Jste typ člověka, který by, bez toho aniž by několikrát denně zkontroloval Facebook nebo jinou sociální síť, snad ani nemohl jít spát? Především mladí lidé tráví denně na sociálních sítích spoustu času. Pokud i vy patříte do této skupiny lidí, mějte se na pozoru. Můžete být tak vystaveni až dvakrát vyššímu riziku poruchy spánku.
V dnešní době to, jak dobře spíme, ovlivňuje řada faktorů. Z velké části lidé kladou vinu především stresu, který je v dnešní uspěchané době na denním pořádku. Stres v zaměstnání, škole nebo při důležitých životních rozhodnutích. Není to však jediný faktor, který zapříčiňuje to, že v noci koukáte do stropu a nemůžete usnout nebo váš spánek je tak slabý, že se každou chvíli budíte.
Vědci přišli s tvrzením, že i časté prohlížení profilových účtů na sociálních sítích může mít negativní dopad na to, jak spíte. A že šance na kvalitní spánek se tak může snížit až o polovinu. A jak k tomuto tvrzení dospěli?
Tým amerických vědců z University of Pittsburgh School of Medicine během posledních dvou let provedl výzkum vlivu užívání sociálních sítí na kvalitu spánku mezi mladými lidmi. Studie byla uskutečněna na vzorku 1 788 mladých Američanů ve věku mezi 19 – 32 lety. Dotazník zahrnoval 11 nejpopulárnějších sociálních sítí. Do této skupiny byl zahrnut Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine a LinkedIn. Výzkum se zaměřil na dva hlavní ukazatele, a to množství a četnost návštěv sociálních sítí. Přičemž množství představovalo počet minut strávených denně na sociální síti a četnost zahrnovala počet návštěv sociálních sítí za týden. Zároveň dotazovaní zaznamenávali informace o kvalitě spánku.
Ze získaných výsledků vyplývá, že dotazovaní stráví na sociálních sítích v průměru denně 61 minut a navštíví řadu stránek až 30x týdně. Zároveň vyplynulo, že 30 procent dotazovaných trpí vysokou hladinou nekvalitního spánku. Vědci tvrdí, že ti, co v průběhu týdne navštěvují pravidelně sociální sítě, jsou vystavení třikrát větší pravděpodobnosti, že budou trpět poruchami spánku ve srovnání s těmi, co sociální sítě navštěvují méně pravidelně. A také ti, kteří strávili nejvíce času na sociálních sítích v průběhu celého dne, vykazovali dvojnásobně vyšší riziko poruchy spánku, ve srovnání s vrstevníky, kteří na sociální síti strávili mnohem méně času. Současně vyplývá, že ti, co trpí poruchou spánku, využívají sociální sítě k tomu, aby se zabavili, když nemohou usnout. To pak může mít za následek ještě větší problémy se spánkem.
Zdá se, že jde o začarovaný kruh. Sociální sítě se staly nedílnou součástí života většiny mladých lidí. Je též otázkou, zda získané výsledky opravdu vypovídají o tom, jak moc je trávení volného času na sociálních sítích škodlivé. Řada uživatelů, a to různého věku, totiž využívá sociální sítě nejen ve svém volném čase, ale i jako nástroj své podnikatelské činnosti a omezit jejich využívání, v tomto případě jen tak nelze.
20. 2. 2016
Autor: Redakce DSL.cz
mobilní aplikacemobilní internet
Na Spotify se začala v posledních měsících objevovat erotická videa. Uživatelům se zobrazují ve výsledcích...
Společnost OpenAI nabízí uživatelům nový způsob, jak komunikovat s chatbotem ChatGPT. Nově mu můžete zavolat nebo...
Aplikaci eDoklady začaly přijímat další instituce. Od 1. ledna se s digitální občankou prokážete i na poště, v...
Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...
Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...
Pokud vám doručovací služby nedodaly vánoční dárky, u kterých garantovaly doručení do Štědrého dne a prodejce vám...