Úvod > Články > WiMax ve světě - realita bude střízlivější

WiMax ve světě - realita bude střízlivější

O této technologii se již několik let povídá a píše jako o nastupující. Druhou alternativou jsou články na téma „příští dva roky zaznamenají nástup WiMaxu“. Realita bude možná poněkud střízlivější.

Americká firma Nextel do mobilního WiMaxu investovala nejméně 3 miliardy a očekává, že do roku 2010 investuje další 2 miliardy dolarů. I tak ale z dávno ohlašovaného spuštění je zatím tichý start jen pro firemní zaměstnance a ještě pouze ve třech lokalitách.

Řada dalších zemí pravidelně ohlašuje spuštění této technologie, od některých evropských zemí přes Izrael až po Rusko či Japonsko. WiMax je samozřejmě propagován Intelem, který na chipsety pro WiMax vsadil už dávno. V laptopech, přinejmenším vyšší cenové třídy, bude tato technologie od druhé poloviny tohoto roku, pokud si budeme chtít zakoupit jen WiMaxovou kartu, budeme to moci udělat dříve.

O nastartování WiMaxové technologie mluví samozřejmě i Čína. Podle zpráv z poloviny minulého roku by měla první síť fungovat v průmyslové a obchodní zóně Tianjin. Čínské nadšení ale do značné míry brzdí neexistující přidělení frekvencí dané vládní preferencí TD-SCDMA (čínský standard pro G3).

Řada analýz rozvoje WiMaxu v Číně se pohybuje kolem obratu v hodnotě 7 miliard dolarů pro rok 2012 (jiné odhady dokonce mluví o 9 miliardách pro rok 2011), nicméně i tady se objevují varovné hlasy. Vedle již zmíněného spektra se jedná o vztahy mezi WiMaxem a 3G. Jak vláda, tak i poskytovatelé dnes obě technologie považují za komplementární, nicméně teprve ve chvíli, kdy budou obě plně k dispozici, začne být jasné, jestli se bude jednat o doplněk nebo o konkurenci.

Na druhé straně se z Číny ozývají stále optimističtější hlasy připomínající, že díky blížícím se olympijským hrám bude čínská vláda ochotná podporovat cokoliv, co tuto zemi ukáže v co možná nejlepším světle. Proto také čínské ministerstvo MII nedávno oznámil velkorysý plán na spuštění 150 WiMaxových bodů, které by měly pokrýt 90 procent komerčního a rezidenčního Pekingu. Podle tohoto plánu by WiMax sloužil především pro videostreaming, zatímco TD-SCDMA by sloužil pro přenost hlasu a dat. Je ale možné, že celá technologie by fungovala jen po dobu olympijských her.

7. 2. 2008

Autor: Václav Větvička

Témata

připojení k internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v listopadu 2024

V listopadu rychlost Wi-Fi internetu opět stoupala. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme...

 

Americká komise schválila licenci pro T-Mobile a SpaceX na rozšíření pokrytí v mrtvých zónách

Americká komise schválila licenci pro společnosti T-Mobile a SpaceX. Mohou tak pokrýt odlehlé oblasti internetem...

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v listopadu 2024

V listopadu rostly rychlosti u všech technologií. Podívejte se, který providera měl nejvyšší rychlosti a největší...

Nejčtenější články

Televizní speciál 2024: Kde a kdy koukat na pohádky a vánoční klasiku?

 

Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...

Jak u vás letos bude zvonit Ježíšek? Třeba přes mobil...

 

Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...

Vánoce na Netflixu 2024: 4 filmy, které vás dostanou do sváteční nálady

 

Vánoce jsou spojené s pohádkami a romantickými komediemi. Není tomu jinak ani na Netflixu. Vybrali jsme pro vás...