Úvod > Články > PC ztrácí neporazitelnost

PC ztrácí neporazitelnost

Ještě nedávno měly počítače v dnešním digitálním světě neporazitelné postavení. Potom ale přišla horečka sociálních sítí a váhy se naklonily jiným směrem.

Dnes ještě platí, že většina účastníků sociálních sítí komunikuje pomocí počítače, ale tato dominance rychle padá. Počet účastníků, kteří ke komunikaci využívají jen mobilní periférie, vzrůstá o 187 procent měsíčně. A když k tomu přidáme sociální sítě využívané výhradně pomocí mobilů (např. Mig33, MocoSpace nebo Peperonity), je jasné, kterým směrem se kráčí.

Pochopitelně nepřekvapí, že na mobilní periférie se stejně razantně upírá také oko reklamních a marketingových agentur, které zde vidí naplnění dávného snu – dobytí další bariéry. Mobilní telefony přes veškerou snahu zatím z pohledu reklamy žádnou díru do světa neudělaly.

Situace se však začala měnit ve chvíli, kdy se objevily první modely iPhonu a mobilů na bázi OS Android. Následoval iTouch a najednou bylo běžné zmenšovat displej mobilních periférií proužkovou reklamou. Reklamní agentury teď čekají jen na to, až se více rozšíří neomezené plány, takže majitelé přestanou počítat přenesená data a začnou reklamy skutečně využívat.

Dnes se s Facebookem spojuje pomocí mobilu nejméně 65 miliónů účastníků. Ještě před osmi měsíci to bylo necelých 20 miliónů. Podobná čísla existují i pro McSpace, tam stoupl počet uživatelů mobilů z 6 miliónů na dnešních 25 miliónů.

Nový trend podporují dva zcela odlišné trendy – na jedné straně mladá generace ve velkých městech, která bez sociálních sítí nemůže být, na druhé straně potom lidé z rozvojových zemí, kteří mají na mobil, ale ne na počítač. Úspěchy mobilní sociální sítě Mig33 to říkají jasně, v Asii, Africe a Středním východě přibývá půl miliónu účastníků měsíčně.

Odhady analytiků Forrester Research naznačují, že novou vlnu popularity chytrých mobilů budou podporovat právě zákazníci z rozvojových zemí, kteří prostě překonají počítačový „mezikrok“. V rozvinutých zemích to sice není výrazně jinak, ale dnešní generace majitelů smartphonů prostě počítač z minulé doby vlastní.

Pokud se ale udělají průzkumy, ukáže se, že 80 procent dotázaných ve věku 18 až 34 let považuje právě smartphone za spojení se světem. Někteří mluví jasně - dnes chodí s laptopem jen nějaký bussinessman, ostaní mají Palm či iPhone.

17. 11. 2009

Autor: Václav Větvička

Témata

multimedia

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Televizní speciál 2024: Kde a kdy koukat na pohádky a vánoční klasiku?

Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...

 

Vánoce na Netflixu 2024: 4 filmy, které vás dostanou do sváteční nálady

Vánoce jsou spojené s pohádkami a romantickými komediemi. Není tomu jinak ani na Netflixu. Vybrali jsme pro vás...

 

Zápas Paul vs Tyson si na Netflixu naladilo 60 milionů domácností

Boxerský zápas mezi Jakem Paulem a Mikem Tysonem sledovalo na Netflixu 60 milionů domácností. Podle platformy šlo o...

Nejčtenější články

Televizní speciál 2024: Kde a kdy koukat na pohádky a vánoční klasiku?

 

Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...

Jak u vás letos bude zvonit Ježíšek? Třeba přes mobil...

 

Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...

Black Friday u Vodafonu: Neomezený tarif za 399 Kč

 

Vodafone v rámci Black Friday zlevňuje neomezený tarif. Se slevou až 46 % si ho můžete pořídit pouhých 72 hodin.