Úvod > Články > Jak s chytrým telefonem na taxíka

Jak s chytrým telefonem na taxíka

Chytat drožku není v New Yorku tak snadné, zavolání na ústřednu je k ničemu, a tak se leze do silnice, mává rukama jako větrný mlýn a píská jak na lesy. A ve chvíli, kdy začne pršet, tak se můžeme umávat. V posledních měsících se objevila firma, která nabídla lepší alternativu.

Firma Uber připravila smartphonovou aplikaci, která umožňuje volným řidičům a zájemcům o taxíka vzájemné propojení. Algoritmus má navíc odhadovat oblasti s větším zájmem, což je ovšem věc poněkud pofidérní, protože je to založeno na informacích jako konec hokejového utkání nebo konec divadel, což jsou věci, který každý pořádný drožkář dobře ví.  Pro začátek by touto aplikací mělo být vybaveno jedno procento taxíků a každý další týden by se měla objevit další stovka. Má to ale drobný háček.

Podle prohlášení radních není tato služba legální, protože městské zákony nepovolují domlouvat přistavění taxíka předem. Navíc řidiči nesmí používat za jízdy žádné elektronické přístroje a odmítnout zákazníka, což by v případě jízdy za domluveným zákazníkem nešlo.

Funguje to jednoduše – řidič nejblíž zákazníkovi dostane informaci a má 15 vteřin na odpověď, jinak dostane signál další řidič. V podstatě by to fungovalo podobně jako v Praze, ale bez ústředí, čímž chtěla firma Uber překonat nesmyslné nařízení.

O něco podobného se snaží i dvě další firmy, řidiči však nadšeni nejsou a o žádné změny nestojí. Dohlížející organizace pak našla hned jedenáct problémů, od automatického počítání spropitného až po výhradné placení kreditní kartou.

Zvláště vypečená námitka pak zazněla z úst radního Jamese Vacca, který vlastní hlavou vymyslel argument, že by se jednalo o vytvoření dvoustupňového systému taxíků. Jeden by prý byl pro bohaté s luxusními smartphony a druhý pro zbytek obyvatel.

Po dvou týdnech otálení bylo nakonec vydáno rozhodnutí – smartphony a jejich aplikace mohou být věcí budoucnosti, ale při hledání taxíku v New Yorku na ně můžeme zapomenout.

A aby bylo jasné, že žádná firma nebude komisní úředníku rušit vlastní iniciativou, příští březen se komise rozhlídne sama. Starosta Michael Bloomberg to nakonec rozštípl nejlépe, když se nechal slyšet, že pracuje plnou parou na tom, aby se smartphony mohly používat.

Je tedy jasné, že zatímco se neustále mluví o tom, jak je New York centrem všech digitálních technologií, drožku v něm i nadále budeme lovit jak za krále klacka.

7. 11. 2012

Autor: Václav Větvička

Témata

mobilní aplikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Ve vyhledávání Spotify se začala objevovat erotická videa

Na Spotify se začala v posledních měsících objevovat erotická videa. Uživatelům se zobrazují ve výsledcích...

 

OpenAI zpřístupnil ChatGPT pro telefonní hovory a textové zprávy

Společnost OpenAI nabízí uživatelům nový způsob, jak komunikovat s chatbotem ChatGPT. Nově mu můžete zavolat nebo...

 

Občankou v mobilu se nově prokážete na dalších místech

Aplikaci eDoklady začaly přijímat další instituce. Od 1. ledna se s digitální občankou prokážete i na poště, v...

Nejčtenější články

Televizní speciál 2024: Kde a kdy koukat na pohádky a vánoční klasiku?

 

Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...

Jak u vás letos bude zvonit Ježíšek? Třeba přes mobil...

 

Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...

Nedoručili vám vánoční dárky? Poradíme vám, jak získat platbu zpět

 

Pokud vám doručovací služby nedodaly vánoční dárky, u kterých garantovaly doručení do Štědrého dne a prodejce vám...