Vždycky jsem záviděl tatínkovi, ten zvládl sen i při jízdě v tramvaji, když byl zavěšen jako netopýr. A každé ráno si své noční snění pamatoval. To já ani náhodou, něco se mi zdá tak jednou za půl roku a vím o tom jen v případě, že se v noci probudím hrůzou.
Teď se však objevila nová možnost – americký student Daniel Nadler si na základě článku publikovaného v časopise British Journal of Psychiatry připravil aplikaci pro iPhone. Zaplatíme 99 centíků a za investovanou valutu dostaneme aplikaci se jménem Sigmund, která umožní programoval sny. Samozřejmě jsem nemohl odolat.
V nabídce je 100 slov, navolíme kombinaci jednoho až pěti slov a v době, kdy spíme nejhlubším spánkem, tak nám iPhone mluví do spaní. Publikovaná studie dokazovala, že podobným způsobem lze ovlivňovat sny až ve 40 procentech případů. A jelikož si sny pamatují jen někteří, procento úspěšnosti by mohlo být i vyšší.
Sigmund nepracuje tak, že by nám kecal do usínání. Vedle slov si naprogramujeme čas, kdy půjdeme spát a kdy budeme vstávat, a software si již spočítá, jak budou probíhat cykly REM, a bude patřičná slovíčka huhňat v pravou dobu.
Autor se sice dušuje, že do každé kategorie vybral jen slova pozitivní, ale to je tvrzení poněkud sporné. Kombinace louky a deště sice může navodit příjemnou asociaci jarního deštíku někde na louce, ale když k tomu přidáme ještě bitvu a anakondu, může se z příjemného snu stát noční můra.
Zkusil jsem to a z kategorie Romantika jsem vybral blondýnku, milenku a bikiny. Ráno jsem zjistil, že se mi ve snu objevila tchyně, tak jsem studenta i jeho aplikaci proklel. Akorát teď nevím, jestli mám po Nadlerovi požadovat ten necelý dolar zpátky, nebo jestli naopak ta aplikace nefunguje až moc a jestli mne postavička tchyně ve snu nevarovala před virtuální nevěrou.
Vedle možnosti, že se čiperný Nadler prostě svezl na módní vlně jednoduchých aplikací, tak existuje i druhá, mnohem nebezpečnější možnost, totiž že to bude fungovat. Když vynechám možnost jakéhosi vtipálka, který mi vybraná slova tajně přehází a donutí mne k náměsíčnosti či nočnímu počůrávání, je zde ještě možnost, že se dnes prosté aplikace chytne kdejaký šejdíř, o vládách ani nemluvě, a začnou naše sny a potenciálně i chování měnit jak na běžícím páse. Total Recall vstane z mrtvých.
26. 4. 2012
Autor: Václav Větvička
Platforma X mění pravidla pro blokování uživatelů. Nově lidé uvidí vaše veřejné příspěvky i poté, co si je zablokujete.
Platforma YouTube opět testuje levnější předplatné Premium Lite. Předplatitelé nebudou mít přístup k některým...
Podle právě aktualizovaných zásad ochrany osobních údajů bude nyní Telegram předávat telefonní číslo a IP adresu...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...