Úvod > Články > Kradou duální telefony Wi-Fi signál?

Kradou duální telefony Wi-Fi signál?

Po legálních problémech s připojováním laptopů na cizí nezabezpečené sítě Wi-Fi se v poslední době začíná objevovat podobný problém s jediným rozdílem – na sítích Wi-Fi se přiživují duální mobilní telefony.

Stále více společností, mezi jinými zejména T-Mobile, Skype a Vonage, nabízí duální mobily, které mohou využívat bezdrátové připojení k síti Wi-Fi.  V některých případech jsou tyto hovory dokonce zdarma, např. telefon firmy Belkin sice stojí 180 dolarů, ale hovory přijímané uživateli Skype a na domácí číslo jsou zdarma.

Určitou nevýhodou je skutečnost, že rádiové spektrum využívané pro Wi-Fi není regulované, takže jsou časté potíže s kvalitou signálu, což je pochopitelně ještě patrnější ve chvíli, kdy z chodníku chytáme nezabezpečenou síť někoho jiného, tam potom stačí, když s mobilem popojdeme o pár metrů a spojení se přeruší.

Někteří analytikové dokonce mluví o tom, že kdo párkrát vyzkouší Wi-Fi telefon, klekne na kolena a poděkuje mobilním operátorům za to, jak kvalitní sítě mají.

T-Mobile po celý rok 2006 testuje své duální telefony v americkém Seattlu. Tam má shodou okolností T-Mobile poměrně nevalnou kvalitu připojení, a tak firma doufá, že pokud se ztratí normální signál, zákazník bude v blízkosti nějakého hotspotu.

Pro klasické telekomunikační poskytovatele představuje podobná služba značné nebezpečí, nicméně zatím, alespoň navenek, jsou v klidu. Mluvčí Verizon Wireless, Jeffrey Nelson, dokonce tvrdí, že mobily využívající Wi-Fi prostě dnes nedokáží to, co slibují.

Samozřejmě se již objevují hlasy o tom, že přiživovat se telefonním rozhovorem na Wi-Fi síti někoho jiného v podstatě představuje krádež, zastánci zase poukazují na to, že kdo si vlastní síť nezabezpečí, tak si o to buď koleduje, nebo mu to prostě nevadí.  Prakticky v žádné zemi nejsou na něco podobného zákony připravené. Někteří právníci tvrdí, že pokud si někdo nezamyká dveře, tak to ještě neznamená, že souhlasí s vykradením, druzí zase připomínají, že jelikož signál přesahuje hranice bytu či pozemku, jedná se o něco podobného jako poslouchat cizí rádio pod oknem.

Několik testů v San Franciscu ukázalo, že i když většina Wi-Fi sítí, které jsou na ulicích dostupné, je zabezpečena, prakticky všude stačilo jít maximálně půl bloku na to, aby se nějaká volná síť objevila. Krást připojení pomocí mobilu je navíc pohodlnější, neboť pokud stojíme s laptopem před cizím domem či obchodem, budeme brzy vypadat podezřele, zatímco nad postavou s mobilem u ucha se nikdo nepozastaví.

4. 1. 2007

Autor: Václav Větvička

Témata

připojení k internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v říjnu 2024

V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v říjnu 2024

Rychlosti internetu v říjnu po delší době převážně rostly. Podívejte se, u kterého providera jsme tentokrát...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v září 2024

V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...

Nejčtenější články

Rusko udělilo Googlu pokutu, na zaplacení by mu nestačily ani všechny peníze světa

 

Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...

Vánoce u T-Mobile: Sluchátka a telefon za 1 Kč i data za půlku

 

T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...

Nova ukončila spolupráci s Vodafonem a T-Mobilem, stahuje Voyo z TV balíčků

 

Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...