Slovenská softwarová firma Eset, která se specializuje na IT bezpečnost, sestavila IQ Cyber test skládající se z 16ti otázek. Tento test byl použit v průzkumu mezi uživateli ve Velké Británii. Výsledky průzkumu ukázaly, že většina lidí není schopna odpovědět na jednoduché otázky týkající se počítačové technologie a kriminality. To pak, v některých případech, může vést k situacím, kdy se osobní informace dostávají do ohrožení a stávají se lehce dostupné pro hackery.
Sestavený test obsahuje celkem 16 otázek. První otázka obsahuje osm pravdivých i nepravdivých výroků. Každý tento výrok, pokud je správně zodpovězen, je ohodnocen jedním bodem. Projeví se zde otázky typu, jak bezpečná hesla musí být, nebo v jakém ohrožení se lidé nacházejí, pokud surfují na internetu prostřednictvím svých mobilních telefonů.
U dalších osmi otázek měli respondenti zvolit správnou definici slova souvisejícího s kybernetikou, nebo například zvolit nejbezpečnější typ Wi-Fi. Pro úspěšné složení testu je třeba získat skóre osm nebo více bodů.
Ve výsledku jen 42 procent účastníků průzkumu dokázalo správně identifikovat rizika používání mobilních telefonů online. Něco málo přes jednu třetinu respondentů vybralo správnou definici slova vishing, zatímco jen 28 procent ví, co znamená zkratka IoT. Více obtížné otázky typu „Co je to útok DDoS“ zodpovědělo správně pouze 26 procentech dotázaných.
Podle představitelů společnosti Eset studie ukázala, že spotřebitelé jsou stále velmi pozadu, pokud jde o kybernetické vědomí a mohou sami sebe, či organizaci, pro kterou pracují, vystavovat ohrožení. Phishing je bezesporu jedním z největších hrozeb pro spotřebitele. V tomto případě si byla většina uživatelů této hrozby vědoma. Spotřebitelé však musí pochopit, že antivirus je jen část řešení. Je také třeba velké opatrnosti a dávat si pozor na co klikáme.
Nyní vám představíme některé výrazy, které se v průzkumu objevily. Zároveň máte možnost si test sami v původním znění prohlédnout a vyzkoušet.
Jedná se o podvodnou techniku používanou k získávání citlivých informací, jako jsou uživatelská jména, hesla a informace o kreditní kartě (a někdy nepřímo i peněz), často k nekalým důvodům, vydáváním se za důvěryhodnou entitu v elektronické komunikaci
Sloučenina slov Voice a Phishing je telefonní ekvivalent phishingu. Jde o použití jak mobilních, tak pevných telefonů ve snaze odcizit čísla kreditních karet nebo jiné informace používané ve schématech krádeží identity jednotlivců.
Je počítačový program určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému. Jde o sloučeninu anglických slov malicious (zákeřný) a slova software. Pod souhrnné označení malware se zahrnují počítačové viry, trojské koně, spyware a adware.
Je program, který využívá internetové stránky k odesílání dat z počítače (či mobilního telefonu nebo jiného zařízení) bez vědomí jeho uživatele.
Advertising-supported software je označení pro produkty znepříjemňující práci nějakou reklamní aplikací. Ty mohou mít různou úroveň agresivity - od běžných bannerů až po neustále vyskakující pop-up okna nebo ikony v oznamovací oblasti. Další nepříjemnou věcí je např. změna domovské stránky, aniž by o to měl uživatel zájem.
Je síťové zařízení, které slouží k řízení a zabezpečování síťového provozu mezi sítěmi s různou úrovní důvěryhodnosti a zabezpečení. Zjednodušeně se dá říct, že slouží jako kontrolní bod, který definuje pravidla pro komunikaci mezi sítěmi, které od sebe odděluje.
DoS nebo distributed Denial of Service (DDoS) (česky odmítnutí služby) je technika útoku na internetové služby nebo stránky, při níž dochází k přehlcení požadavky a pádu nebo minimálně nefunkčnosti a nedostupnosti pro ostatní uživatele.
IoT – anglicky Internet of Things je v informatice označení pro propojení vestavěných zařízení s Internetem. Propojení zařízení by mělo být zejména bezdrátové a mělo by přinést nové možnosti vzájemné interakce nejen mezi jednotlivými systémy a též přinést nové možnosti jejich ovládání, sledování a zajištění pokročilých služeb.
12. 11. 2015
Autor: Redakce DSL.cz
multimediaostatnítelekomunikace
Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...
Vánoce jsou spojené s pohádkami a romantickými komediemi. Není tomu jinak ani na Netflixu. Vybrali jsme pro vás...
Mnoho lidí nakupuje vánoční dárky alespoň částečně on-line. To s sebou ale nese potenciální rizika. Podívejte se...
Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...
Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...
Vodafone v rámci Black Friday zlevňuje neomezený tarif. Se slevou až 46 % si ho můžete pořídit pouhých 72 hodin.