Úvod > Články > Neobjektivní Wikipedie? aneb „Pravidlo určující významnost“

Neobjektivní Wikipedie? aneb „Pravidlo určující významnost“

Už dvakrát jsme se podrobně věnovali české Wikipedii, z obou možných úhlů pohledu. Dnes bych rád přidal další pohled. Zpěvák skupiny Bullerbyne, Luboš Mikula, se pokusil sem zanést informace o jejich skupině i o sobě. Zapomněl ale na „pravidlo určující významnost“!

Než začnu celou story, připomínám oba předchozí články – článek Ing. Rity Pužmanové, CSc., MBA, Wikipedie: spása nebo mor, se věnoval negativním otázkám v souvislosti s českou Wikipedií, týden na to vyšel pozitivnější text Ondřeje Polanského Wikipedie: ani spása, ani mor. Reakce čtenářů se přikláněly více k pozitivnímu hodnocení Wikipedie... 

Luboš Mikula se pokusil jakožto ne sice slavná, ale známá osobnost hudebního nebe do Wikipedie také přispět. Odkaz na jeho skupinu najdete – Bullerbyne. Jméno hlavního zpěváka najdete v červené barvě. Což znamená, že článek o něm neexistuje. Přestože existoval, ale správci jej smazali. Tvořily jej totiž dva encyklopedické řádky, tzv. encyklopedický pahýl. Protože však šlo o pahýl, a navíc pro redaktory neznámou osobnost, jak vyplyne z dalšího, ony dva řádky smazali. Jestli chcete vědět, jak zhruba ony dva řádky vypadaly, klikněte na encyklopedický pahýl Jana P. Muchowa, který však překvapivě smazán nebyl. 

Našel si kontakt na jednoho z redaktorů, který má i ICQ a začal si s ním psát. 

Luboš Mikula (dále LM): „Už mě smazali. Tak sem napsal, proč mě to smazalo a jinejm to tam nechají a mají popisek ještě kratší než já. Já sem měl subpahýl a Muchow je Biografický pahýl. Musím zjistit, jak se dělá a zkusím tu informací udělat jako biografický subpahýl.“ 

Redaktor Wikipedie (pravopisné chyby neopravuji teď ani následně): „Aha už to vidím. Byla tam šablona subpahýl, kterou tam někdo vložil, byl dán časový úsek na rozšíření, během kterého se to nerozšířilo. Po uplynutí doby jsem to na základě šablony smazal.“ 

LM: „Když to bude šablona Biografický subpahýl, tak to bude v pořádku?“ 

W: „Česká wikipedie má určitě nároky na standart (sic!), jeden z nich je délka článku a množství informací v něm. Tomu kdo tam dal subpahyl se nelíbila délka článku a množství informací které tam bylo.“ 

LM: „Možná formuluji otázku příliš složitě, napíšu to znova. Proč Jan P Muchow to tak může mít a Luboš Mikula ne?“ 

W: „Řekl bych proto, že P Muchowa si nikdo nevšiml, kdežto Mikuly jo.“ 

LM: „Opravdu? Mohu pro Wikipedii ZDARMA udělat tuhle revizi dalších desítek lidí co to tam mohou mít a ostatní nemohou?“ 

W: „Teďka neřešíme jestli tam být mohou a nebo ne (na to se používá šablona významnost). V tomto případě se řešila délka článku, která byla nevyhovující. Snažíme se oproti například sk wiki tvořit encyklopedii o více než jedné větě.“ 

LM: „Můžu se ještě zeptat kdo posuzuje "významnost" a podle jakého klíče?“ 

W: „Je na to pravidlo, najdu Vám ho.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Encyklopedická_významnost
http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Významnost_(lidé)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Významnost_(web
)
To je asi základ, kde se o tom něco píše. A tady je pak ještě k subpahýlu na základě kterého jsem smazal Váš příspěvek:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedieubpahýl (pozn.: tento link nefunguje, ale je přepsán doslova)“ 

LM: „Dívám se na to a pochopil jsem to, ale to by pak znamenalo že by se každým tématem musel někdo hlouběji zabývat, a o tom dost pochybuji že si s každým takovým heslem dá někdo nějakou práci.“ 

W: „http://cs.wikipedia.org/wiki/Tallus
Dole si  můžete všimnout referencí, které dokládají významnost jevů (odkazy na netriviální zdroje – triviální = diskuse, blogy atd.). Něco podobného by mělo být i u lidí, když se o nich píše. ps: když mi dáte celý název toho druhého, tak ho také označím jako subpahýl.“ 

Myslím, že jako ukázka komunikace s redaktory české Wikipedie (o jejichž jazykových znalostech raději pomlčme), to stačí. Přitom když si zadáte do Googlu „Luboš Mikula“ nebo „Bullerbyne“, zjistíte, že o nějakého podřadného nebo začínajícího zpěváka či skupinu nejde. Sice není tak známý jako Muchow, ale to nevypovídá nic o kvalitách toho nebo onoho. 

Je jasné, že ve Wikipedii chtějí mít pořádek, a proto zavedli různá pravidla a šablony. Nevím však jak vám, mně osobně přijde, že celou věc vkládání textů jen ztěžují. Není to ostatně poprvé, co byly smazány texty z různých podivných důvodů, přičemž by jen rozšířily názorové platformy k určitému tématu. 

Dá se také pochopit, že kdejaký Lojza z Horní Dolní (nebo kdejaký Lipšanský ;-)) by tady pak měl o sobě heslo, a toho se redaktoři české Wikipedie chtějí vyvarovat – přesto však oněch pravidel je tolik, až z nich jde hlava kolem a připomíná to spíše boj s úřednickými mlýny.  

Podívejte – znám člověka, který je poměrně známým autorem, spisovatelem, žurnalistou, promluvil i v televizi párkrát, má určité renomé v kulturních i společenských institucích – ale nemá smysl jeho jméno zde uvádět, protože byste je stejně na Wikipedii nenašli. 

Ona je Wikipedie hezká věc, ale zdá se, že redaktorům pomalu přerůstá přes hlavu. Spousta hesel zde začíná stále více chybět, zvláště co se České republiky týče, a to nemluvíme o českých emigrantech v zahraničí, kteří vůbec jsou na české Wikipedii nevítanou návštěvou. Podobně je tomu s křesťanstvím... A kdoví čím ještě. 

Možná by skutečně pomohlo „odtajnit“ redaktory, způsob práce s Wikipedií, případně z celé věci udělat komerčněji zaměřený projekt, kdy by odpovědní redaktoři onu odpovědnost i nesli.

4. 10. 2007

Autor: Jan Lipšanský

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v září 2024

 

Rychlosti internetu v září opět kolísaly. Podívejte se, u kterého providera jsme naměřili nejnižší hodnoty a která...

Tato hesla rozhodně nepoužívejte: 10 nejpoužívanějších hesel v ČR

 

Webová služba NordPass zveřejnila seznam nejrozšířenějších hesel v České republice. Podívejte se, kterým heslům se...

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v září 2024

 

V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...