Již v roce 2002 rozhodla americká vláda o tom, že operátoři analogového bezdrátového připojení mohou poskytovanou službu ukončit 18.2.2008. Toto datum bude znamenat konec sítě, která vznikla již před 24 lety.
Většině Američanů je to jedno. Existuje ale skupina lidí, kteří protestují a dokonce se obracejí na soudy. Přijít o analogovou mobilní síť nikomu nevadí, i když tuto síť stále využívá zhruba milión Američanů. Přechod na digitální síť bude znamenat relativně levnou investici do nového mobilu, který bude možná operátor dotovat. Stejnou analogovou síť ale využívá navigační systém OnStar, který je ve stovkách tisíc amerických automobilů.OnStar vlastní General Motors, a i když firma o datu zániku sítě dobře věděla od samého začátku, s klidem instalovala OnStar do svých aut až do konce roku 2005. Novější periférie je možné převést na digitální verzi navigačního systému a GM to za 15 dolarů nabízí. Až do roku 2005 však většina aut dostávala verzi, kterou není možné změnit. V roce 2006 začala společnost GM varovat své zákazníky prostřednictvím webové stránky. O rok později potom všem poslala dopis. Když se objevily první stížnosti, GM začala rozesílat 500dolarové kupóny, které lze ale použít pouze při nákupu nového auta.
OnStar zatím na své stránce stále propaguje mapu analogového pokrytí. Pokud se chceme podívat na digitální pokrytí, musíme na stránce hledat podstatně důkladněji. Navíc množství míst bez digitálního pokrytí je tak velké, že celý systém postrádá smysl.
Analogovou síť využívá také 400 000 zákazníků, kteří mají některé typy domácích bezpečnostních zabezpečení. Ve většině případů toto bezdrátové připojení představuje „pouhý“ záložní přístup k informování centra o potížích, primární způsob je klasický telefon. Počet domácností s analogovou sítí a současně bez pevné linky se odhaduje na 130 000. Většina velkých bezpečnostních firem, jako je třeba známá ADT, již dávno využívá digitální síť, takže potíže budou mít pouze zákazníci malých firmiček. Ty často ani nevědí, jakou síť používají, neboť některé systémy označované jako „digitální“ ve skutečnosti využívají digitální podkanál analogové sítě a skutečně digitální modemy bezpečnostních sítí se začaly zavádět až v roce 2006.
Z velkých mobilních operátorů mají analogovou síť Verizon Wireless, Alltel a AT&T. Všichni již ohlašují postupný přechod na digitální síť. Řada malých operátorů, např. Plateau Wireless v oblasti západního Texasu, se naopak nechává slyšet o tom, že jejich analogová síť bude fungovat dál.
27. 12. 2007
Autor: Václav Větvička
Vodafone v rámci Black Friday zlevňuje neomezený tarif. Se slevou až 46 % si ho můžete pořídit pouhých 72 hodin.
Klienti platební platformy Revolut se potýkají s podvody mnohem častěji než zákazníci jiných organizací. Stěžují si...
Maďarská armáda se stala terčem kybernetického útoku. Hackerům se podařilo dostat k jejím obranným zakázkám, které...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...