Úvod > Články > Je návrh SOPA mrtev?

Je návrh SOPA mrtev?

Kontroverzní návrh amerického zákona SOPA (Stop Online Piracy Act), který se snažil zabránit pirátství omezením přístupu ke stránkám s kradeným obsahem, zmizel díky značnému negativnímu ohlasu vzpurné veřejnosti, která se pro jednou rozhodla zacukat řetězem, v odpadkovém koši.

To ale ani zdaleka neznamená, že se jeho tvůrci nepokusí procpat nám ho do chřtánu v nějaké jiné podobě.

Firmy protestovaly, Wikipedia na den začernila stránky, hackeři útočili, internetová fóra se plnila nadávkami nevděčné veřejnosti, která se nechtěla smířit s tím, že politikové myslí na jejich dobro. Zastánci zákona mezitím tiše pracovali v zákulisí a přemluvili poskytovatele internetových služeb, že budou dobrovolně kontrolovat nelegální stahování a v případě potřeby patřičné zhýralce odstřihnou od netu.

Výsledný účinek bude stejný, takže se zdá, že SOPA (a její stejně vykutálený bratříče RIPA) byly pouhým kontrolním chroustem, vypuštěným pro otestování vod a případného uchlácholení veřejnosti.

Společnosti jako Comcast, Verizon, Cablevision nebo Time Warner Cable už spolupráci přislíbily. Podle mluvčího asociace nahrávacích studií RIAA (které známe především z jeho neúnavných, nicméně unavujících a marných bojů proti pirátským stahovačům empétrojek), musí každý ISP vyvinout takovou infrastrulturu, která dovolí automatický dohled nad obsahem. 

Podle všeho se připravuje systém nazýváný „šest úderů“, protože ve chvíli, kdy uživatel stahuje něco nelegálního, dostane automatické varování. Pětkrát, v šestém případě se mu potom „ustřihne drát“. Tady je základní rozdíl od SOPA, protože tehdy mělo jít o webové stránky, ne o jednotlivce.

RIAA slibuje, že tentokrát nebude pachatele žalovat a poněkud naivně věří, je přichyceným dojde, že dělali něco někalého a že se polepší. A tak se prý vlastně jedná o převýchovu a ne o nějaké trestání. Všechno ale bude záležet na kvalitě toho automatického systému, jehož parametry budou u každého ISP jiné. Ted (a ne soud) rozhodne, jestli se mu stahovaný obsah zdá legální nebo ne. A to sakra zavání kombinací Velkého bratra a Terminátorových centrálních počítačů.

Jestli je návrh SOPA mrtev, to navíc není tak jisté. V americké politice platí, že se zákony mohou jen odložit (což může být krátkodobé nebo dočasné), nebo se i po hlasovací porážce objevují znovu a znovu v lehce pozměněném kabátě. 

A jelikož šéfem asociace filmových studií MPAA (která je stejně agresivní jako RIAA) je dnes bývalý senátor Chris Dodd, který nedávno v Indii plamenně hovořil o nutnosti bojovat s internetovým pirátstvím, můžeme s úspěchem očekávat, že nějaký dobrák s podobným zákonem brzy přijde.

A zapomenout nemůžeme ani na ACTA, která je ve většině oblastí razantnější nežli SOPA. A podpisů pod ACTA je dnes víc než dost. 

4. 4. 2012

Autor: Václav Větvička

Témata

multimedia

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Televizní speciál 2024: Kde a kdy koukat na pohádky a vánoční klasiku?

Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...

 

Vánoce na Netflixu 2024: 4 filmy, které vás dostanou do sváteční nálady

Vánoce jsou spojené s pohádkami a romantickými komediemi. Není tomu jinak ani na Netflixu. Vybrali jsme pro vás...

 

Zápas Paul vs Tyson si na Netflixu naladilo 60 milionů domácností

Boxerský zápas mezi Jakem Paulem a Mikem Tysonem sledovalo na Netflixu 60 milionů domácností. Podle platformy šlo o...

Nejčtenější články

Televizní speciál 2024: Kde a kdy koukat na pohádky a vánoční klasiku?

 

Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...

Jak u vás letos bude zvonit Ježíšek? Třeba přes mobil...

 

Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...

Black Friday je tady! Pořiďte si neomezený tarif od Vodafonu za 399 Kč

 

Black Friday odstartoval a s ním i sleva na neomezené tarify od Vodafonu. Pořídit si je můžete za historicky...