U nás nejsme zvyklí na to, že by prezident hovořil na téma informačních technologií, tím méně o potřebě poskytnout občanům země rychlý přístup k Internetu a ke službám, které širokopásmové přípojky umožňují. Jsou ale země, kde prezident o takových věcech nejen hovoří, ale jeho podpora rozvoje širokopásmových služeb má svou váhu pro další politiku rozvoje.
Na konci roku 2003
statistiky uváděly, že v USA má rychlý přístup k Internetu
každá pátá domácnost. Celkem bylo instalováno téměř 27 miliónů
širokopásmových přípojek. Rozložení sil jednotlivých přístupových
technologií v USA ukazuje níže uvedený graf.
Prezident při svém vystoupení zmínil všechny typy širokopásmových technologií pro první míli, včetně pevných i satelitních. Především všechny ubezpečil, že přístup nemá být zatížen žádnou daní a že jakákoli zbytečná a nejasná regulace by se měla odbourat, aby se rozvoj širokopásmového přístupu pro zájemce z řad poskytovatelů maximálně zjednodušil.
Politika
zavádění širokopásmových přístupových sítí je v USA vcelku jasně
naplánovaná: do roku 2007 má mít každý v zemi možnost využít
rychlého přístupu (tj. minimálně 200 kbit/s směrem k uživateli),
ať se nachází kdekoli. A má se jednat o službu univerzální, cenově
dostupnou. Pro méně osídlené a vzdálené oblasti se uvažuje především
o technologii BWA (Broadband Wireless Access) a také přístupu po elektrické síti (BPL, Broadband Power Line).
Venkov bude mít možnost urychleně budovat širokopásmové přístupové sítě díky nedávno schválenému vládnímu programu půjček na nízký úrok (Rural Utilities Service (RUS) Broadband Loan program). Jedná se zatím o jediný trvalý motivační plán v USA. Ve fiskálním roce 2003 se poskytly půjčky a garance ve výši 1,4 miliardy dolarů na poskytování širokopásmových služeb ve venkovských oblastech s počtem obyvatel do 20 tisíc.
Prezident se ve svém projevu nevyhnul pochopitelně otázkám kmitočtového spektra jako neobnovitelného přírodního bohatství země, které se musí využívat s rozmyslem. Vyjádřil podporu NTIA (National Telecommunications and Information Agency), která slaďuje využívání spektra na federální úrovni a snaží se věnovat některé dříve rezervované části spektra pro komerční využití.
Ministerstvo obchodu současně vydalo zprávu o správě kmitočtového spektra, která zdůrazňuje nutnost koordinace mezi vládou a komerčním sektorem ohledně využívání spektra. Zpráva doporučuje vytvoření testovacího prostoru v následujících dvou letech pro technologie sdílící spektrum. Mělo by se jednal o celkem 20 MHz pásma, kde polovina bude pro vládu a polovina pro komerční účely, zatím v nespecifikované oblasti spektra. Testování by ve výsledku mělo přispět k rozvoji technologií, které by mohly sdílet kmitočtové spektrum.
Aktivně se v oblasti správy kmitočtového spektra pochopitelně angažuje také americký regulátor, FCC (Federal Communications Commission). Ta se v poslední době snaží prosadit využití neobsazeného spektra dosud vyčleněného pro TV vysílání. V neobsazeném spektru by mohly pracovat bezlicenční zařízení. Dosah v TV pásmech je větší a signál se lépe šíří do budov na rozdíl od pásem, v nichž BWA zatím působí. Tento dosah by byl zajímavý zejména pro WISP ve venkovských a málo obydlených oblastech. Bezlicenční širokopásmová zařízení, která by mohla v těchto pásmech pracovat, spadají do dvou kategorií: osobní/přenosné (Wi-Fi karty v laptopech nebo bezdrátové domácí sítě) a pevná/přístupová zařízení s vyšším vysílacím výkonem. Řeší se problematika potenciálního rušení a zajištění využití výhradně volných TV kanálů. Šéf FCC Michael Powell podporuje zejména rozvoj BWA, ale vyjadřuje se příznivě také k BPL. FCC nedávno založila samostatnou pracovní skupinu Wireless Broadband Access Task Force.
Rovnice, na základě níž se podporuje BWA, v americkém podání vypadá asi následovně:
spektrum =
= kapacita pro širokopásmová bezdrátový přístup =
= třetí možnost připojení domácnosti (vedle xDSL a kabelu) =
= větší konkurence v poskytování širokopásmového přístupu =
= lepší, levnější a inovativnější služby =
= ekonomický rozvoj a osobní spokojenost.
2. 7. 2004
Autor: Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA
Australská vláda oznámila, že plánuje zakázat používání sociálních sítí uživatelům mladším 16 let. Chce omezit...
Francouzské vydavatelské domy podaly žalobu na platformu X. Viní ji z neoprávněného využívání jejich obsahu bez...
Online platformy Shein a Temu se připravují na soudní proces u londýnského Vrchního soudu. Navzájem se obvinily z...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...