Skoro každý sebou neustále nosí svůj mobilní telefon. Operátoři mohou sledovat, kde se právě nacházíme. Český T-Mobile s Vysokou školou báňskou vymysleli, jak z toho vytvořit byznys.
T-Mobile ve spolupráci s ostravskou Vysokou školou báňskou vytvořil systém na zpracování velkých dat. Češi budou dávat dohromady informace o pohybu lidí, kteří vlastní mobilní telefony v celé Evropě. Systém nese název Atlas mobility střední Evropy a bude sledovat i přeshraniční pohyby lidí.
“Je to unikátní systém, spojující, poprvé v historii, anonymní data o pohybu obyvatel z různých států tak, aby poskytované informace ukázaly globální pohled na danou situaci,“ vysvětluje Martin Hájek, Head manager Centra pro rozvoj dopravních systémů (RODOS) a dodává: “Důvodem vzniku systému byla i skutečnost, že doposud neexistovaly takto komplexní informace, které by umožnily analyzovat a odhadovat dynamiku mobility (výskyt a pohyb obyvatel) na větším množství územních celků včetně jejich příhraničí a to téměř bezprostředně.“
Česká část projektu je již funkční a nyní se bude představovat v Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku. Na plánu je ještě Chorvatsko a Slovinsko.
Data dodává hlavně firma Deutshe Telekom, která si od toho slibuje velké zisky. Německá telekomunikační společnost má ve všech zmíněných zemích mobilní operátory.
T-Mobile by informace o pohybech lidí prodával pravděpodobně především vládám. "O ceně rozhodne to, kolik jsou státy schopné ušetřit," říká v Hospodářských novinách Lukáš Kovárník, který má v T-Mobilu projekt na starosti.
Kromě vlád společnost jedná i s privátními zájemci. Ti ovšem čekají, zda po tom co stát systém koupí, nenabídne informace veřejnosti. "Například automobilky se obávají si dopravní informace pořídit. Měly by zmařenou investici, pokud by stejná data následně zdarma nabízel stát," popisuje Kovárník v HN.
Růžový operátor slibuje samá pozitiva. Systém by měl například pomoci v plánování linek MHD, autobusů či vlaků.
Z dat by se také daly vyčíst informace o turistech. Na jak dlouho k nám jedou, jaké památky nejvíce navštěvují, kam dále pokračují. Informace by měly umožnit státu vycházet turistům co nejvíce vstříc.
Data by byla cenná také pro policii a záchranné služby. T-Mobile zmiňuje, že při přírodních katastrofách nebo jiných nehodách systém dokáže vyhledat kolik lidí se v blízkosti pohybovalo.
Operátor má v České republice kolem čtyř milionů klientů. Může se v tomto případě jednat o narušování soukromí každého z nich? T-Mobile uvádí, že se uživatelé o svoje data bát nemusí. Informace o pohybu jejich telefonu jsou anonymní a systémy nezajímá chování jednotlivců, ale masy lidí.
Říkám si, že mě osobně by asi nikdo neměl zapotřebí sledovat, ale stejně mi není příjemné, že by kdokoliv, kdo si za využívání systému zaplatí, měl vidět moje osobní data. Velké riziko v tou také vidí Úřad pro ochranu osobních údajů a tyto projekty sleduje.
25. 4. 2016
Autor: Redakce DSL.cz
Italská vláda přešla do druhé fáze přípravy vlastní satelitní konstelace. Síť více než 100 družic bude sloužit pro...
V březnu rychlost Wi-Fi internetu zůstala na únorové úrovni. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém...
V březnu rychlosti všech typů připojení kolísaly. Podívejte se, jak si vedl váš typ internetu a váš poskytovatel.
T-Mobile nově nabízí Netflix jako součást vybraných tarifů. Sepsali jsme pro vás všechny důležité informace, které k...
O2 v březnu představilo novou platformu Oneplay. Nyní aktualizoval svou Magenta TV i T-Mobile. Obě služby jsme pro...
Chcete získat Netflix zdarma? U T-Mobilu ho získáte ve verzi Premium jako dárek při pořízení nové Magenta TV.