplývá, že neexistuje spojitost mezi...
Telefony Xiaomi by s novou aktualizací operačního systému HyperOS měly dostat funkci detekce skrytých kamer. Odhalí...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...