Internet věcí spočívá ve využití speciálního datového protokolu, umožňuje efektivní a bezpečnou obousměrnou komunikaci čidel a senzorů pro nejrůznější použití, například pro chytrou domácnost, chytré město, chytrou kancelář nebo chytrou výrobu. Hledají se tak možnosti, jak po technologické stránce vyjít vstříc potřebám mnoha zařízení, jež potřebují mezi sebou komunikovat i na dosti velkou vzdálenost. Na poli technologií tak vystupují různí hráči, jako jsou například LoRa (LongRang), SIGFOX nebo Free.Things.cz.
Nejdříve se zaměříme na České radiokomunikace, které se na základě testování rozhodly vybudovat síť pro internet věcí a využít k tomu technologii, kterou označujeme LoRa (Long Rang). Její základní výhodou je spolehlivá komunikace na velkou vzdálenost, vysoký dosah pro oba směry komunikace, a to jak ve venkovním pokrytí, tak uvnitř objektů nebo v podzemí, nízká spotřeba energie a nízké provozní náklady. Umí také významně prodloužit životnost baterií, protože pracuje při velmi nízkém výkonu. Umožňuje tak nejen monitoring a sběr dat, ale i ovládání zařízení na dálku, přeladění na jiné frekvence, a to v licencovaném i nelicencovaném pásmu. Nabízí tak široké možnosti uplatnění a především nová řešení i v situacích, které se v minulosti musely řešit fyzickým výjezdem pracovníků do terénu, anebo se nedaly řešit vůbec.
Oproti Českým radiokomunikacím se T-Mobile rozhodl využít jinou technologii. Do konce roku 2016 pokryje ve spolupráci s českou firmou SimpleCell Networks Českou republiku sítí Sigfox, která je určená pro automatickou výměnu krátkých zpráv mezi stroji. Důvodem pro budování nové sítě jsou vysoké energetické nároky přenosů přes GSM i vyšší cena senzorů a zařízení vybavených GSM modemem. Sigfox se instaluje na standardní mobilní vysílače a umožňuje ekonomický a energeticky úsporný přenos malých datových objemů na dlouhé vzdálenosti. Odstraňuje tak bariéry pro široké zpřístupnění internetu věcí a prodlužuje životnost baterie a připojených zařízení. Jedná se o úzkopásmovou technologii, která umožňuje oboustrannou konektivitu s velmi dlouhým dosahem a vysokou kapacitou. Doplňuje tak stávající širokopásmové mobilní systémy určené pro potřeby datově náročných chytrých telefonů a dalších mobilních přístrojů.
T-Mobile i České Radiokomunikace zvolily sítě, jejichž vybudování zastřeší velké telekomunikační společnosti. V Česku však vzniká ještě třetí síť pro internet věcí Free.Things.cz, jež není závislá na velkých operátorech. Tato síť rovněž využívá otevřené platformy LoRa, ovšem budování sítě je zde realizováno v rámci lokálních poskytovatelů internetu (ISP), pro které může být tato technologie novou službou a obchodní příležitostí. Služba chce oslovit domácnosti, malé a střední firmy, či různé instituce.
Na závěr lze konstatovat, že nás v budoucnosti čeká ve světě internetu věcí konkurenční boj mezi technologiemi a kdo bude konečným vítězem rozhodnou kritéria, mezi kterými sehraje jednu z hlavních rolí spotřeba energií a cena, za kterou za ně klienti zaplatí.
19. 2. 2016
Autor: Redakce DSL.cz
TikTok musí zaplatit pokutu za nedostatečnou ochranu dat uživatelů v Evropě. Irský regulátor mu dal půl roku na...
Čínské e-shopy Temu a Shein výrazně snižují výdaje na digitální reklamu v USA. Důvodem jsou nová cla na levné...
Meta přináší nové funkce pro bezpečnost mladistvých na Facebooku a Messengeru. Reaguje tak na kritiku ohledně...
Od května 2025 zdražují poplatky za televizi a rádio. Nově budou platit i domácnosti s mobily a tablety schopnými...
V březnu rychlost Wi-Fi internetu zůstala na únorové úrovni. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém...
T-Mobile rozdává předplatné umělé inteligence Perplexity Pro na rok zdarma. Aktivovat si ho mohou všichni zákazníci...