Nejrůznější balíky služeb nabízející stále rychlejší širokopásmové připojení zní často lákavě, nicméně předtím, než sáhneme do peněženky, bychom měli důkladně zapřemýšlet o tom, jestli stále rychlejší připojení skutečně potřebujeme.
Je samozřejmé, že přechod z pomalého připojení dial-up na jakýkoliv broadband pocítíme okamžitě, pokud ale uvažujeme o nějakém ze současných extrarychlých připojení, je dobré si nejdřív uvědomit, co od nového připojení očekáváme. Pokud hodláme stahovat streamované video nebo filmy, pak asi ano, většina uživatelů si ale pohodlně vystačí s běžným kabelovým nebo DSL připojením.
Snaha poskytovatelů je jasná, kabelové firmy se snaží držet krok s nabídkou Fios firmy Verizon a nechtějí vypadat jako ti, kteří nabízejí nejpomalejší služby, musíme si ale uvědomit, že za přechod na rychlejší připojení zaplatíme mnohem víc.
Momentálně nejrychlejší připojení nabízí Verizon Communications, který u služby Fios nabízí přímé připojení vlastními kabely přímo do domu, které přinášejí trojici služeb (internet, telefon a televizi). V nabídce jsou tři možnosti – 5/2 Mbit/s za 35 dolarů, 15/2 Mbit/s za 45 dolarů a 30/5 Mbit/s za 180 dolarů. V březnu zvýšil největší americký kabelový poskytovatel Comcast ve čtyřech městech rychlost na 16/1 Mbit/s, cena je 53 dolarů měsíčně. Cablevision pak nabízí dvě možnosti – 15/1 Mbit/s za 50 dolarů a 30/2 Mbit/s za 65 dolarů. Přitlačil i Time Warner – v některých městech je 7 Mbit/s/ 384 kbit/s za 40 dolarů, ve zbytku Spojených států pak 5 Mbit/s/384 kbit/s za 40 dolarů.
Verizon tvrdí, že si americké firmy vzaly příklad ze zbytku světa, kde zejména v Evropě a Asii mají největší úspěch firmy nabízející nejrychlejší připojení. Řada analitiků ale tvrdí, že průměrný zákazník nevyužije ani zlomek rychlosti, za kterou těžce platí. Slušná kvalita streamovaného videa ze stránek jako CNN, Comedy Central nebo CNET využije pouze mezi 500 a 600 kbit/s, streamované audio pak mnohem méně, např. Rhapsody se svou kvalitou „téměř CD“ využívá mezi 128 a 256 kbit/s. Na stahování písniček nepotřebuje také příliš velkou rychlost, jeden song z iTunes trvá při spojení 6 Mbit/s jen o 12 vteřin déle nežli při spojení s rychlostí 768 kbit/s.
Podobné názory podporují i opakované průzkumy zájmu zákazníků, zatímco 85 procent prohlásilo, že jsou se současnou rychlostí připojení spokojeni, pouze kolem 10 procent bylo ochotno platit 10 dolarů navíc za rychlejší připojení. Pro většinu domácností se dvěma počítači je rychlost mezi 1 a 2 Mbit/s více než dostatečná.
Některé firmy si to uvědomují, jak Verizon, tak AT&T nabízejí i pomalejší a zároveň výrazně levnější alternativy – Verizon má v nabídce připojení 768 kbit/s za 15 dolarů, AT&T pak 1,5 Mbit/s za 13 dolarů pro první rok.
Pro budoucnost ale bude stále rychlejší připojení důležité, postupně narůstá počet počítačů v domácnostech a ve chvíli, kdy k intenetu začneme připojovat i televize a mediální centra, nároky vzrostou. Rychlost pod 1 Mbit/s je dostatečná dnes, do dvou let stačit nebude. Normální televizní vysílání vyžaduje mezi 2 a 6 Mbit/s (podle použitého stupně komprese), HD TV bude potřebovat mezi 10 a 20 Mbit/s.
A tak spory o nutné rychlosti připojení k internetu poněkud připomínají dávné hlášky majitelů počítačů, kteří se dušovali, že vyšší paměť než 64 MB RAM je blbost. Dnes je 512 MB minimum a řada programů si pod 1 GB ani neškrtne.
2. 6. 2006
Autor: Václav Větvička
V listopadu rychlost Wi-Fi internetu opět stoupala. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme...
V listopadu rostly rychlosti u všech technologií. Podívejte se, který providera měl nejvyšší rychlosti a největší...
V říjnu se rychlost Wi-Fi internetu rostla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu jsme...
Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...
Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...
Vánoce jsou spojené s pohádkami a romantickými komediemi. Není tomu jinak ani na Netflixu. Vybrali jsme pro vás...