Už mě to ale opravdu nebaví, kdykoli si otevřu téměř jakékoli zpravodajské weby, uvidím jedno z těchto dvou klíčových slov. Je to asi moderní a skvěle to odvádí pozornost od důležitých témat. Čím více článků a reportáží o finanční krizi a prasečí chřipce, tím lépe.
Vše to začalo finanční krizí. Je otázkou, na kolik je to akcí náhodnou a na kolik plánovanou. Dle určitých pramenů by se finanční krize mohla hodit do plánů nejrůznějších uskupení. To nic nemění na faktu, že obtloustlí a rozežraní Američané kupovali a kupují i to, na co nemají. Kreditka je hlavním platebním prostředkem, na co mít své peníze, když mohu dnes a denně využívat peníze cizí. Kreditku nechám vydat i ženě a osmiletému klukovi, aby se naučil hospodařit – jistě – ale ne se svými, nýbrž s cizími prostředky.Proč bych si měl koupit hatchback střední třídy, který „žere“ nějakých
Já ty Američany asi nikdy nepochopím a popravdě, mě jejich problémy nezajímají. Mohou si svým životním stylem za problémy sami. Nicméně, slovo krize dopadá i na nás. Já bych nechal finanční krizi okamžitě přejmenovat na finanční panika či ekonomická schizofrenie. Tak jako tak se tato krize hodí do krámu nejednomu zaměstnavateli. Platy nerostou, to kvůli krizi, propouštíme, kvůli krizi, omezujeme výrobu, kvůli krizi, došel toaletní papír na záchodě a nový není, to kvůli krizi. Krize je důvod k čemukoli.
Američané se domnívali, že nový Bůh Obama vytrhne trn z paty americké ekonomice. Jak vidno, zatím to spíše vypadá, že pomáhá některým skupinám zatlouci hřebíčky do americké rakve. Sliby chyby. Obama toho slíbil dost, kolik z toho ale splnil? Mrkněte na tento dokument, vychází zde najevo, že Obama je pouhou figurkou ovládanou elitními skupinami. Řeším ale otázku, proč se ta krize stále tak omílá? Jednak se lépe prodávají média, prospěch z ní mají téměř všichni velcí hráči, malí odpadnou a uvolní se trh. To, že stoupne nezaměstnanost, klesne spokojenost obyvatel a vzroste napětí, to nikoho z mocných nezajímá. Tak si s námi hrají šachy, jako bychom byli dřevění pěšáci.
Poslední dny ale krizi naprosto převálcovala věc jiná – a sice prasečí, resp. mexická chřipka. Zpravodajské portály se hemží články s katastrofickými nadpisy a s obrázky dvou druhů. Buď jsou na fotkách u článků lidé s respirátory, nebo je u článku obrázek prasat. Jakmile vidím prasata, vzpomenu si, jakou radost z nich měl Kefalín v Černých baronech. Nechci toto téma zlehčovat, ale média dělají přesný opak – protěžují toto téma, jak se dá, samá reportáž, studie s 1,5 miliardou nakažených, informace o tom, jak si americká FEMA schovává půl milionu rakví na svém pozemku a spoustu dalších žvástů.
Nezlobte se na mě, ale nežijeme v roce 1918, kdy svět postihla španělská chřipka. Vzpomeňme si ještě na podobnou kauzu s ptačí chřipkou. Virus ptačí chřipky ze skupiny H5N1 je sice drsný zabiják s úmrtností nakažených podle některých odhadů až 90 procent, za 15 let od svého nalezení se ale nezmohl na nic většího, než jsou mrtvé labutě na Vltavě a občasné brutální čistky slepičích farem. Otázkou tedy zůstává, zda se bude někdy opakovat rok 1918, kdy obzvlášť mocný virus, shodou okolností taky H1N1, přímo či nepřímo pozabíjel desítky milionů lidí? Podle vědců už v žádném případě ne.
Každý strašpytel by si měl připomenout, jaké poměry panovaly v roce 1918.
· Nebylo vůbec jasné, že původcem smrtící pandemie je chřipkový virus.
· Neexistovaly vůbec žádné dostupné vakcíny, ani nebyla žádná možnost je v dohledné době vyrobit.
· Taky neexistovaly žádné protivirové léky, které by mohly zmírnit průběh nemoci a omezit další šíření virů
· Nebyla k dispozici žádná antibiotika a podobné přípravky, které by mohly zamezit sekundárním bakteriálním infekcím. Právě ty ale mohly ve skutečnosti být hlavní příčinou většiny úmrtí na španělskou chřipku.
· A především, celý svět byl těsně po devastující globální válce, v mnoha oblastech byla rozvrácená lékařská péče, zhroucená ekonomika, scházely potřebné finanční prostředky a tolik potřebná globální komunikace byla na velice mizerné úrovni.
V této souvislosti vřele doporučuji tento článek, ze kterého jsem čerpal výše. Dozvíte se názory vědců a pozadí této hry, která končí mezi politiky a farmaceutickými firmami. Média mají o čem psát, lépe se prodávají a inzerenti mají zájem o dražší reklamu na stránkách deníků, navíc pozornost je odvedena od politiky a jiných závažných témat. Než to vše utichne, tak budu muset v RSS čtečce mého mobilu ignorovat tyto články a informace týkající se „svinsko-finanční recese“.
5. 5. 2009
Autor: David Procházka
Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...
Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...
Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...
Rychlosti internetu v září opět kolísaly. Podívejte se, u kterého providera jsme naměřili nejnižší hodnoty a která...
Webová služba NordPass zveřejnila seznam nejrozšířenějších hesel v České republice. Podívejte se, kterým heslům se...
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...