Napište vánoční zamyšlení, zněla nabídka v mailu. Hm, proč ne? Jenže jak se takové zamyšlení vlastně píše? Vánoce a připojení k internetu, to moc dohromady nejde. Pominu-li vánoční cenové balíčky, stejně (ne)výhodné jako každé jiné, je spojení těch dvou entit více než chatrné.
Deníky to mají jednoduché. Kdysi dávno, když ještě elektronické komunikační možnosti nebyly ani na houbách, napsala jedna, tuším americká, holčička do jednoho prestižního listu, netuším už jakého, prestižnímu šéfredaktorovi... dopis, kde se ptala, jestli existuje Ježíšek.
Dotyčný se ocitl v pasti: napsat, že ne, by znamenalo zhroucení vánočního světa milionům dětí po celém světě, napsat, že ano, je jednak lhaní, jednak to otvírá cestu dalšímu lhaní v případě následných detailních otázek. Šéfredaktor to zdařile vyřešil. Jak, to se dočtete v novinách, protože od jisté doby tento dopis přetiskuje každý rok řada médií po celém světě; u nás to dělají tuším Lidovky.
Česká televize dávávala, kdysi před 50 lety na vánoce, jakýsi americký film, ve kterém mladí manželé chtěli tomu druhému splnit jeho touhu. On si přál jehlici do kravaty ke svému obleku, ona sponu do svých krásných dlouhých vlasů. Jenže byli velmi chudí, takže to byl problém. Pod stromečkem se nakonec oba dárky ocitly: spona i jehlice. Jenže on prodal oblek a ona vlasy, aby na dárek měli. Pak asi vypršela licence a film zmizel. Škoda. Ani pomocí Googlu jsem nezjistil, jak se jmenoval. (Pozn. editora: Nejspíše jde o film Dárek z lásky.)Vánoce mají být svátkem klidu, míru a pohody. To implikuje, aspoň pro mě, poctivost a férovost. A zrovna Google tyto atributy postupně opouští a ztrácí. Nezavrhuju proto jeho technologie a produkty, to by bylo prázdné gesto. Jen nesouhlasně vrtím hlavou nad jeho počiny, kdy kašle na právo a morálku.
Prvním – a velkým – hříchem bylo vyhovění čínské vládě a omezení funkcí vyhledávače. To je tak nepokrytě nehumánní vůči obyčejným Číňanům – omezit právo na svobodný přístup k informacím, podrazit jeden z pilířů americké demokracie, to je příliš. Zajímavé je, že zrovna v USA proti tomu, pokud vím, nikdo příliš neprotestoval.
Druhým hříchem je skenování knih a jejich vystavování na webu bez vyřešení autorskoprávních záležitostí. Opět zásah, tentokrát do práv jiných, na který jsou v USA opět mimořádně hákliví. V těchto dnech skončil proces ve Francii, kde se vydavatelé pokoušeli dosáhnout zákazu tohoto počínání a požadovali odškodné. Soud jim vyhověl, odškodnění snížil asi na desetinu. Google se hájil, že nečiní nic špatného, dokonce prý dělá ušlechtilé gesto, když zpřístupňuje jinak nedosažitelné knihy veřejnosti. Jaksi to neladí s výše vedeným znepřístupněním informací v Číně...25. 12. 2009
Autor:
O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...
Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...
O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...
Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...
Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...
Pokud vám doručovací služby nedodaly vánoční dárky, u kterých garantovaly doručení do Štědrého dne a prodejce vám...