Popularita DSL stále narůstá, v červnu minulého roku po světě existovalo kolem 78 milionů připojení, a pokud se počítají všechna rychlá připojení k internetu, potom toto číslo dosáhlo 123 milionů. Nejrychlejší nárůst probíhá v jižní a východní Asii, kde se počty připojených osob zvětšují o 110 procent ročně, následuje Afrika se 107 procenty a Latinská Amerika se 104 procenty.
Tato čísla znamenají nárůst, neodrážejí však plně skutečnost, kolik linek vlastně slouží k DSL. V tomto pohledu vede Jižní Korea, kde plných 28,7 procenta telefonních linek je využíváno pro DSL. Následuje Tchajwan s 20,8 procenty a Hongkong s 19,6 procenty. První pětici světa doplňují Island, Belgie a Izrael. Po nich následují Japonsko, Finsko, Dánsko, Holandsko, Francie, Singapur, Švýcarsko, Itálie, Kanada, Španělsko, Norsko, Švédsko, Německo, Rakousko a Anglie.
Zcela jiné země se zase ukáží v případě, když budeme počítat čistý počet platících účastníků. Tady je na prvním místě Čína s 12,7 miliony (dostala se na toto místo ze čtvrtého místo o rok předtím), následuje Japonsko se 7 miliony a Spojené státy s 11,4 miliony. Pětici doplňuje Jižní Korea (6,7) a Německo (5 milionů). Dále následují Francie, Itálie, Anglie, Tchajwan, Kanada, Španělsko, Brazílie, Holandsko, Belgie, Austrálie, Hongkong, Švédsko, Švýcarsko, Izrael a Dánsko. Celkově platí, že prvních deset zemí představuje více než 80 procent všech předplatitelů.
Statistika pokrývající období od ledna do září 2004 ukazuje, že po světě se DSL upíše 500 000 lidí týdně. Pokud bude tento trend i nadále pokračovat, ve chvíli, kdy si čtete tento článek, přesáhne počet uživatelů DSL magické hranice 100 milionů, což bude znamenat, že každá desátá telefonní linka na světě bude přenášet také data.
Poměrně nečekaný je zájem v Latinské Americe, kde má vedoucí postavení Brazílie s ročním nárůstem o 72 procent, následuje Mexiko, Peru a Argentina. Pokud se zajímáme o Afriku a Blízký Východ, tam je na prvním místě Izrael, následovaný Tureckem. V Asii je masivní penetrace především v Jižní Koreji, Japonsku, Tchajwanu a Hongkongu, ale i tam stále ještě narůstá počet předplatitelů zhruba o 300 000 ročně.
Zájemce o přesná čísla může potěšit následující přehled:
Pacifická oblast Asie 24 062 660
EU
26 518 252
Latinská Amerika 2 864 775
Afrika a Střední východ 858 500
Severní Amerika 15 162 687
Zbytek Evroby 1 199 000
Jižní a jihovýchodní Asie 14 601 500
4. 3. 2005
Autor: Václav Větvička
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Rychlosti internetu v říjnu po delší době převážně rostly. Podívejte se, u kterého providera jsme tentokrát...
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...