Na bostonské výstavě možností technologie WiMax se jednotlivé firmy předháněly ve vychvalování této technologie a slibovaly všechno možné. Objevovaly se ale také hlasy, jestli další sítě jsou vůbec potřeba.
Na tuto otázku je odpověď celkem jednoduchá – nová technologie je v současné podobě z komerčního pohledu zatím příliš nová a představuje spíše okno do budoucnosti. Reálný úspěch nastane až ve chvíli, kdy díky razantnějšímu nasazení dojde k výraznému zlevnění.Jednou ze společností, která se ze všech sil snaží o prosazení WiMaxu, je Sprint, jehož divize 4G pracuje na vývoji a testování této technologie. Jeden z šéfů firmy přiznává, že se jedná o technologii, která je z komerčního pohledu zatím ve stádiu zrodu, nicméně je pro Sprint zatím tou nejvýhodnější možností.
Firmy sice nabízely kde co, při podrobném pohledu je ale jasné, že se jednalo spíše o nabídku konceptů nežli o nějakou ucelenější nabídku produktů. Alastair Westgarth z firmy Airspan Networks to okomentoval prohlášením, že ještě bude dlouho trvat, než se tyto sliby splní.
Problémů je zatím víc než dost, od vzájemné kompatibility až po možnosti zvětšování sítí a celkové vyzrání jednotlivých konceptů. Samotná myšlenka WiMaxu nová není a fixní verze 802.16d již ve světě existuje v nejméně 175 případech. Na špici je pravděpodobně firma Airspan, která se chlubí, že jí patří 39 procent světového trhu. Ve většině případů se jedná o území mimo Spojených států, i když firma prodává své systémy společnostem Ericsson a Nortel.
Technologie 802.16e je novou verzí, která již delší dobu slibuje, že fixní WiMax nahradí. Někteří analytici mají pocit, že obě verze budou fungoval paralelně, většina se ale v poslední době přiklání k názoru, že ve chvíli, kdy se objeví spolehlivé a hlavně levné sítě mobilního WiMaxu, dojde jednoznačně k vítězství této technologie. Nepřekvapuje, že poskytovatelé jako Sprint, kterým metrosítě leží v žaludku, odhadují, že právě rozšíření metrosítí bude znamenat postupný nárůst zájmu o WiMax. Městům se totiž začnou zajídat investice do provozu sítí a daňový poplatníci získají názor, že je nesmyslné utrácet peníze z městské kasy na něco, co může nabídnout komerční firma. Spolu s tím, jak se WiMaxové čipu začnou objevovat doslova všude, od mobilů přes domácí zařízení nebo automobily, začne WiMax vytlačovat i bezdrátové technologie jako je Bluetooth nebo ZigBee. Šéf divize 4G dodává, že současné technologie nejsou zabezpečené a jejich nelicencované spektrum je náchylné k interferencím.
Některé firmy se ale snaží o vývoj technologií, které by umožňovaly podporu několika technologií současně. IBM Global Service, který existuje již v 35 případech, využívá jak fixní, tak mobilní WiMax současně. V krátké době by se tato služba měla objevit i kalifornském Silicon Valley, kde by jí mohlo posléze využívat více než 2,5 miliónů lidí na rozloze 1 500 čtverečních mil.
Něco podobného samozřejmě rády slyší firmy jako třeba Motorola, která vyvíjí mobily využívající jak klasický mobil, tak i Wi-Fi a WiMax. Motorola navíc ve spolupráci se Sprintem a japonskou firmou Softbank testuje mobilní WiMax v Japonsku.
6. 12. 2006
Autor: Václav Větvička
V listopadu rychlost Wi-Fi internetu opět stoupala. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme...
Americká komise schválila licenci pro společnosti T-Mobile a SpaceX. Mohou tak pokrýt odlehlé oblasti internetem...
V listopadu rostly rychlosti u všech technologií. Podívejte se, který providera měl nejvyšší rychlosti a největší...
Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...
Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...
Vodafone v rámci Black Friday zlevňuje neomezený tarif. Se slevou až 46 % si ho můžete pořídit pouhých 72 hodin.