Internet přináší nejen plno zábavy, možností a příležitostí, ale i velkou řadu nástrah a nezanedbatelnou míru nebezpečí pro všechny. Nejvíce jsou ale jeho nástrahám vystaveny děti. Jak zajistit jejich co největší bezpečnost na síti?
V současnosti mají děti přístup na internet již od útlého věku a práci s ním si osvojují velmi rychle a snadno. Internet ovládají mnohdy mnohem lépe než dospělí. Avšak rozeznat případné hrozby či následky svého užívání již neumí. Ať už je to nebezpečí v podobě šikany, útoky osob s pedofilními či úchylnými sklony nebo nebezpečné hry, jsou v tomto směru nejzranitelnější skupinou.
I v dnešní době si někteří rodiče možná stále ani neuvědomují, jak velké riziko zde číhá. Nebo naopak někteří tuší, ale zase úplně nevědí, jak tomu zabránit. I když své obavy sdílí, řada z nich nedělá nic. Nebo si myslí, že jejich dítěte se to netýká nebo je na to stále dost času. Zde je několik doporučení, jak děti ochránit před zrádností internetu.
Dobré je dětem ukázat, že volný čas se dá trávit i jinak než sezením u počítače. Když s nimi trávíte čas, i vy dejte svůj mobil nebo tablet stranou a věnujte jim svou plnou pozornost. Třeba u večeře nemá internet co dělat. Jděte jim příkladem a omezte váš čas strávený na internetu.
Čím dříve začnete otevřeně o nástrahách s dětmi mluvit, tím lépe. Trpělivě vysvětlujte, na co si mají dát obzvlášť pozor. Uvádějte jim příklady a jak se v daných případech zachovat, hlavně aby se nebály v případě nějakého útoku za vámi co nejrychleji přijít a problém sdělit.
Varujte děti před hrozbami, které se vyskytují na sociálních sítích. Že by neměly sdílet své fotografie a osobní informace s lidmi, které neznají a pokud je kontaktuje neznámý profil, neměly by přijmout jeho žádost o přátelství ani nikomu neodpovídat, když je bude kontaktovat. Neotvírat emaily od cizích lidí ani se s nikým cizím nedávat do hovoru.
Dalším možným řešením, jak ochránit své děti před nástrahami je instalace speciálního bezpečnostního softwaru, který rodičům umožní spravovat veškerá zařízení, která jsou doma připojena na síť. Vhodný je například McAfee Secure Home Platform. Jeho pomocí je možné filtrovat obsah na internetu, nebo blokovat určité stránky.
Určitě je též vhodné vysvětlit dětem důležitost hesla, jak jej například správně vytvořit a s nikým nesdílet. Rovněž je dobré děti upozornit, že nebezpečí číhá i na veřejně dostupných Wi-Fi hot spotech, které jsou zdarma a dávají prostor útočníkům, kteří mohou lehce sledovat veškerou jejich online aktivitu. Varujte je i před nebezpečnými hrami. Nepodceňujte situaci a své děti včas a řádně začněte seznamovat s nástrahami, které na ně na internetu číhají.
8. 5. 2017
Autor: Redakce DSL.cz
Společnost Goodix představila ultrazvukový snímač otisků prstů, který funguje přesně i když máte špinavé ruce. Už...
Rusko uvedlo, že ví o snahách amerických zpravodajských služeb využívat komerční provozovatele satelitů. Varovalo...
Amazon testuje v amerických skladech humanoidní roboty, které mají pomoci v automatizaci operací a usnadnit práci...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...