Řada techniků a futuristů se takřka jednohlasně shodla na tom, že levný internet bude dostupný drtivé většině lidí po celé planetě do roku 2020. Ovšem průzkum mezi nimi odhalil také velký rozkol v názoru, jaký bude mít rozšíření technologií dopad na lidi a jejich soukromí.
Zprávu o průzkumu mezi odborníky vydal Pew Internet & American Life Project minulé pondělí. Průzkumu se zúčastnilo 742 expertů z oblasti počítačů, politiky a obchodu.
„Klíčoví poskytovatelé příští generace internetu se často shodují na směru, jímž se technologie budou ubírat, ale už méně se shodnou na společenských a politických dopadech, které s sebou tyto změny přinesou," říká Janna Andersonová, hlavní autorka zprávy The Future of the Internet II.
„Trápí je hlavně otázka: Kdo drží kontrolu nad architekturou internetu, kterou vytvořili?", říká.
Experti souhlasí, že infrastruktura digitálních komunikací se do roku 2020 ohromně rozroste. V té době by internetem měly být pokryty oblasti, které v současnosti do "digitální společnosti" nepatří.
Přesně polovina výzkumníků věří v pozitivní stránky tohoto vývoje — které například spočívají v možnostech vzdělávání a vyrovnávaní globální ekonomie, což chudším zemím umožní efektivněji se zapojit do obchodní soutěže.
Avšak 46 procent odborníků vyjádřilo své výhrady k rozšiřování internetu, jelikož podle nich lidé ztrácejí soukromí, a protože rovněž existuje nebezpečí, že lidé mohou ztratit kontrolu nad technologií, kterou produkují. Taktéž mezi nimi panuje strach, že vlády zemí a velké korporace se mohou pokusit zastavit vývoj technologií nebo s nimi naložit nevhodným způsobem.
Nějakých 60 procent respondentů předpovídá vznik velkých komunit, které se budou snažit tento technologický rozvoj brzdit, a to všemožnými prostředky.
Více než polovina dotázaných nesouhlasila s názorem, že by angličtina mohla ze světa informačních technologií a internetu vytlačit ostatní jazyky, že by se tedy mohla stát jazykem označovaným jako „lingua franca", jakým byla kdysi francouzština na poli diplomacie.
Ovšem 40 procent z oslovených odborníků projevilo strach z možnosti, že by lidé mohli ztratit kontrolu nad technologií s takovým scénářem, jaký přinesla filmová trilogie Matrix.
Bob Saffo z Instute for the Future (Ústavu pro budoucnost) předpovídá, že „někdy po roce 2020 se naše stroje stanou inteligentními, samy se začnou prudce vyvíjet, až nakonec nás budou považovat za 'domácí mazlíčky'."
3. 10. 2006
Autor: Oldřich Klimánek
Vodafone odstartoval dvoutýdenní Crazy Week. V rámci akce zlevnil pevný internet, včetně gigabitové rychlosti, na...
Společnosti Google a MediaTek společně vyvíjí nový čip, který by mohl výrazně zrychlit zařízení pro chytré...
Meta oznámila, že na Facebooku a Instagramu upustí od ověřování faktů třetí stranou. Moderaci příspěvků nechá na...
Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...
Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...
Pokud vám doručovací služby nedodaly vánoční dárky, u kterých garantovaly doručení do Štědrého dne a prodejce vám...