Další velká akvizice na českém trhu po ovládnutí Pegasu T-Mobilem, Oskara Vodafonem a spojením Eurotelu s Českým Telecomem a následnou akvizicí Telefónikou. Na přetřes jde i oblast kabelové TV, internetu a telefonních služeb. Přinese zákazníkům výhody nebo spíše nevýhody monopolu?
Již je skoro rozhodnuto. Český trh kabelových televizí ovládne jediná společnost – UPC. Ta se rozhodla zakoupit českou kabelovou „dvojku“ Karneval. Celou transakci musí ještě schválit antimonopolní úřad, UPC tak rozšíří řady svých zákazníků o zhruba 310 000 uživatelů kabelové TV, internetu či dalších služeb. Dokončení celé transakce je plánováno na konec tohoto roku. Cena za tuto akvizici činí 322,5 milionu eur, tedy v přepočtu zhruba 9 miliard korun.Bude zajímavé sledovat obchodní strategii gigantického kabelového operátora, pokud k transakci skutečně dojde. Je bez diskusí, že touto akvizicí získá UPC monopolní podíl na českém trhu a bude si moci diktovat ceny. Třeba ale ze sjednocení firem i služeb vytěží zákazník, ale toto lze předpokládat jen s velmi optimistickými úvahami. Pravděpodobně dojde ke zdražení služeb, v tomto duchu někteří prognostici hovoří až o desítkách procent. Monopolní postavení na trhu s kabelovou TV dá UPC do rukou skutečně silný trumf.
Kabelová televize, ale i internet a telefonní služby poskytované přes dráty kabelovky mají jedno velké omezení. Tam, kde nejsou nataženy, nezíská firma zákazníka. A i když jsou dráty v zemi i ve zdech na sídlištích, uživatel má obvykle mnoho jiných variant připojení na internet nebo sledování zahraničních programů. Monopol kabelové televize tak bude omezen zájmem klientů. Zde samozřejmě hovoříme o velkých městech, kde je alternativ skutečně mnoho.
Řada lidí hovoří také o možném propadu cen za kabelové služby s větším rozšířením digitálního vysílání. Zde visí otazník. Stejný otazník visí na nabídce služeb a jejich sloučení. Vždy budou zákazníci, kteří nebudou spokojeni. Ale jak již bylo uvedeno, variant připojení na internet je mnoho, od ADSL přes WiFi nebo pomocí vysokorychlostních mobilních přenosů (zatím velmi slabé pokrytí ČR).
Pravdou zůstává, že internet, poskytovaný kabelovými televizemi, dosahuje nejlepších výsledků měřené rychlosti na našem webu ve srovnání s objednanou rychlostí. FUP raději nechme stranou, na poli datového a rychlostního omezení uživatelů se budou v nejbližší budoucnosti jistě dít další věci, o čemž svědčí výpadek FUP u Českého Telecomu. Firma sice hovoří o zavádění nových technologií čítající data, ale třeba jde v zákulisí o testování vytíženosti sítě bez přítomnosti FUP.
Sloučení takto velkých společností je u veřejnosti spíše trnem v oku, i nezúčastnění lidé chápou, že více menších firem udělá lepší konkurenční prostředí, než jedna velká. Pravdou ale zůstává, že kabelového operátora si nelze zvolit, jen ten, kdo investuje do kabeláže a rozvodů, může inkasovat zisk.
14. 8. 2006
Autor: David Procházka
Boxerský zápas mezi Jakem Paulem a Mikem Tysonem sledovalo na Netflixu 60 milionů domácností. Podle platformy šlo o...
YouTube zveřejnil své plány na přidání dalších tarifů v rámci předplatného Premium. Spekuluje se o levnější úrovni...
Fotbalisté Sparty se dnes chystají na odvetu proti irským Shamrock Rovers. Zápas můžete sledovat od 19:00 na stanici...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...