To, že Google nabízí kromě vyhledávání ještě další služby, ví asi každý. Nejspíš všichni známe Gmail, možná někdo ještě blog. Ale Google Docs & Spreadsheet?
O tom, že Google nabízí „něco jako on-line kancelář“ jsem se doslechl už více jak před rokem. Reakce byla jednoduchá: No a? Já se svou kombinací klasických office a LaTeXu jsem spokojen a nepotřebuji nic měnit. Navíc, jak moc může být pohodlné editování dokumentů v okně prohlížeče? Dlouho se pak nic nedělo. Až nedávno jsem měl volnou chvíli, a nějakou náhodou jsem přibrowsil (ach, ta čeština) až k jeho přihlašovací obrazovce. Zkusmo jsem zadal své Gmail přihlašovací údaje... a už se neodhlásil.
Aniž bych si to dříve uvědomil, tenhle zajímavý projekt umožňuje řešit několik problémů, které prostě konvenční desktopové office nezvládnou. Ale pěkně po pořádku, nejprve si ale popíšeme, o co vůbec jde...
Google Docs & Spreadsheets je služba (zatím nejde o ostrý provoz, ale kdo zná Google, ví, co u něj znamená „beta“), kterou Google poskytuje zdarma všem, kdo o ni mají zájem. Jde vlastně o on-line kancelář, konkrétně o editor dokumentů a tabulek. Nechybí ani vlastní úložiště, kde lze dokumenty obého typu uchovávat. K dispozici je samozřejmě možnost nahrávat soubory mnoha typů (plaintext, html, word, openOffice, rtf) a také je exportovat (formáty stejné jako u importu, navíc do PDF). Tím ale výčet samozřejmě nekončí. Pouze předesílám, že v následujícím textu se zaměřím pouze na editor textů, tabulkový editor jsem zatím příliš nevyužil – není to můj denní chléb. Ještě upozorňuji, že se jedná skutečně o rychlé seznámení se službou, zájemce odkazuji na kvalitní nápovědu v různých formách, nebo ještě lépe na službu samotnou.
K dispozici je tedy dále kontrola pravopisu (v češtině) včetně návrhu opravy slov, verzování dokumentu, publikování dokumentu na webu (či blogu), možnost sdílení dokumentu, porovnávání verzí dle časových razítek, popř. práce více lidí na jednom dokumentu.
Vlastnost, která mne nejvíce okouzlila, je právě možnost elegantní práce více autorů jednoho díla. Tím pro mne (z větší části) odzvonilo problému, kdy jsme si museli s kolegou dokument neustále přeposílat poštou, kdykoliv došlo k nějaké změně. Dokonce, i když protějšek této on-line kanceláře nevyužije, „odmeljování“ dokumentu (v rámci přílohy v některém ze standardních formátů) přímo z prostředí je otázkou jediného kliknutí (bohužel, zatím se mi nepodařilo zjistit, zda by fungoval i opačný postup, tedy otevření příchozího dokumentu přímo z web rozhraní Gmailu).
Vynikající je rovněž i funkce „revisions“, tedy verzování dokumentu. Rozpracovaný dokument jednak systém ukládá pravidelně sám a jednak jej můžeme ukládat sami - jednotlivé stavy dokumentu se pak zaznamenají a máme kdykoliv možnost se vrátit k dokumentu ve stavu, jak vypadal např. před hodinou. Aby funkce byla ještě lepší, je možné dvě verze dokumentu porovnat a systém vyznačí místa, kde se obě verze liší (dlužno dodat, že systém porovnání ještě není úplně dokonalý, např. ten který využívá Wikipedie mi přijde ještě o chlup názornější). Možnost návratu ke kterémukoliv uloženému stavu je samozřejmostí.
Editor umožňuje velmi pohodlnou práci, a obsahuje množství veškerých standardních funkcí, které od rozumného editoru požadujeme, alespoň při své práci narážím pouze na minimum věcí, které mi při tvorbě běžných dokumentů chybí (lze např. vkládat i speciální znaky či tabulky do textu, nechybí zvýrazňovač, vkládání komentářů, počet slov či možnost použití předdefinovaných stylů).
Velkou devizou editoru je možnost používání standardních klávesových zkratek, bez kterých si někteří lidé neumí práci s počítačem představit (ano, opravdu nás pár myškofobních navzdory masivní kampani ještě přežilo). Zkratky používám zcela intuitivně, aniž bych někde hledal jejich seznam. Další výhodou je např. integrace se systémem RSS, takže pokud používáte nějakou čtečku RSS dokumentů, budete mít téměř okamžitý přehled o tom, který člen týmu právě dokončil úpravu společného dokumentu.
Důraz na práci více uživatelů najednou je vůbec patrný prakticky na každém kroku (což svědčí o zaměření celého projektu, který se tak maximálně snaží těžit ze svého „on-line charakteru“). Např. ve stavovém řádku“ (lze-li to tak nazvat, když jde o prvek v rámci web stránky) se stále objevuje to, kdo na dokumentu pracuje mimo mne. Možnost sdílet dokument mezi ostatní uživatele (s rozlišenými právy ke čtení či zápisu) či jeho veřejné publikování je velmi dobře propracované a ovládá se velice intuitivně.
Import a export dokumentů má dobrou kvalitu, problémy nastaly jen při importu některých složitějších .DOC souborů, ale když jsem ty samé ukládal v RTF, proběhlo vše již korektně (problém je pouze s komentáři, které by sice měly být podporované, ale exportovat se mi je nepodařilo ani do Wordu, ani do RTF či ODF).
Dostáváme se ke slabým stránkám projektu. Mezi ty patří např. neexistence českého rozhraní (přítomna je ale např. polština, takže češtiny se snad také dočkáme, např. pro Gmail již existuje). Další drobnou nevýhodou se mi jeví nemožnost psaní českých uvozovek, a také práce s nezlomitelnými mezerami. Funkce „poznámky pod čarou“ také chybí, ale měla by dle nápovědy časem přibýt (zajímavé je, že při importování dokumentu se poznámky v textu objeví v docela rozumné podobě).
Tyto nedostatky jsou zčásti kompenzovány výbornou integrací celé služby do alternativních prohlížečů, jak bývá u Google dobrým zvykem (po pravdě řečeno, IE jsem nezkoušel, ale zde chyby opravdu neočekávám). Kromě těch standardních prohlížečů jako Mozilla Firefox velmi dobře služba pracuje i Konquerorem, přestože oficiálně není podporován, u Opery je nutné nastavit nejprve maskování. Kvalita rozhraní se nikterak neliší od vysokých standardů, které Google drží; rozhraní je čisté, přehledné, rychlé, nechybí ani takové rysy, jako je vlastní kontextová nabídka (která mimochodem o vaši pozornost soupeří s tou standardně zabudovanou v prohlížeči, což někdy působí rušivě).
Co říci na závěr? Především, že je potřeba mít stále na paměti, že jde o beta verzi služby, takže ta finální patrně přinese ještě další vylepšení. Osobně v této službě vidím velký potenciál, ačkoliv, jak bylo řečeno v úvodu, než jsem se odhodlal ji vyzkoušet, uplynulo mnoho vody. Síla setrvačnosti je obrovská a kdoví, možná ještě opravdu nejsem připraven na to, „myslet on-line“. Tento a jemu podobné projekty (nejen) od Google mě asi brzy přeučí...
28. 3. 2007
Autor:
Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...
Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...
Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...