Američané se, ať už plným právem nebo ne, považují za vynálezce internetu. Proto mají pocit, že jejich připojení by mělo být nejrychlejší a nejlevnější. Opak je ale pravdou, což je zejména v době, kdy federální vláda mluví o miliardách dolarů, které chce do rychlého broadbandu investovat, velice užírá.
A když se objeví údaje o tom, že v Jižní Koreji je rychlost připojení čtyřikrát vyšší, nezná „nadšení“ Američanů mezí. Dobře nevychází ani porovnání ceny – zatímco za pomalé připojení platí Američané v průměru 46 dolarů měsíčně, cena v Koreji je o 17 dolarů měsíčně nižší.Velké rozdíly jsou i v celkové kultuře mezi jednotlivými zeměmi – v Jižní Koreji je na rychlý internet připojeno nejméně 94 procent populace, ve Spojených státech pouze 65 procent populace. Zatímco korejská vláda připlácí chudým jak na počítač, tak na připojení - a tím dosahuje maximální digitalizace, Američané o tom nejméně 15 let pouze mluví. Reálné pokusy byly jen metrosítě a ty do světa žádnou díru neudělaly.
V Koreji existují vládní programy, které cíleným populacím vysvětlují výhody internetu - od žen v domácnosti až po malé děti, které budou internet potřebovat pro svoje vzdělávání. Korejská vláda již před deseti lety vyhlásila rychlý a levný internet jako prioritu a celých deset let se této priority drží. Vyšší zájem a nároky potom vedou k tomu, že se firmy snaží zájem podchytit.
S tím někteří experti nesouhlasí a tvrdí, že v otázce zájmu o internet na tom jsou jednotlivé země zhruba stejně, ale Korejci prostě zájem vědomě podporují a díky řadě finančních iniciativ zájem lidí dovedli do maxima. Navíc korejské regulační úřady mají mnohem větší moc nežli poměrně bezzubý úřad Federal Communication Commission - neustále vystavený tlaku velkých společností.
Dalším sporným bodem je otázka „otevřených“ a „uzavřených“ sítí. Zastánci otevřených sítí prosazují, že jednotliví majitelé sítí jsou povinni přenášet signál ostatních firem (samozřejmě za patřičný poplatek), zastánci uzavřených sítí (což jsou většinou společnosti, které si kabely zaplatily a zakopaly) potom tvrdí, že síť je jejich soukromý majetek a mohou s ní zacházet, jak chtějí. Řada asijských zemí (a pár evropských) naopak podporuje verzi otevřených sítí, neboť je přesvědčena o tom, že to zvyšuje nabídku nových firem, které na začátku nemusí platit enormní částky na infrastrukturu.25. 5. 2010
Autor: Václav Větvička
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Rychlosti internetu v říjnu po delší době převážně rostly. Podívejte se, u kterého providera jsme tentokrát...
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
Vodafone v rámci Black Friday zlevňuje neomezený tarif. Se slevou až 46 % si ho můžete pořídit pouhých 72 hodin.
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...