Úvod > Články > Jak se Amazon dostal k tabletům a jak z toho vzešel Kindle Fire HDX

Jak se Amazon dostal k tabletům a jak z toho vzešel Kindle Fire HDX

Od chvíle, kdy se začalo reálně mluvit o tom, že se knihy budou posílat po internetu, jsem se začal bát toho, jak moc se čtení (a s tím spojené kupování knih), moje oblíbená zábava, změní.

A měl jsem pravdu, jak úspěch Amazonu rostl, knihkupectví začala mizet. V milionovém americkém městě je dnes jedno jediné, a i tam chodí lidé s iPadem porovnávat ceny, knihu prolistují, vyberou si a jdou nakupovat on-line.

E-booky prosadil šéf Amazonu Jeff Bezos čistou vůlí, o několik let předtím si vylámala zuby nejen firma Sony, ale i samotný Microsoft.

První Kindle byl hitem a s technologií WhisperSync, která umožní synchronizovat obsah na všech perifériích, takže můžeme s klidem kdekoliv pokračovat ve čtení, je Amazon laťkou, ke které se budou všechny čtečky a digitální knihy porovnávat. Přidejme patřičné aplikace pro tablety, web a mobily, a Amazon má o úspěch postaráno.

Když potom začal Amazon dumat nad tabletem, přišel se systémem, dávno předtím ověřeným třeba výrobci žiletek – prodávat samotný přístroj pod cenou a účtovat si pálku za žiletky, které musíme kupovat stále dokola. Ostatně takový XBox se pod cenou prodával téměř pět let.

Když se objevil první Kindle Fire, byl již iPad dávno na světě. S tehdejší cenou 590 dolarů sice stál balík, ale těžko se mu něco mohlo rovnat. Zákazník volal po levném tabletu, ale u Fire za to Amazon zatáhl jak obsahem, tak designem, trochu moc. Navíc mizerné rozlišení, průměrný design. Finančně ani prodejem díru do světa neudělal, ale ono to zřejmě nebylo ani účelem.

Účelem bylo něco jiného, co většina pomlouvačů přehlédla. Amazon se snažil procpat na trh něco pokud možno co nejrychleji a získat čas, než si to svět probere. Mezitím se horečně makalo na něčem mnohem lepším. Amazon si upravil Android a připravil vlastní aplikace, které z Kindle Fire HDX udělaly něco úplně jiného.

Fire HDX má některé funkce, o kterých ostatní zatím jen uvažují, plus dalšího žolíka – službu Mayday, která je vlastně živou on-line pomocí.

Když k tomu přidáme velkou nabídku knih, písniček a filmů, a uvědomíme si, že cena je stále na podobné přístroje kulantní až dostupná, je jasné, že ostatní výrobci pomalu dostávají kopřivku.

Amazon se tak téměř přes noc dostal z pozice „já taky“ mezi první pětici výrobců tabletů. Co by za podobnou věc dal třeba Microsoft.

21. 11. 2013

Autor: Václav Větvička

Témata

mobilní aplikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Ve vyhledávání Spotify se začala objevovat erotická videa

Na Spotify se začala v posledních měsících objevovat erotická videa. Uživatelům se zobrazují ve výsledcích...

 

OpenAI zpřístupnil ChatGPT pro telefonní hovory a textové zprávy

Společnost OpenAI nabízí uživatelům nový způsob, jak komunikovat s chatbotem ChatGPT. Nově mu můžete zavolat nebo...

 

Občankou v mobilu se nově prokážete na dalších místech

Aplikaci eDoklady začaly přijímat další instituce. Od 1. ledna se s digitální občankou prokážete i na poště, v...

Nejčtenější články

Televizní speciál 2024: Kde a kdy koukat na pohádky a vánoční klasiku?

 

Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...

Jak u vás letos bude zvonit Ježíšek? Třeba přes mobil...

 

Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...

Nedoručili vám vánoční dárky? Poradíme vám, jak získat platbu zpět

 

Pokud vám doručovací služby nedodaly vánoční dárky, u kterých garantovaly doručení do Štědrého dne a prodejce vám...