Uvažujete o pořízení vysokorychlostního ADSL připojení k internetu? Pak byste měli vědět několik maličkostí, které vám operátor nemusí sdělit, čímž se vyhnete případným problémům se zprovozněním služby.
Po dvou letech strávených na připojení Eurotel Data Nonstop, kde nosičem dat je GPRS spojení, jsem se rozhodl, že přesedlám na rychlejší internet, neboť pro aktivní práci již toto pomalé připojení nedostačovalo. Variant nebylo mnoho, v domě dosud firma UPC nespustila provoz kabelového internetu, neexistuje zde volný Access Point na připojení přes Wi-Fi, a tak jsem zvolil cestu ADSL – konkrétně službu Internet Expres od Českého Telecomu.
Na internetových stránkách služby – www.internetexpres.cz – jsem objednal jak službu, tak koncové zařízení (modem Sagem F@ST 840. S doručením samoinstalačního balíčku ani se samotnou instalací nebyl problém, vše fungovalo jak má, až do prvního připojení. To trvalo asi 5 minut, pak připojení spadlo. Každé následné připojení vydrželo jen určitou dobu a opět spadlo. Zavolal jsem na infolinku, kde mě spojili s oddělením technické podpory. Po několika minutách jsem se dozvěděl, že chyba je ve zvoleném modemu, a že si mám pořídit jiný – docela kruté.
Problém byl v jednoduchosti modemu, který je upraven tak, aby jeho instalaci zvládl každý. Nemá vlastní napájení, je napájen z USB portu. Moje základní deska ale (dle slov technika ČTc) má jiný chipset než Intel a nedokáže modemu stále dodávat totožnou energii. Díky tomuto faktu připojení padá, někdy častěji, jindy méně často. Modem jsem vyměnil za jiný model, který byl o 2000 Kč dražší a využíval ethernetového rozhraní počítače. Výhodou krom nepadání spojení je fakt, že připojení nemusím vytáčet, ihned po zapnutí počítače jsem připojen a mohu pracovat s internetem.
Účelem tohoto článku je varovat čtenáře před neuváženým kupováním modemu. Jak jsem se později dočetl na mnoha diskusních fórech, USB modemy (tedy ty co mají USB napájení) jsou kritizovány (pozn. editora: Společnost UPC dokonce na svých stránkách modemům určených důrazně nedoporučuje USB připojení modemů). Před objednáním modemu se ujistěte, že bude bezproblémově fungovat právě s vaším počítačem, tedy hlavně se základní deskou.
Služba ADSL má patrně více nedostatků, než je jen tento jediný. Budu rád, když své poznatky sdělíte do diskuse pod článek. Když se ještě jednou vrátím k mému příběhu – stačilo by, kdyby Český Telecom omezení USB modemů uváděl na svých stránkách či na stránkách služby Internet Expres. Na druhou stranu toto upozornění neuvádí ani ostatní provideři.
27. 7. 2005
Autor: David Procházka
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Rychlosti internetu v říjnu po delší době převážně rostly. Podívejte se, u kterého providera jsme tentokrát...
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...