Alespoň pokud se některé států východního bloku týká (my k nim, bohužel, nepatříme). Maďarsku a zejména Polsku se podařil husarský kousek: výrazně posunout zemi směrem k informační společnosti díky rychlému nástupu širokopásmového připojení k Internetu v posledních měsících.
Podle analytiků IDC (právě zveřejněné zprávy Central and Eastern Europe Broadband Access Services 2004–2008 Forecast) se počet širokopásmových přípojek v jedenácti zemích střední a východní Evropy za rok 2003 zdvojnásobil. Pro letošek IDC předpokládá ještě strmější růst, takže pravděpodobně v nám nejbližším regionu bude koncem roku 2004 připojeno kolem 1,6 miliónů uživatelů, nejčastěji prostřednictvím DSL.
Penetrace širokopásmových přípojek je nejvyšší v nejmenších regionech, Slovinsku a Estonsku, kde je srovnatelná se situací v západní Evropě. Ve všech zemích ale brání plnému rozvoji vysoká cena rychlých přípojek, které jsou tak mnohdy nedostupné právě z ekonomického hlediska (pokud jsou dostupné technicky).
Polsko a Maďarsko jsou na čele středoevropských zemí z hlediska širokopásmových přípojek, protože z celého regionu je v nich 69% přípojek DSL a 55% kabelových přípojek.
Podle nově zveřejněných statistik za první čtvrtletí společnosti Point Topic, která se zabývá sledováním vývoje širokopásmového připojení k Internetu a zejména rozvoje DSL ve světě, se právě Polsko dostalo do první desítky zemí s nejvyšším procentním nárůstem počtu rychlých přípojek za první kvartál, a to o necelých 20%.
Podle Point Topic bylo ve světě koncem března celkem 111, 7 miliónů širokopásmových přípojek, což znamená přírůstek o 12,3 miliónů za pouhé tři měsíce od konce loňského roku. V absolutních počtech přípojek stále vede USA (s 27,4 milióny přípojek), ale Čína už se – podle očekávání – s více než 15 milióny přípojek dostala na druhé místo před Japonsko. Z dalších zemí jen Korea má víc jak 10 miliónů přípojek, ostatní země (Německo, Kanada, Francie) ještě nedosahují ani 5 miliónů.
Nové „širokopásmové“ země světa učinily obrovský pokrok a zrychlily nasazování širokopásmových přípojek: Malajsie o 52%, Čína o 24% podobně jako Peru. Francie, Itálie, Dánsko, Norsko a Velká Británie také připojily téměř pětinu dalších uživatelů.
DSL si celosvětově udržuje náskok s 66% a nasazují se rychleji než kabelové přípojky, kterých je zhruba třetina. DSL přípojky teď tvoří nejrychleji rostoucí bázi rychlých přípojek, a to i v zemích historicky využívajících především kabelové sítě, jako USA.
Alternativní širokopásmové přístupové technologie, jako optické přípojky, satelitní a pevné bezdrátové přípojky úspěšně nastupují, i když v absolutních počtech jsou daleko za DSL a kabelovkami. Ve střední a východní Evropě je z alternativních technologií nejpopulárnější pevný bezdrátový přístup.
5. 7. 2004
Autor: Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA
Australská vláda oznámila, že plánuje zakázat používání sociálních sítí uživatelům mladším 16 let. Chce omezit...
Francouzské vydavatelské domy podaly žalobu na platformu X. Viní ji z neoprávněného využívání jejich obsahu bez...
Online platformy Shein a Temu se připravují na soudní proces u londýnského Vrchního soudu. Navzájem se obvinily z...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...