Internet a sociální sítě pronikají do všech koutů světa a nejnověji také na oběžnou dráhu, do kosmu. Přes dvacet astronautů NASA např. rutinně používá twitterový účet - v rámci celkové PR koncepce NASA, jak být otevřenou a transparentní organizací. Používají ho i tehdy, když právě pobývají na Mezinárodní kosmické stanici.
Za několik týdnů odstartuje ke své poslední kosmické cestě raketoplán Discovery (aktuální termín hovoří o datu po 30. 11. 2010). Zvláštností tohoto letu (mise STS-133) je mj. fakt, že lidské astronauty vůbec poprvé v historii doprovází do kosmu humanoidní robot, který jako kdyby vypadl ze sci-fi filmů. Jmenuje se Robonaut 2, neboli jde o Robonauta druhé generace, a vyvíjejí ho společně NASA a firma General Motors. Co je cílem této snahy, tedy úkolu vytvořit robo-astronauta podobného člověku, když doposud (víceméně) nebylo potřeba něco podobného do kosmu posílat?
V kostce jde o to, aby roboti mohli pracovat jemněji než jejich předchůdci - a také společně s lidmi, v jejich prostředí a skupinách. Aby tedy pracovali co nejvíce "lidským způsobem" a v "lidských dimenzích". Proto je důležité, aby se tvarem i svými pohyby tito robonauti člověku podobali (fotky). Tato podoba je zvláště vhodná při dálkovém ovládání robota, čili při jisté formě tzv. teleprezence. A to je přesně Robonautův případ, i když jeho ovládání probíhá v poloautomatickém režimu, není tedy ovládán přímo, jako loutka. Operátor bude moci na dálku používat oči a ruce robota na Mezinárodní kosmické stanici způsobem analogickým tomu, jakým ovládá své tělo. Resp. mu vysílat odpovídající pokyny.
Robonaut také ponese různé senzory, kterými lze dobře mapovat, co by se dělo s člověkem v daném místě, v dané situaci. Robonaut tedy bude jakýmsi "dvojníkem" člověka. Aby byl "umělecký dojem" dokonalý, NASA nabízí celému světu možnost twitterové konverzace s Robonautem, tedy spíše s jeho lidským "kolegou", který o něm ví prakticky vše. Během twitterového rozhovoru s redaktorem magazínu BBC Focus (3. 11.) vyšlo mj. najevo, že momentální exemplář Robonauta nebude mít s sebou v kosmu své "nohy", nejsou totiž ještě připraveny. Dostane je však příští rok.
V beztížném stavu ale naštěstí nebudou příliš často zapotřebí. Kdo chce pomocí Twitteru položit "Robonautovi" otázku, musí začít svůj tweet výrazem @AstroRobonaut a vložit do něj (zpravidla nakonec) hashtag #4R2. Na webu NASA je také k dispozici bohatá interaktivní, multimediální a 3D prezentace Robonauta. Robonaut zůstane na ISS navždy, jeho druhý kolega bude k dispozici pro pozemní testy a trénink kosmonautů.
Pokud mluvíme o sociálních sítích, nejčastěji si asi představíme něco jako Twitter či Facebook. Avšak dnešní sociální sítě poskytují mnohem rozmanitější obraz či spektrum možností. Jedním ze zajímavých typů jsou sociální sítě zaměřené hlavně na chytré mobilní telefony a registrující momentální polohu jejich uživatele na Zemi. Nyní i tento typ sítí, nějčastěji reprezentovaný službou Foursquare či nověji extenzí Facebook places, proniká pomalu do kosmu.
24. 11. 2010
Autor: Redakce ADSL.cz
Boxerský zápas mezi Jakem Paulem a Mikem Tysonem sledovalo na Netflixu 60 milionů domácností. Podle platformy šlo o...
YouTube zveřejnil své plány na přidání dalších tarifů v rámci předplatného Premium. Spekuluje se o levnější úrovni...
Fotbalisté Sparty se dnes chystají na odvetu proti irským Shamrock Rovers. Zápas můžete sledovat od 19:00 na stanici...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...