A další novinky uplynulých dní: Astra nabídne připojení přes satelit - 300 miliard euro do výstavby optických sítí - a více...
Valná většina velkých firem neuvažuje, že by do roku 2010 na pracovní osobní počítače nasadila připravovaný operační systém Windows 7. Vyplývá to z výzkumu společnosti Dimensional Research.
Průzkumu se zúčastnilo více než 1 100 společností. Stejně jako s nástupem Windows Vista, které se stále u firemních zákazníků setkávají s odmítavým postojem, většina firem zůstává u Windows XP, potažmo Windows 2000. Systém XP se přitom 14. dubna dostal do fáze rozšířené odborné pomoci, což znamená, že pro něj nevycházejí jiné než bezpečnostní aktualizace. Výjimku má jen platící klientela, která má s Microsoftem uzavřené speciální smlouvy o podpoře.
Na Windows 7, jež by měly vyjít někdy v druhé polovině letošního roku, odmítá přejít 83 % respondentů. Přesněji řečeno, neuvažují o jejich nasazení ani během příštího roku. Průzkum dále ukázal, že 42 procent z dotázaných firem je možná nasadí v časovém horizontu 12 až 24 měsíců od jejich uvedení na trh, 24 procent se přiklání spíše k rozmezí 24 až 36 měsíce a 17 procent s nimi případně nepočítá dříve než za 36 měsíců nebo vůbec.
Mezi hlavní faktory, které firmy odrazují od přechodu na nový systém, patří zejména (ne)kompatibilita Windows 7 se starším softwarem a finanční náklady s přechodem spojené. Ty by byly o to větší právě kvůli nutnosti zakoupení licencí nového softwaru kompatibilního s novými Windows. Jsou to tedy tytéž důvody, kvůli kterým řada společností odmítala a odmítá přechod na Windows Vista. Obavy o softwarovou kompatibilitu vyjádřilo 67 % procent firem a 88 % z nich otázku kompatibility označuje za rozhodující. Polovina respondentů se přiznala, že už zvážila i možnost nasazení jiného operačního systému než Windows.
Společnost SES Astra ve spolupráci s firmou Towercom začne od letošního května nabízet internetové připojení přes satelit. Informaci přinesl server Euro.cz.
"Towercom se stane exkluzívním prodejcem internetové služby Astra2Connect v České republice a na Slovensku," řekl marketingový manažer společnosti Towercom Michal Šuran.
Satelitní připojení bývá často používáno jako poslední možnost realizace internetové přípojky, tedy hlavně na těch místech, kde není k dispozici potřebná infrastruktura pro pevné připojení, signál mobilních operátorů ani WiFi. Velkou výhodou je skvělá dostupnost signálu, který je všude s přímým výhledem na nebe, na druhou stranu jednou z největších slabin satelitního připojení je vysoká hodnota latence.
Podle dostupných informací bude služba Astra2Connect nabízena v několika rychlostních variantách, nicméně s rychlostmi podstatně nižšími, než nabízejí ostatní poskytovatelé přes „klasické“ linky. Nabídka má začínat na rychlosti 256 kbit/s s cenou kolem 650 korun měsíčně. Rychlejší varianta s rychlostí downloadu 512 kbit/s vyjde na 950 korun měsíčně a za tarif s maximální rychlostí 2 Mbit/s zákazník zaplatí 2 200 Kč za měsíc. Vyšší jsou i pořizovací náklady, komplet s jednotlivých komponent nutných pro zřízení připojení má stát asi 15 000 korun.
V pátek 17. dubna došlo k průlomovému rozhodnutí v jednom z nejsledovanějších případů ohledně P2P sítí. Zakladatelé The Pirate Bay, jednoho z nejslavnějších bittorrentových trackerů a vyhledávačů, byli shledáni vinnými z porušování autorských práv.
Soud jim uložil nepodmíněný trest odnětí svobody ve výši jednoho roku a také jim nařídil zaplatit odškodné ve výši 30 milionů švédských korun, asi 70 milionů českých korun.
Zástupci zábavního průmyslu (například Warner Bros, Sony Music Entertainment či EMI) přitom žádali celkem 120 milionů švédských korun, tedy přibližně 300 milionů Kč).
Rozsudek není pravomocný a čtveřice se proti němu chystá odvolat.
Generální ředitel T-Mobile ČR Roland Mahler se na semináři „Budoucí Evropa: Moderní komunikace pro každého“ nechal slyšet, že evropští operátoři musejí investovat 300 miliard euro (více než osm bilionů korun) do výstavby mezinárodní optické komunikační sítě. Tedy pokud nechtějí, aby se prohloubilo jejich zaostávání za Spojenými státy a Asií. Informovala o tom Česká tisková kancelář na svém serveru FinančníNoviny.cz.
Výše investic do rozvoje sítí rozpočítaná na hlavu se v Evropě pohybuje kolem dvou třetin výdajů ve Spojených státech. V případě větší podpory rozvoje sítí by do roku 2015 díky tomu mohly vzniknout 2 miliony pracovních míst.
O výstavbě vlastní optické sítě se nedávno rozhodla Austrálie, která na její vybudování společně s některým z vybraných soukromých subjektů založí vlastní společnost. Cílem australské vlády je 90 % obyvatel Austrálie a firmám zařídit kvalitní internetové přípojení s rychlostí 100 Mbit/s. Stavba sítě by měla trvat osm let. Více v článku: 100 Mbit/s do každé domácnosti. Austrálie se chystá na velký projekt.
20. 4. 2009
Autor: Oldřich Klimánek
Fotky Google se dočkají nové aktualizace, která uživatele viditelně upozorní na obrázky upravené nebo vytvořené...
Vodafone oznámil, že prohloubil své strategické partnerství se společností Google. Svým zákazníkům nabídne...
Uživatelé sociálních médií v Evropské unii budou moci podávat stížnosti na Facebook, TikTok a YouTube kvůli...
Rychlosti internetu v září opět kolísaly. Podívejte se, u kterého providera jsme naměřili nejnižší hodnoty a která...
Webová služba NordPass zveřejnila seznam nejrozšířenějších hesel v České republice. Podívejte se, kterým heslům se...
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...