Ta divize Motoroly, kterou Google vlastní, ztrácí stále více peněz. A nepomohla ani tři kola propouštění, letošní ztráty dosáhnou jedné miliardy dolarů. Ne že by si to Google nemohl dovolit, ale proč?
Když k tomu přidáme 12,5 miliardy dolarů, které za ztrátovou divizi zaplatil, je to pěkný balík. První mobil Moto X byl kritiky přijat s otevřenou náručí jako ukázka toho, co dokáže Android ve chvíli, kdy se mu uvolní ruce a nebude do něj šťourat kdekdo, od výrobců až po telefonní společnosti.
Ale finančně tento smartphone díru do světa neudělal, i když se Google dušoval, že mu stačí prodat přes 6 miliónů mobilů, aby na něm vydělal. Šest miliónů je v porovnání s čísly, kterými se chlubí třeba Samsung nebo Apple, plivnutím do rybníku, ale i tak.
Navíc nevalná podpora ze strany amerických telefonních firem a dostupnost jen na některých trzích o firemní podpoře zrovna v růžových barvách nemluvila.
Když Google Motorolu kupoval a analytici se začali nechápavě drbat na čele, mluvilo se o tom, že hlavním důvodem investice jsou patenty, které by měly chránit ekosystém Androidu proti očekávaným žalobám.
Při pohledu na současná čísla ale to asi nebude tak horké. V nedávném sporu s Microsoftem o licence byly tyto patenty ohodnoceny na nepatrných 1,7 miliónu dolarů ročně. Samotná Motorola přitom za stejné patenty páčila z Microsoftu o rok dřív plné 4 miliardy dolarů. Přinutit ITC k tomu, aby zablokoval import iPhonů se také nepodařilo.
Jak tedy dál? Rozhodně nepůjde o set-top box, protože tuhle část Motoroly už Google za 2,35 miliardy dolarů prodal firmě Arris a Google dál pracuje s Chromecastem, v čemž Motorola nejede.
Google, jehož akcie nedávno jako teprve čtvrté firmy v historii přesáhly hodnotu 1 000 dolarů, samozřejmě může dotovat prodělečnou divizi prakticky navždy. Šéfové zatím stále mluví o tom, že u Motoroly není důvod něco měnit. Uvidíme ale, jak dlouho jim ta trpělivost vydrží.
31. 10. 2013
Autor: Václav Větvička
Na Spotify se začala v posledních měsících objevovat erotická videa. Uživatelům se zobrazují ve výsledcích...
Společnost OpenAI nabízí uživatelům nový způsob, jak komunikovat s chatbotem ChatGPT. Nově mu můžete zavolat nebo...
Aplikaci eDoklady začaly přijímat další instituce. Od 1. ledna se s digitální občankou prokážete i na poště, v...
Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...
Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...
Pokud vám doručovací služby nedodaly vánoční dárky, u kterých garantovaly doručení do Štědrého dne a prodejce vám...