Zdálo by se, že inovace je pro Nokii křestním jménem, koneckonců firma před 150 lety zahájila existenci coby výrobce papíru a později gumových holínek.
V devadesátých letech pak byla tím nejvíce inovujícím podnikem v celém odvětví mobilních telefonů. Prodejem své mobilní divize Microsoftu nastává nutnost další inovace.
Pro většinu z nás je samozřejmě jméno Nokia spojeno s mobilními telefony, koneckonců po revoluci jsme každý z nás nějakou tu Nokii vlastnili. Po prodeji celé divize ale firmě zůstanou ještě dvě, méně známé, o to však více vydělávající divize – síťové služby a mapy.
Ve chvíli své největší finanční slávy se hodnota firmy pohybovala kolem 250 miliard dolarů a její mobily zaplavovaly svět. Spaní na vavřínech se ale nevyplatilo – Nokia nezvládla přechod na smartphony a nebyla schopna nabídnout nic, co by konkurovalo iPhonu nebo mobilům s Androidem. Následoval volný pád, nucená kuratela Microsoftu a nakonec i prodej mobilní divize tomu, kdo se na zaříznutí nepochybně podílel.
Zbylé dvě divize na tom tak špatně nejsou, navíc jim přiteče nějaká ta hotovost, o kterou se v Microsoftu plácli přes kapsu. Produkty pro telekomunikační firmy jsou již několik let tou částí firmy, která ji drží finančně nad vodou.
Druhou částí jsou mapy. Tu si sice Microsoft mohl koupit, ale dal přednost čtyřleté licenci, takže o přísun peněz je postaráno. Podle všeho to ale není licence exkluzivní, takže si Nokia může najít i další zájemce.
První část vznikla jako společný podnik se Siemensem a v poslední době generovala 85 procent všech firemních příjmů. Samozřejmě konkurence nespí, o stejné zásilky bojuje i Ericsson a čínské firmy Huawei a ZTE.
Poslední dvě firmy to ale mohou mít v západním světě obtížné, protože řada vlád již dala najevo, že se obává čínské průmyslové i vojenské špionáže (kontrolovat své i ostatní občany má zřejmě právo jen americká vláda).
Bez smarphonové koule u krku má Nokia solidní možnost udržet zbytek firmy jako solidně vydělávající společnost. Určitá nevýhoda může být v tom, že snad nikdo jiný nekombinuje síťovou infrastrukturu s čistým softwarem.
12. 9. 2013
Autor: Václav Větvička
Platforma X mění pravidla pro blokování uživatelů. Nově lidé uvidí vaše veřejné příspěvky i poté, co si je zablokujete.
Platforma YouTube opět testuje levnější předplatné Premium Lite. Předplatitelé nebudou mít přístup k některým...
Podle právě aktualizovaných zásad ochrany osobních údajů bude nyní Telegram předávat telefonní číslo a IP adresu...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...