Přišli jste někdy o důležitá data nebo vzpomínkové fotografie? Pokud se budete řídit těmito zásadami, už se nemusíte bát, že data ztratíte.
Kvalita fotografií, které při běžném nastavení pošlete na sociální sítě, je při uložení oproti originálu snížena. Pokud budete chtít někdy v budoucnu vytisknout fotku staženou zpětně z Instagramu, budete zklamáni.
Digitálním fotoaparátem nebo mobilním telefonem vytvoří většina lidí zpravidla přibližně pětkrát víc fotografií, než stojí za archivaci. Každou scénu fotíme několikrát s tím, že vybereme nejlepší. Pokud z jedné oslavy nafotíte 100 obrázků a všechny budete archivovat, pravděpodobně se k nim už nikdy nevrátíte. 20 z nich stojí za uložení.
Pokud budete mít všechny soubory na disku bez jasně dané struktury složek, pravděpodobně je už nikdy najdete. Vytvořte si složky podle témat nebo zejména v případě fotografií podle data pořízení. Obě varianty můžete jednoduše kombinovat. Do složky s názvem "2017", vkládejte vnořené složky s pořadím měsíce a popisu, například "01 lyžování v Alpách", "02 oslava výročí svatby".
Paměťové karty jsou sice na první pohled nejjednodušším a zároveň nejdostupnějším zálohovacím zařízením (pokud počítáme průběžné náklady v řádech stokorun). Možná jste i vy zažili situaci, kdy jste našli doma několik let nepoužívanou paměťovou kartu, která zkrátka nešla přečíst, nebo jste vyndali polámanou kartu z peněženky, kterou nosíte v zadní kapse kalhot.
Mobil je nejnespolehlivějším zařízením pro uložení dat. Často padá na zem, můžete ho zapomenout na stole v baru, nebo vám ho někdo ukradne. Nenechávejte své cenné vzpomínky jen v jeho paměti.
Raději než jen do notebooku, který nosíte denně s sebou, zálohujte data na externí pevný disk. Myslíte si, že je to drahé? Například na malý přenosný externí disk Toshiba Canvio Alu s kapacitou 2 TB, který stojí 2 800 Kč, uložíte přibližně 500 tisíc fotografií. Spočítejte si, kolik vás vyjde zálohování jedné fotky.
Ať je úložný systém jakkoli technicky vyspělý, může selhat. I o nejlépe zálohovaná data můžete přijít při živelné pohromě nebo krádeži. Záloha jen na jednom fyzickém místě není stoprocentní. Nejbezpečnějším řešením je proto mít data uložena na jednom pevném disku nebo serveru NAS, který veškerá data ukládá paralelně na dva pevné disky, a zároveň v některé z cloudových služeb pro ukládání dat, které nedegradují kvalitu obrázků.
Mechanika nejpoužívanějšího zálohovacího zařízení, klasického pevného disku, je velmi jemná. Pokud máte externí disk připojen k počítači a probíhá čtení nebo zápis dat, chraňte ho před většími otřesy.
22. 4. 2017
Autor: Redakce DSL.cz
Společnost Goodix představila ultrazvukový snímač otisků prstů, který funguje přesně i když máte špinavé ruce. Už...
Rusko uvedlo, že ví o snahách amerických zpravodajských služeb využívat komerční provozovatele satelitů. Varovalo...
Amazon testuje v amerických skladech humanoidní roboty, které mají pomoci v automatizaci operací a usnadnit práci...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...