Už přes dva roky platí pro volání, SMS a data v EU stejná pravidla jako u nás v Česku. Je tu ale pár věcí, na které si musíte dát při vaší letošní dovolené pozor. U nás se dočtete vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte do zahraničí.
15. 6. 2017 vstoupila v platnost roamingová regulace Evropské unie. Obyvatelé členských států, včetně Norska, Lichtenštejnska a Islandu, tak mohou využívat svá mobilní data, psát SMS a volat po celé EU za stejných podmínek jako doma.
Evropská komise také stanovila maximální počet vyčerpaných dat. Pokud limit překročíte, budou vám za data účtovány poplatky. Cena za 1 GB přečerpaných dat se odvíjí od ceny domácího tarifu a měnících se poplatcích za gigabajt.
Zkuste si to vypočítat: dvojnásobek ceny tarifu bez DPH v eurech vydělte velkoobchodní cenou za gigabajt, která je v roce 2019 stanovena na 4,5 EUR bez DPH za 1 GB dat Výsledek je množství gigabajtů, které máte k dispozici bez poplatku.
Je to trochu komplikované, takže tady máte příklad: Řekněme, že máte třeba tarif Start neomezeně od Vodafonu s 1,5 GB dat za 549 korun měsíčně. Od ceny tarifu odečtěte DPH, k tomu stačí 549 Kč vydělit 1,21.
Výsledné číslo (=454) vynásobte dvěma (=908) a převeďte na eura. Momentálně je kurz 25,6 koruny, takže dostanete 35,5 EUR. Tuto částku už stačí jen vydělit velkoobchodní cenou za GB, tedy 4,5 EUR.
V zahraničí byste mohli bez problému prosurfovat 7,88 GB. Vy ale máte tarif s datovým limitem 1,5 GB a více využít nemůžete ani v zahraničí. Díky výpočtu ale víte, že se nemusíte obávat přečerpání.
Řekněme ale, že máte tarif s 10 GB za 499 korun. Pokud 499 vydělíte 1,21 (=412). vynásobíte dvěma (=824) a vydělíte 25,6, dostanete se na částku 32,19 EUR. Po vydělení velkoobchodní cenou za GB zjistíte, že v zahraničí můžete bez dalších poplatků využít jen 7,15 GB dat.
Pokud právě přemýšlíte, že po dovolené budete využívat výhodnější služby zahraničního operátora i v Česku, příliš se vám to nevyplatí. Existuje totiž zákaz permanentního roamingu a operátoři pravidelně vyhodnocují, kde se právě nacházíte.
Když budete používat SIM kartu déle než 2 měsíce v jiném státě, musíte podat vysvětlení, proč tomu tak je. V opačném případě vám operátor naúčtuje poplatky za zneužití roamingu.
Chcete-li svůj tarif od Vodafonu využívat naplno i v zahraničí, musíte mít aktivovaný Roaming na den nebo World Roaming. V telefonu je také potřeba mít také povolený datový roaming.
Nejste si jistí, jestli máte roaming zapnutý? V aplikaci Můj Vodafone vyberte sekci Služby – Zahraničí (Roaming). Přímo tam si ho můžete i aktivovat.
Pokud máte tarif s volnými minutami nebo SMS, které platí pouze v rámci Vodafonu, v zahraničí je nelze využívat. S volné minuty pro volání do zahraničí musíte také počkat až do Česka.
I u T-Mobilu je to podobně. Máte-li volné minuty a SMS pouze na čísla od magentového operátora, v EU budete platit všechny hovory a zprávy podle domácí sazby za minutu do ostatních sítí.
Při cestování po Evropské unii ale můžete využívat neomezené volání a SMS do všech sítí a neplatíte za to nic navíc.
Když vám data v zahraničí dojdou, T-Mobile vám je pozastaví a vy si je můžete v případě zájmu dokoupit stejně jako doma. A pokud data v tarifu nemáte a zapnete si internet, nejdříve po vás bude chtít potvrdit, že si opravdu přejete surfovat.
Jestli na dovolenou do zahraničí potřebujete pouze mobilní internet, můžete si pořídit Twist kartu od T-Mobilu, aktivovat si na ní Internet v mobilu na měsíc za 99 korun a následně si v aplikaci Můj T-Mobile zapnout balíček Neomezená data na léto. Operátor sice dočasně snížil rychlost připojení v zahraničí, takže budete surfovat o něco pomaleji, ale nemusíte řešit datový limit!
Také u O2 si musíte roaming nejdříve aktivovat. Jeho nastavení zkontrolujete v Moje O2, na prodejně nebo na roamingové lince *30.
Operátor chrání své zákazníky proti přečerpání dat s funkcí Chytrá ochrana. Automaticky je zapnutá pro připojení mimo EU a pro cesty po Evropské unii si ji můžete nastavit v internetové samoobsluze.
Volné minuty, SMS a neomezené volání můžete i u O2 využívat stejně jako v Česku. Pokud žádné volné jednotky nemáte, platíte za hovory a zprávy podle standardního ceníku. Podle stejné sazby vám budou účtovány i v případě, že volné minuty a SMS platí pouze v síti O2.
Jestli vám v zahraničí váš tarif nestačí, můžete si také pořídit SIMku od operátora v dané zemi. Většina z nich nabízí velmi výhodné služby, takže se vám to zejména při delších pobytech vyplatí.
Připravili jsme si pro vás letní speciál, ve kterém se zaměříme na nabídku v nejoblíbenějších destinacích:
Jak na volání a internet ve Španělsku
Jak na volání a internet v Chorvatsku
Jak na volání a internet v Itálii
Jak na volání a internet na Slovensku
Jak na volání a internet v Rakousku
Jak na volání a internet v Řecku
Jak na volání a internet v Turecku
Jak na volání a internet v Egyptě
Jak na volání a internet v Tunisku
Jak na volání a internet v Bulharsku – vyjde už 25. července
Zjistěte, od kterého operátora to pro vás bude nejlepší díky našemu formuláři. Stačí zadat konkrétní adresu.
Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.
Máte na mysli nějakou z následujících adres?
Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.
Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.
21. 6. 2019
Autor: Redakce DSL.cz
3G4GLTEmobilní internetO2T-MobiletelekomunikaceVodafonevolání na mobilvolání na pevnou
Australská vláda oznámila, že plánuje zakázat používání sociálních sítí uživatelům mladším 16 let. Chce omezit...
Francouzské vydavatelské domy podaly žalobu na platformu X. Viní ji z neoprávněného využívání jejich obsahu bez...
Online platformy Shein a Temu se připravují na soudní proces u londýnského Vrchního soudu. Navzájem se obvinily z...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...