Ať se to americkým zákonodárcům, a hlavně velkým telefonním společnostem líbí nebo ne, městské sítě se objevují stále častěji. A není divu, jejich zřízení i provoz je levnější, než jsou velké společnosti schopné nebo ochotné nabídnout.
kde se na síti pracuje, a také o San Francisku, kde o vybudování bojuje celá skupina firem vedená Googlem a EarthLinks. Menší města pak méně mluví, ale více na věci pracují. Primátem se může chlubit St. Cloud, předměstí floridského Orlanda, kde v polovině dubna spustili celoměstskou síť pokrývající 15 čtverečních mil a nabízející všem 28 000 obyvatelům bezdrátový Wi-Fi přístup k internetu. Podle radních města jsou tak ve Spojených státech první. A hned plánují dál, do deseti let chtějí systém rozšířit na 24 čtverečních mil a pokrýt 74 000 obyvatel. Celá síť je v podstatě gigantickým městským intranetem.
pro své úředníky zruší drahé pronájmy spojení T1 a mobilní telefony a přejde na mobily s VoIP. Odpadnou i náklady s účtováním a vybíráním poplatků, které ve Spojených státech běžně pokryjí třetinu zisku. Náklady na zavedení sítě nazvané Cyber Spot dosáhly 2,6 milionů dolarů, roční provoz bude stát kolem 400 000 dolarů. O úspoře mluví i další města, Philadelphia již dnes mluví o předpokládané úspoře 2 milionů dolarů.
nebude mít zcela totéž, síť sice bude levnější a pro chudé ještě navíc dotovaná, přístup ale bude placený. V současné době funguje systém MetroFi, pokrývající 35 čtverečních mil v oblasti jižního San Francisca. Podobná síť funguje v centru města Portsmouth, kde se k ní připojuje asi 1 400 lidí. V Portsmouthu začali skromně, první nabídka v roce 2003 umožnila pouze připojení v oblasti necelých 200 metrů kolem centrálního náměstí Market Square, a navíc pouze od června do října. Potřebný hardware nabídla společnost eCoast Technology zdarma. Počet zájemců i dosah se každým rokem zvyšoval a dnes město uvažuje o vybudování celoměstské sítě.
od listopadu minulého roku pokrývá síť WAZTempe, kterou s využitím technologie firmy Strix Systems vybudovala a kontroluje společnost NeoReach Wireless, pobočka broadbandového providera MobilePro Corp. Poměrně málo rozsáhlé sítě fungují také v kalifornských městečkách Santa Clara a Cupertino.
Vedle San Francisca, které se snaží síť rozšířit po celém městě, dokončila přípravný projekt i Peoria. Tam se náklady odhadují mezi 3,5 až 5 miliony dolarů, které město nemá, takže pravděpodobně dojde k nějaké kombinaci investic z městské kasy a soukromé firmy. Poněkud jinak na to jdou v Detroitu, kde do sítě odmítají investovat peníze z městské kasy, takže se na předpokládaných nákladech kolem 100 miliónů dolarů bude podílet firma Cisco. O městské síti uvažuje i oregonský Portland, Milwaukee slibuje pokusnou síť v centru města zavést ještě letos v létě.
Zcela jinak k tomu přistupuje New York, tam se zatím mluví pouze o pokusném provozu sítě určené pro policii a hasiče a předběžně mluví o využití optických kabelů, které město vlastní, i k broadbandovému připojení.
3. 5. 2006
Autor: Václav Větvička
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Rychlosti internetu v říjnu po delší době převážně rostly. Podívejte se, u kterého providera jsme tentokrát...
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...