Vytváření webových stránek není příliš jednoduchou záležitostí a ne každý uživatel internetu je schopen sám spravovat rozsáhlejší web, publikovat na něm novinky, články, případně blogové zápisy. Podívejme se tedy na řešení tohoto problému pomocí redakčních systémů. V příkladech se zaměříme na bezplatné produkty, které jsou přístupné všem.
Redakční systém je určen pro správu obsahu – jde o software zajišťující správu dokumentů, nejčastěji pak webového obsahu. V dnešní době se tak zpravidla chápou webové aplikace, někdy s případným doplňkovým programovým vybavením u klienta. Mezi jeho základní funkce patří tvorba, modifikace a publikace dokumentů (článků) zpravidla prostřednictvím webového rozhraní, často s využitím jednoduchého on-line WYSIWYG editoru nebo jednoduchého systému formátování textu (není nutná znalost HTML). Dále je určen k řízení přístupu k dokumentům, zejména s ohledem na správu uživatelů a přístupových práv, často s funkcemi workflow či groupware.
Do funkčnosti dále spadá správa diskusí či komentářů, ať už k publikovaným dokumentům nebo obecných, správa souborů, správa obrázků či galerií, kalendářní funkce, statistika přístupů apod. Pomocí redakčního systému lze dělat velmi složité weby, internetové obchody a další aplikace. Pro běžného uživatele ale redakční systém skýtá možnost, kterak snadno publikovat svůj blog, články, fotografie a informace na webu. Nejtěžší částí je zprovoznit redakční systém na hostingu, nastavení a publikace je pak již jen otázkou klikání myší a vyplňování formulářů. Velkou výhodou podobných systémů je možnost rychlé změny vzhledu bez znalosti pokročilých programovacích technik.
Co se technologie týká, využívají běžně dostupné redakční systémy obvykle skriptovací jazyk PHP společně s databází MySQL. Tato kombinace je poměrně obvyklá, neboť tyto dvě technologie podporuje drtivá většina provozovatelů webového hostingu. Skripty PHP jsou doplněny o JavaScript a další běžné součásti webu. Kromě toho existují i jiné redakční systémy, které se bez databáze obejdou, nejsou ale toliko oblíbené – práce s databází je mnohem efektnější. Pokud chcete redakční systém nainstalovat, musíte mít ověřeno, že váš hosting podporuje požadované technologie. O instalaci redakčního systému si řekneme více v dalším, navazujícím článku.
Pro základní seznámení s redakčními systémy si uveďme několik bezplatných produktů, které jsou mezi uživateli internetu velmi oblíbené. Komerční redakční systémy jsou obsáhlejší, ale jejich cena není pro většinu domácích uživatelů dosažitelná.
Joomla! – Patrně jeden z nejperspektivnějších redakčních systémů současnosti. Je zcela zdarma, je k dispozici v češtině a nabízí obrovské možnosti modifikace vzhledu a obsahu. Administrátorské rozhraní je vzorem pro jiné, často i placené redakční systémy.
NORS – Propracovaný redakční systém z dílny českých autorů, který je nabízen k volnému použití pod licencí GNU GPL. S jeho pomocí můžete během okamžiku založit nové pohledné webové stránky, které budou návštěvníkům poskytovat vždy aktuální informace díky jednoduché správě stránek. Nebo můžete založit blog (weblog) a glosovat aktuální dění, či jen psát, co vás zrovna napadne. Celkově ale působí NORS chudším dojmem než Joomla – je ale rychlejší i na horším hostingu.
WordPress – Jde o open source redakční systém zaměřený na estetiku, webové standardy a použitelnost. Jednoduše řečeno se jedná o volně šiřitelnou, modifikovatelnou a hlavně velmi pokročilou internetovou aplikaci, tedy sadu souborů.
Redakční systémy mají své kouzlo v jednoduchosti. V příštím článku, který vyjde co nevidět, se dozvíte, jak nainstalovat a zprovoznit systém Joomla! na webovém hostingu. Zmíníme se také o vhodném hostingu pro tento redakční systém.
20. 6. 2007
Autor: David Procházka
Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...
Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...
Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...
Rychlosti internetu v září opět kolísaly. Podívejte se, u kterého providera jsme naměřili nejnižší hodnoty a která...
Webová služba NordPass zveřejnila seznam nejrozšířenějších hesel v České republice. Podívejte se, kterým heslům se...
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...