Digitální vyděrači a kyberzločinci nejsou jen záležitostí filmového plátna, ale reálně zasahují do našich životů. Společnost Intel provedla výzkum, ze kterého vyplývá, že ne všechny počítače v českých domácnostech jsou vybaveny ochranou proti virům a škodlivému softwaru. Přitom počet kyberzločinů se oproti loňskému roku téměř zdvojnásobil. Předejít útokům se dá pomocí biometrické ochrany, která by se měla již v letošním roce stát součástí nových počítačů.
Z výzkumu společnosti Intel vyplývá, že téměř 70% počítačů českých uživatelů má pouze základní ochranu proti virům a škodlivému softwaru. Ani ne polovina Čechů, přesně 42% si svá data pravidelně zálohuje. Heslo používá 57% našinců, ale pouze 24% si ho pravidelně mění.
Řada počítačů by byla ve větším bezpečí, kdyby jejich majitelé využívali biometrického ověření identity. „Biometrické ověření tváře uživatele prostřednictvím technologie Intel® RealSense™ začíná být dostupné v nových počítačích a nabídka se bude dále rozšiřovat,“ říká technologický expert společnosti Intel Martin Vařbuchta.
Tato technologie je velmi těžko kopírovatelná a z toho důvodu je považována za jednou z nejúčinnějších v současnosti. „Schopnost počítače poznat uživatele podle rysů obličeje podstatně zlepší zabezpečení domácích počítačů. Uživatelé už nebudou muset používat hesla, jen se podívají do kamery počítače a ten neomylně pozná svého majitele,“ uvádí Jiří Palyza, ředitel Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI).
Za většinu kyberútoků si mohou uživatele přístrojů sami. „Více než tři čtvrtiny případů zneužití počítačů jsou způsobeny vinou uživatele. Používání jednoduchých hesel a jejich nepravidelná či nulová obměna jsou notoricky známé. Biometrie podstatně zlepší ochranu, pokud ji budou aktivně využívat i výrobci softwaru: například internetové bankovnictví nepůjde spustit bez biometrického ověření,“ dodává Palyza.
Dalším fenoménem dnešní doby je digitální vydírání. Zločinci se jednoduše dostanou k důležitým informacím či fotografiím uživatele, ten je pak schopný pro jejich návrat udělat téměř cokoliv. „Vyděrači zablokují přístup k datům a po majiteli pak chtějí zaplatit řádově desítky tisíc korun za odblokování. Platba obvykle musí proběhnout v internetové měně bitcoin, takže pachatelé jsou prakticky nedohledatelní,“ konstatuje Jiří Palyza.
„Rozšířené jsou zejména bankovní podvody,“ varuje soudní znalec Ivan Janoušek ze společnosti Apogeo Esteem. „Zaznamenali jsme letos desítky takových případů,“ uzavírá situaci Janoušek.
3. 10. 2015
Autor: Redakce DSL.cz
mobilní internetpevný internetpřipojení k internetu
V listopadu rychlost Wi-Fi internetu opět stoupala. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme...
Americká komise schválila licenci pro společnosti T-Mobile a SpaceX. Mohou tak pokrýt odlehlé oblasti internetem...
V listopadu rostly rychlosti u všech technologií. Podívejte se, který providera měl nejvyšší rychlosti a největší...
Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...
Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...
Vánoce jsou spojené s pohádkami a romantickými komediemi. Není tomu jinak ani na Netflixu. Vybrali jsme pro vás...