Ve Spojených státech se v posledních měsících neustále probírá otázka neutrality internetu. Některé firmy by rády zákon, díky němuž by některé stránky byly rychlejší.
Telekomunikační firmy jako Verizon nebo South Bell mohutně lobují za zablokování zákonů, které by z internetu znemožnily udělat dvoustupňový systém, ve kterém by webové stránky, jež si to mohou dovolit, byly rychlejší než ostatní.V podstatě by se jednalo o obdobu kabelové televize, kde společnosti s potěšením nabízejí balíky programů, často připomínající přimíchání nahnilých pomerančů k normálním, a ber nebo neber. Že o polovinu programů nemá zákazník zájem – nevadí, jinou šanci nemá.
Firmy totiž chtějí účtovat těm webovým stránkám, které nabízejí obsah náročný na šířku pásma (filmy, televize, streaming video), vyšší poplatky než ostatním. Dnes tyto firmy poskytují hardware, především kabely, které přivádějí internet k zákazníkům, ale nemají žádné zisky z obsahu. To je nebaví a snaží se o to, aby získaly nějakou kompenzaci za udržování kabelových sítí v optimálním stavu.
Někteří zastánci zrušení webové neutrality poukazují na to, že existují zákazníci, kteří si za preferenční rychlost některých stránek rádi připlatí, stejně jako to dělají dnes, kdy si třeba připlatí za Fedex jen z důvodu, že zásilku doručí rychleji než mnohem levnější pošta.
Po technické stránce by se nejednalo o nic složitého, už dnes se využívají tzv. differentiated service routers, které dávají některým datům přednost, např. pouštějí přednostně streamové video před emailem. V případě zrušení neutrality webu by tyto routery prostě upřednostňovaly některé stránky.
Doplatil by na to samozřejmě zákazník, protože firmy jako Amazon nebo Google by tyto poplatky jednoduše přenesly na zákazníky, ať už ve formě vyšších cen nebo vyšších cen za reklamu. A to nemluvím o tom, že by prostě část obsahu internetu fungovala mnohem pomaleji než dnes.
Dalším problémem by byly problémy se schopností menších firem konkurovat, jednou z krás internetu je i skutečnost, že většina dnešních gigantů začínala někde na koleně v garážích.
Řada senátorů a kongresmanů se halasně nechala slyšet, že na názoru telekomunikačních gigantů něco je, politici si zřejmě přitom s příjemným pocitem na duši počítali, o kolik se rozrostlo konto jejich volební kampaně. Chvíli se dokonce zdálo, že je vše ztraceno.
Naštěstí se našli rozumní politici, a minulý pátek schválila komise House Judiciary Committee poměrem hlasů 20:13 návrh zákona, který by poskytovatelům určil, že musí striktně dodržovat neutralitu internetu. Pokud někoho zajímá, jak která z amerických politických stran hlasovala, tak pro zákon bylo všech čtrnáct demokratů včetně šesti republikánů, proti byli pouze republikáni.
Šéf mocné komise FCC Michael Copps k tomu dodal, že je projednávání této otázky v Kongresu v podstatě zbytečné, protože komise má dost nástrojů na to, aby neutralitu internetu zaručila.
30. 5. 2006
Autor: Václav Větvička
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Rychlosti internetu v říjnu po delší době převážně rostly. Podívejte se, u kterého providera jsme tentokrát...
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...