Všechny fitness časopisy slaví žně. Nastalo období krátkodobého vánočního a silvestrovského přejídání, a tak mohou znovu oprášit všechny ty články o zaručených dietách s nadpisy Zhubněte do plavek! Ono také záleží, jestli ty plavky vůbec budeme moct vytáhnout.
Jednu dobu jsem měl možnost psát pro fitness magazín. Vyfasoval jsem stohy tlustých amerických a anglických časopisů (dobře to v zimě hoří v krbu, mimochodem, dlouho!), kde se to modely a modelkami jen hemžilo. A zrovna tak se tam hemžily i zaručené rady.
Atkinsonova dieta, dělená strava, středomořská dieta, speciální cviky – a pak samozřejmě různé vitamínové a nápojové preparáty. Poněkud mne překvapilo, že se třeba musí říkat v téhle fitness hantýrce „proteinový nápoj“, když protein jsou obyčejné bílkoviny. Abych měl dost bílkovin, můžu baštit maso, ryby, vajíčka, mléko a sýry, nechápu, proč bych měl pít nějaké podivné nápoje, které jsou nechutné tak, že se musí ochucovat.
Stejně nakonec zjistíte, že nejjednodušší dietou – přes všechny ty velkolepé řečičky všech možných časopisů – je prostě jíst méně energie, než kolik vydáte. Takový obyčejný páprda jako já, který v noci spí, přes den sedí u počítače a přes den dojde (ne dojede autem, pěšky dojde!) na nákup, do školky a zpět, vydá tak kolem 10 000 kilojoulů.
Takže když chce páprda zhubnout, musí zbaštit za den jídla v celkové hodnotě maximálně 8 000 kilojoulů, přes to nejede vlak. Bude hubnout pomalu, ale bude. Když to vezmeme, že za den sníme tak šest jídel (snídaně, přesnídávka, oběd, svačinka, večeře, druhá večeře), vyjde vám v průměru 1333 kJ na jedno jídlo.
Nejvíc člověk zblajzne na oběd a večeři, někdy i snídani. Tak řekněme, že tam si dopřejeme nějaké ty dva tisíce kilojoulů, čili nám pak zbývá na svačinku, přesnídávku a druhou večeři celkem nějakých 2000 kJ, v přepočtu zhruba 700 kJ na jedno jídlo.
Ale ono to není zase tak málo! 700 kJ rovná se třeba vaječný chlebíček, silnější krajíc chleba s máslem a šunkou, talíř brambor s tvarohem, jedna kobliha, sto gramů bramborového salátu, dvě stě gramů bramborové kaše, dvě samotná vejce natvrdo...
Hubnutí je tedy vlastně jednoduchá matematika. Stačí znát hodnotu kilojoulů toho kterého jídla a přes den sčítat. No a udržet ta čísla v mezích, aby nevypadala jak rozpočty české vlády. Musíte totiž počítat i takové drobnosti jako bonbóny nebo oříšky, i když vám přijde, že těch pár hrstí nic neznamená.
Mně se v tomto hodně vyplatila aplikace pro Android (je samozřejmě i ve verzi pro iPhone a nativní pro iPad) s názvem Kalorické tabulky. Je spojena s příslušným webem, a po registraci vám umožňuje přehledně si zpracovat svůj denní jídelníček. Navíc má velice rozsáhlou databázi, kam není problém zanést novou položku.
Takže sním snídani, kliknu na aplikaci, vyhledám třeba hamburger s vajíčkem a slaninou (1310 kJ) a dám jej přidat do aktuálního dne jako snídani. Protože už jednotlivá jídla obsahují počet kilojoulů, ani se s tím nemusím počítat – sčítá se to samo.
Je možné zadat i své denní aktivity. Potěšilo mne, že je mezi nimi i spánek a posezení u PC. Výdej kilojoulů se odečítá od příjmu kilojoulů a voilá, na konci dne, pokud nepůjdeme náměsíčně vyluxovat o půlnoci ledničku, máme výsledek, jestli hubneme nebo se přejídáme.
Pokud chcete žít super zdravě, existuje ještě jedna aplikace, která vám kromě databáze potravin s uvedením kilojoulů umožní hlídat u potravin i éčka, tedy všechna ta barviva, konzervanty, soli a stabilizátory. Někdy mám pocit, že se potraviny ani z ničeho jiného už neskládají.
Jmenuje se NutriAtlas a je opět ve verzi pro Android i iPhone. Kromě klasické databáze potravin s kilojouly nabízí právě i přehled oněch éček. Když jste v obchodě a stojíte třeba nad balenou šunkou a vidíte na ní E250, šup, kouknete do NutriAtlasu a zjsitíte: „E250 – dusitan sodný. Zdraví škodlivá přísada. Přísada nevhodná pro děti. Může být příčinou alergie. Obsažen v masových konzervách, špekáčcích, párcích, šunce... Označen jako dusitanová solící sůl. Možné kožní problémy, bolení hlavy, karcinogenní účinky. Nevhodné pro děti a těhotné ženy.“
A hned víte, na čem jste.
Když takhle jdete do krámu (vlastně dnes se chodí chrámu hypermarketu), hodí se vám další funkce, a to nákupní lístek. Můžete si ho sestavit z internetu nebo přímo v mobilu.
Vhod pak přijdou i zdravé recepty, kterých je několik stovek!
Což mi připomnělo Studentskou kuchařku. Dobrá věc a solidní recepty, jen mne štve, že už nestuduju. Taky se dá stáhnout jako aplikace pro Android. Stojí sice 39 Kč, ale myslím se za tu cenu vyplatí. Nejenom, že u receptů máte uvedenu dobu přípravy a kuchtění (což u položky Rychlé recepty patří k nutnostem), ale dokonce i rozpis na koruny, kolik bude takové jídlo stát podle jednotlivých použitých položek. A mimochodem, recepty nepostrádají vtip, což je rovněž málo vídaná věc nejen u receptů. ("Podávej s chlebem a pokud jsi přidala nebo přidal hodně chilli, zapíjej vodou.")
Co se týká kilojoulových aplikací, existuje prý i nějaká FitWeb, ale sorry, lidičky, aplikace jen pro iPhone nemá smysl testovat. Dokud nebude Android verze, ani o ni nezavadím.
Tak jo, fitness povánoční povinnost splněna, můžete začít hubnout. A protože nevím, proč hubnout zrovna do plavek, pojďme zhubnout třeba do hubertusu.
14. 1. 2012
Autor: Jan Lipšanský
O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...
Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...
O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...
Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...
Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...
Vodafone v rámci Black Friday zlevňuje neomezený tarif. Se slevou až 46 % si ho můžete pořídit pouhých 72 hodin.