V Americe řeší těžký problém – dát občanům možnost využívat levně, nebo dokonce zdarma Wi-Fi, či rovnou vytvořit národní gigabitovou síť? Problém, se kterým se v Česku trápit nemusíme.
V České republice se totiž místo skutečných problémů řeší převážně škatule, hejbejte se, a když někdy čirou náhodou, kvůli níž by Darwin musel přepsat svou evoluční teorii, někde zakotví kompetentní člověk, není to natrvalo a brzy je nahrazen nekompetentním břídilem.
V americkém tisku, resp. Minneapolis Star-Tribune, konzultant firmy Nanotech a prezident konzultační společnosti NanoVeritas Group, Jack Uldrich (na obrázku vpravo), volá po národní gigabitové síti, přičemž Wi-Fi podle něho již nedostačuje. Za příklad si bere srovnání hybridní kabelové a Wi-Fi sítě právě v Minneapolis, a na tomto základě vytvořil předlohu potřebné levné národní gigabitové sítě pro domácnosti i firmy s přístupem k internetu. Uldrich vyzývá vládu k otevřené diskuzi, otevřené soutěži i otevřenému přístupu (rozuměj – nediskriminovat nabídky DSL oproti společnostem, jež již mají položeny kabely). Bohužel neuvádí, kdo by měl tuto síť platit a z čeho.
Koncem dubna však prestižní Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE) vydal prohlášení, podle něhož by vláda Spojených států měla jako svou národní prioritu určit vytvoření rozsáhlých gigabitových drátových i bezdrátových sítí. Gigabitové sítě by měly být 100krát rychlejší než nejrychlejší ethernetové připojení, tedy mít propustnost 1 miliardu bitů za sekundu.
V současné době totiž, pokud jde o rychlost sítí, jsou Spojené státy americké na 19. místě, což je IEEE nepřijatelné. Ve světě jdou podle IEEE technologie rychle kupředu a vyšší rychlosti sítí jsou potřeba i z ekonomického, vzdělávacího i zdravotního (diagnostika a konzultace) hlediska. Různé společnosti, které dnes mají připojení okolo 2 MB (2 miliony bitů za sekundu) by tak mohly vylepšit své podnikání, výzkum, a využít i přenosu hlasu a videa. Stejně tak Wi-Fi a mobilní sítě třetí generace potřebují radikálně silnější sítě a infrastrukturu.
Bude potřeba velmi rychle upravit legislativu a v zákonech zajistit výše zmíněné záruky volného trhu, dohled nad otevřenou soutěží, nabídkami providerů a konečně brát v potaz slova Telekomunikačního zákona z roku 1934: „Učinit dostupnou... všem lidem Spojených států, bez diskriminace... rychlou, účinnou, nadnárodní... komunikační službu s adekvátním příslušenstvím za rozumnou cenu.“
Náklady budou sice vysoké, ale to ostatně v roce 1950 bylo vytvoření národních dálnic v USA taky. Navíc se investice brzy začnou vracet, zvláště pokud se podaří dostihnout Jižní Koreu, Japonsko, západní Evropu a nyní rychle dotahující Indii a Čínu, kde rychlé a levné sítě již existují a vydatně pomáhají růstu ekonomiky a vzdělanosti.
O tom, na jakém místě je Česká republika, zda se počítá do západní Evropy a jestli i jí rychlé sítě pomáhají v růstu ekonomiky a vzdělanosti, o tom se dokumenty IEEE ani Minneapolis Star-Tribune nezmiňují.
10. 5. 2005
Autor: Jan Lipšanský
O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...
Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...
O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...