Nejlevnější ADSL od Českého Telecomu s rychlostí 512 kbit/s má měsíční limit FUP 1 GB. Pro nežádoucí snížení rychlosti zhruba na úroveň dial-up připojení tedy stačí pár hodin sledování televize přes internet. Měření rychlostí na DSL.cz prokázala, že velkému množství zákazníků limit 1 GB na měsíc nestačí.
Pevné sítě
V současné době zákazníci všech pevných sítí stabilně dosahují v průměru vyšších rychlostí internetu než 1 Mbit/s. Ze sledovaných sítí dlouhodobě výrazně vyčnívá Karneval, jehož zákazníci dosahují v průměru rychlostí nad úrovní 2 Mbit/s. Rychlosti blížící se průměrné úrovni 5 Mbit/s dosahují dynamicky rostoucí přípojky po optice, kterým se budeme věnovat detailněji v některém z následujících měsíčních zhodnocení naměřených rychlostí na serveru DSL.cz.
Nejvyššího nárůstu průměrných rychlostí v květnu dosáhli zákazníci ADSL na principu LLU v síti
GTS Novery (dříve Telenor Networks). Důvodem je navýšení rychlostí přípojek stávajících zákazníků, které probíhalo v průběhu dubna a května. Vývoj rychlostí ADSL v jednotlivých sítích za posledních 6 měsíců ukazuje následující graf.
ADSL v síti Českého Telecomu
Od tohoto měsíce dochází ke zpřehlednění tabulek rychlostí v ADSL síti Českého Telecomu vlivem vyřazení dnes již nepoužívaných rychlostí 128 kbit/s, 256 kbit/s a 1024 kbit/s. Z používaných rychlostí neuvádíme rychlosti přípojek s nominální hodnotou 768 kbit/s, jejichž skutečnou rychlost častěji měří pouze zákazníci
Czech On Line.
Namísto původních Contactelu, Nextry a GTS Novery budou od tohoto měsíce uváděny pouze rychlosti služeb
GTS Novery, protože čím dál větší část zákazníků původních společností Contactel a Nextra při záznamu výsledků měření na DSL.cz správně uvádí, že jejich poskytovatelem je GTS Novera, která obě společnosti koncem minulého roku zakoupila.
V tabulce je zajímavý paradox u
ADSL od Českého Telecomu, kdy u přípojek 4096 kbit/s jsou dosahovány ve skutečnosti nižší rychlosti než u o třetinu levnějších přípojek 3072 kbit/s. Důvodem je, že majitelé nejrychlejších přípojek o nominální rychlosti 4096 kbit/s častěji překračují limit pro FUP, který u služby Internet Expres Maxi činí 20 GB za měsíc.
U nejlevnějších ADSL služeb s rychlostí 512 kbit/s má nejnižší naměřené rychlosti služba
Internet Expres Impuls od Českého Telecomu. Důvodem je opět FUP. Služba Internet Expres Impuls 512 má v porovnání s ostatními nabídkami na trhu velmi nízký limit pro přenesená data před uplatněním FUP ve výši 1 GB za měsíc. FUP je nyní u Českého Telecomu uplatňována podle objemu přenesených dat od začátku měsíce. Silný vliv FUP na celkové průměrné rychlosti tak potvrzuje následující graf.
ADSL přes LLU
V květnu jsme poprvé zaznamenali pokles dosahovaných rychlostí u všech služeb
Bluetone Premium od Radiokomunikací. Pravděpodobným důvodem je pokračující nárůst počtu klientů, kdy dochází k postupnému zaplňování jednotlivých agregačních skupin. Nicméně jak je vidět z následující tabulky, rychlosti ADSL na principu LLU v síti Radiokomunikací jsou stále velmi slušné.
Mobilní sítě
Nejvyšších rychlostí v mobilních sítí dosahují zákazníci T-Mobile. Rozdíl oproti Eurotelu je nejvíce viditelný u služeb v síti GPRS/EDGE. V sítích UMTS (u T-Mobile s obchodním názvem Internet 4G) je T-Mobile zhruba o třetinu rychlejší.
Nejvyšší naměřené rychlosti v UMTS síti T-Mobile překračují hranici 1,8 Mbit/s.
WiFi
Jako tradičně na závěr se podíváme na naměřené rychlosti ve vybraných WiFi sítích.
O tom, že WiFi sítě znamenají velkou konkurenci pro poskytovatele ADSL i kabelového internetu svědčí naměřený počet měření rychlostí na serveru DSL.cz z WiFi sítí. Počet měření rychlostí z WiFi sítí zhruba odpovídá počtu měření rychlostí ADSL a kabelového internetu dohromady.
5. 6. 2006
Autor: Tomáš Pětivoký