Pozemní digitální vysílání má v ČR již nějaký ten pátek za sebou. Zkušební provoz byl spuštěn v roce 2000 a ještě stále přetrvává. Jaká je současnost a budoucnost digitálního vysílání televize?
Hned od počátku spuštění zkušebního provozu se do šíření DVB-T zapojily společnosti České radiokomunikace a Czech Digital Group. První ze jmenovaných vysílá na frekvenčním kanálu 25 stanice ČT1, ČT2, Nova, Prima a Óčko. Druhá uvedená firma vysílá na kanálu 46 stejné stanice kromě Óčka, navíc nabízí i několik rozhlasových stanic. Co se pokrytí týká, jedná se o oblast Prahy a okolí. Tato zóna je rozdělena na oblasti bez nutnosti venkovní antény a oblasti, kde venkovní anténu potřebujete.
Ke standardní analogové televizi lze zakoupit samostatný DVB-T přijímač. Ten se zapojí buď do AV vstupu, nebo pomocí konektoru Scart v RGB módu. Další variantou je širokoúhlá televize s integrovaným DVB-T přijímačem. Tyto televizory zvládají jak analogové, tak digitální vysílání. Pro uživatele počítačů je mnohem zajímavější možnost připojit dekodér přes USB port.
K tomuto účelu existují zařízení jako Hauppauge DEC2000-T, které lze připojit jak k TV (přes Scart), tak k počítači (přes USB). Podobným zařízením je i AVer TV-DVB-T USB. Nejlevnější variantou je ale Yakumo DVB-T Set-top-box, který je určen zejména pro analogové televizory, ale za 1900 Kč s DPH je to nejlevnější cesta k digitální televizi v počítači.
Firmy většinou v balení dodávají i externí anténu (Yakumo) nebo propojovací šňůry (Hauppauge), jednoduchý software na přiloženém CD umožňuje nainstalovat jak USB ovladače, tak možnost dívat se i nahrávat televizní vysílání v počítači. Připomínám však ještě jednou, že zatím probíhá jen zkušební provoz, navíc jen na území Prahy.
Digitální signál DVB-T je přenášen ve složkách, takže není náchylný k projevům, na jaké jsme zvyklí u analogového vysílání. Typickým příkladem je interference barev či přeslechy. Zvuk se blíží CD kvalitě. Dalšími možnostmi jsou prostorový nebo vícejazyčný stereo zvuk. Shrnuto a podtrženo jde o stream videosignálu s kódováním MPEG-2. Další výhodou je možnost využít stávající analogové anténní systémy. Prakticky se dá říci, že u digitálního vysílání buď máte dokonalý, čistý a kvalitní obraz (a tím pádem i nahrávku), nebo žádný.
Budoucnost šíření digitálního televizního signálu je v rukou zákonodárců naší země. Digitální vysílání probíhá prozatím přes satelit, v České republice prozatím není schválena potřebná legislativa, i když probíhají výběrová řízení na budoucí možné provozovatele digitální televize.
Přitom v zahraničí (Německo, Velká Británie) se již postupně od pilotních projektů ustupuje k praktické realizaci.
21. 7. 2005
Autor: David Procházka
USA ukončily dotace pro rádio Svobodná Evropa. To nyní podalo žalobu, podle které jde o rozpor s federálními zákony...
Po dvou týdnech od spuštění sklízí platforma Oneplay hlavně negativní komentáře. Uživatelé si všimli, že základního...
Vánoce jsou plné nezapomenutelných okamžiků. Podívejte se, jak snadno a bezpečně zálohovat ve vašem zařízení nebo...
T-Mobile nově nabízí Netflix jako součást vybraných tarifů. Sepsali jsme pro vás všechny důležité informace, které k...
O2 v březnu představilo novou platformu Oneplay. Nyní aktualizoval svou Magenta TV i T-Mobile. Obě služby jsme pro...
Chcete získat Netflix zdarma? U T-Mobilu ho získáte ve verzi Premium jako dárek při pořízení nové Magenta TV.