Širokopásmových přípojek přibývá jak hub po dešti. Se závistí můžeme hledět na rychlost nasazení DSL v Číně, nebo skok v penetraci přípojek v Holandsku nebo Dánsku. Saturované země jako Jižní Korea ale poprvé zažívají pokles.
Na konci třetího čtvrtletí letošního roku dosáhl podle zprávy „World Broadband Q3-2005“ společnosti Telecompaper počet uživatelů širokopásmových přípojek na světě celkových 187,8 milionů. V daném čtvrtletí přibylo na světě 15,6 milionů nových uživatelů s největším přírůstkem v asijsko-pacifickém regionu (5,55 milionů; viz tabulka 1), který ovšem v rychlosti růstu zaostal za ostatními oblastmi světa. Evropa zaznamenala druhý největší nárůst (5,48 milionů), což znamená mezičtvrtletní přírůstek ve výši 10,5 %.
V penetraci širokopásmových přípojek stále vede Korea s 24,7 % (viz tabulka 2), ale její saturovaný trh nedovoluje rozvoj, proto ji ostatní země dohánějí. Největšího úspěchu dosáhlo Holandsko, které je jen o jedno procento na druhém místě, těsně následováno Dánskem. Ale ani jiné evropské země se nemají zač stydět: v první dvacítce (s penetrací přes 11 %) jich najdeme celkem 12. Velkým překvapením je Estonsko, které ze 7 % penetrace v polovině roku dosáhlo za tři měsíce dvojnásobku (14,58 %) a předstihlo nejen Francii a Velkou Británii, ale i USA. Spojené státy jsou až na 17. místě žebříčku.
Sedm zemí světa se může chlubit vyšší než padesátiprocentní penetrací rychlých přípojek mezi domácnostmi (viz tabulka 3). V tabulce si všimneme překvapivého minus: Jižní Koreu poprvé postihl pokles počtu širokopásmových přípojek! Ve třetím čtvrtletí se tam snížil počet jak kabelových tak DSL přípojek.
S absolutně největším počtem širokopásmových přípojek je na prvním místě světa stále USA s 42 miliony, ale rychlým meziročním růstem o 90 % je brzy dohoní Čína (zatím necelých 30 milionů). Větší procentní nárůst zažilo už jen Rusko s 1,3 miliony uživateli (+196 %) a Mexiko s 2,2 miliony (+164 %).
Mezi typy přípojek z hlediska technologie stále více převažuje DSL (viz tabulka 4): na konci třetího čtvrtletí bylo na světě 127 milionů xDSL (roční přírůstek +48 %). „Multimilionové“ přírůstky zaznamenaly země téměř všech kontinentů: Čína s přírůstkem 3,4 milionů DSL, USA s přírůstkem 1,4 milionů a Německo s přírůstkem 1 milionu.
Kabelovky podle očekávání poněkud stagnují (přírůstek o pouhé 2 miliony). Nejperspektivnější se jeví bezdrátový přístup, který má sice pouhé 2,34 miliony uživatelů, ale znamená to meziroční nárůst o téměř 200 %. Bezdráty tak dohání optické přípojky FTTx, kterých jsou 2,7 miliony (přírůstek o +69 % za rok).
Zdroj tabulek: World Broadband Q3-2005, Telecompaper
2. 1. 2006
Autor: Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA
Britský deník Guardian oznámil, že již nebude přispívat na platformu X. Stejně jako mnohým dalším britským...
Australská vláda oznámila, že plánuje zakázat používání sociálních sítí uživatelům mladším 16 let. Chce omezit...
Francouzské vydavatelské domy podaly žalobu na platformu X. Viní ji z neoprávněného využívání jejich obsahu bez...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...