V poslední době se hodně mluví o zákonu o kybernetické bezpečnosti, který nabyl platnosti a je účinný od ledna minulého roku. Jeho cílem je zvýšit bezpečnost kybernetického prostoru a vybrané úřady seznamují své zaměstnance s novými povinnostmi, které ze zákona vyplývají, protože je třeba ochránit fungování a zájmy celého státu.
Zákon definuje orgány a osoby, kterým ukládá povinnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti, stanovuje způsob zajištění kybernetické bezpečnosti, definuje kybernetickou bezpečnostní událost, určuje činnost NBÚ a dohledových pracovišť a zavádí stav kybernetického nebezpečí, který vyhlašuje ředitel NBÚ.
Při studiu zákona si musíme především uvědomit, co je to kybernetický prostor nebo také kyberprostor a jaká nebezpečí hrozí.
Můžeme si jej představit jako prostor, který je vytvářen například počítači v datových centrech, v domácnostech, ve firmách a institucích. Patří do něj ale také tablety, mobily, hrací konzole, tiskárny, modemy, chytrá domácí nebo osobní zařízení, televizory, různé přehrávače, ledničky, pračky, myčky, hračky, ale třeba také kardiostimulátory, lékařská zařízení, řídící systémy v průmyslu, v dopravě, v telekomunikacích, stroje, průmyslová zařízení, přístroje ve výrobě, v distribuci, prostě všechno, co je řízeno počítačovým programem, co lze nějakým způsobem napadnout nebo změnit.
Hrozby a nákazy se nemusí šířit jen po internetu, ale prakticky jakkoli, například přes fyzické nosiče, USB klíčenky nebo SD karty. Je třeba být seznámen s těmito riziky a poučen, jak se těmto chybám vyvarovat. Data lze chránit například pomocí šifrování nebo elektronickým podpisem, přesto často dochází k překonání bariér například virem, „trojským koněm“. Nejen zaměstnanci velkých firem a institucí, ale prakticky každý, kdo pracuje v kybernetickém prostoru by se jej měl naučit chránit a nevystavovat nebezpečím například připojováním neověřených zdrojů.
Na základě zákona o kybernetické bezpečnosti jsou zaměstnanci vybraných institucí školeni, jak postupovat, jak se chovat, co je na pracovních zařízeních povoleno a co ne. Co tento zákon pro ně samotné přesně přinese a zda dokáže lépe uchránit kybernetický prostor, je otázkou budoucnosti.
30. 3. 2016
Autor: Redakce DSL.cz
mobilní aplikacepřipojení k internetu
Spuštění reklam na sociální síti Threads se už blíží. Meta umožní vybraným inzerentům publikovat reklamy už na...
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Rychlosti internetu v říjnu po delší době převážně rostly. Podívejte se, u kterého providera jsme tentokrát...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...