Český telekomunikační úřad vydal prohlášení, ve kterém upozorňuje na nekvalitní antény pro příjem DVB-T2. Jaký přístroje úřad doporučuje?
Český telekomunikační úřad prý s přechodem na nový standard pozemního vysílání DVB-T2 zaznamenal velké množství stížností na kvalitu televizního příjmu.
Při šetření ovšem technici často narazí na problém v anténě nebo přijímací soustavě, i když je na daném místě signál bezproblémový. Právě nevhodná anténa nebo přijímací řetězec mohou způsobit výpadky signálu nebo problémy s jeho příjmem.
„Základem pro bezproblémový příjem DVB-T2 vysílání je kvalitní venkovní anténa. Příjem na náhražkové antény (typicky různé pokojové antény) nemůže být ze své podstaty stabilní a nelze ho garantovat ani v místech s dostatečnou kvalitou pokrytí vysílače. V případě bytových domů je vhodná kvalitně provedená společná televizní anténa (STA), kdy je využit střešní anténní systém (jedna nebo více antén) a za pomoci kanálových zesilovačů nebo programovatelného zesilovače je signál rozveden do jednotlivých bytů. U individuálních antén na rodinných domech je vhodné anténu umístit ven na střechu nebo jiné místo v dostatečné výšce nad terénem, umístění antény na půdě může být problematické,“ doporučil úřad.
Vhodné jsou podle něj venkovní antény pro pásmo UHF (kanály 21-48). Menší typy mají délku kolem 60-80 cm a výkonnější 100-130 cm a ty nejvýkonnější až 3 metry.
„Jako vodítko k výběru lze doporučit články nebo testy na odborných webech, případně doporučení od anténního profesionála, kterému je také vhodné montáž antény svěřit, protože dokáže profesionálním přístrojem změřit parametry signálu a ručit za kvalitu instalace a signálu za anténou, což u instalace laikem bez potřebné techniky nelze,“ uvedl ČTÚ.
Na trhu je řada obchodníků, kteří klamou zákazníky. Pokud jejich trikům uvěříte, můžete skončit s nekvalitní anténou, za kterou zaplatíte mnohem více než za tu kvalitní.
„V poslední době se velmi rozšířily různé ‚aktivní‘ venkovní antény. Typicky se jedná o náhražkovou anténu (samotný dipól, kovový plíšek nebo jen kus drátu) ukrytý v plastovém krytu a doplněný zesilovačem. Prodejci tyto antény často nabízejí jako speciálně vhodné pro DVB-T2 vysílání, HD příjem a podobně. Realita je taková, že směrovost a kvalita těchto výrobků je výrazně horší než u nejlevnějších klasických antén, zato cenově běžné antény výrazně převyšují,“ varoval úřad.
Pokud chcete přijímat signál prostřednictvím internetového vysílání, ale máte doma pomalé připojení, podívejte se, jestli na vaší adrese není rychlejší technologie:
Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.
Máte na mysli nějakou z následujících adres?
Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.
Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.
31. 8. 2021
Autor: Redakce DSL.cz
digitální televizetelekomunikace
Australská vláda oznámila, že plánuje zakázat používání sociálních sítí uživatelům mladším 16 let. Chce omezit...
Francouzské vydavatelské domy podaly žalobu na platformu X. Viní ji z neoprávněného využívání jejich obsahu bez...
Boxerský zápas mezi Jakem Paulem a Mikem Tysonem sledovalo na Netflixu 60 milionů domácností. Podle platformy šlo o...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...